Genel Kültür Yarışması... İlk 3 Kişiye Ödül Verilecektir...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
5.inci Sorumuz;

SORU:
Kırmızı Zemin Üzerine Beyaz Ay ve Yıldız Konularak Oluşan Türk Bayrağı, İlk Olarak Hangi Tarihte Türkler Tarafından Kabul Edilmiştir...?

Başarılar Dilerim:)

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
1844 yılında kabul edilmiştir

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
ayrıca sayılardan sonra kullanılan "." işareti inci, üncü manalarına gelir, 1.inci değil 1. doğrusudur. :tebessüm:

- - - Eklendi - - -

Osmanlı devleti 1844'te kabul etti.

- - - Eklendi - - -

işte mobil olmanın dezavantajları :D

ben de mobilim. :D

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
1844 yılında kabul edilmiştir

Tebrikler Kardeşim:)

6. Sorumuz Yarın Herhangi Bir Saatte Sorulacaktır:)

Furkan Artık Dediğin Gibi Kullanacam Kardeşim 5.inci Değilde 5. :tebessüm:

- - - Eklendi - - -

Osmanlı devleti 1844'te kabul etti.

- - - Eklendi - - -

işte mobil olmanın dezavantajları :D

Geçmiş Olsun Kardeşim:) Bidahaki Sefere Parmaklarına Kuvvet Diyecem:D Şimdi Baktımda 31 Saniye Farkla Cevapları Vermişsiniz:)

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye

Tebrikler Kardeşim:)

6. Sorumuz Yarın Herhangi Bir Saatte Sorulacaktır:)

Furkan Artık Dediğin Gibi Kullanacam Kardeşim 5.inci Değilde 5. :tebessüm:

- - - Eklendi - - -

Geçmiş Olsun Kardeşim:) Bidahaki Sefere Parmaklarına Kuvvet Diyecem:D Şimdi Baktımda 31 Saniye Farkla Cevapları Vermişsiniz:)

yanlış anlama ama "değilde" değil "değil de" olacak :tebessüm:

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi

yanlış anlama ama "değilde" değil "değil de" olacak :tebessüm:

Furkan Yanlış Anlamıyorum :tebessüm: Ama Bu Sefer Yanılıyorsun:) Durum Ekleri Bitişik Yazılır:) Bağlaçlar Ayrı Yazılır.

Eğer Ayrı Kullandığın 'de' 'da' Eklerinin Yerine 'dahi' 'dahil' Kelimelerini Koyarsan ve Cümlede Bozulma Olmazsa Bağlaçtır. Eğer Cümlede Bozukluk Varsa Bitişik Yazman Gerekir Bu Durumda Durum Eki Olur:)

Durum Eklerine Örnek:

Park(da) Boş Yer Var... Tahta(da) Yazı Var.

Bu Gibi Durumlarda 'de' 'da' Bitişik Yazılır:)

Bağlaçlara Örnek:

Toplantıda Müdür de Konuştu... Törende Kaymakam da Konuştu.

Bu Gibi Durumlarda Ayrı Yazılır. Zaten Cümleleri "Toplantıda Müdür dahi Konuştu" , "Törende Kaymakam dahi Konuştu" Diye Değiştirdiğimizde, Cümlede Anlam Bozukluğu Oluşmuyor:)

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
ayrıca sayılardan sonra kullanılan "." işareti inci, üncü manalarına gelir, 1.inci değil 1. doğrusudur. :tebessüm:

- - - Eklendi - - -

ben de mobilim. :D

evet de ışteyim one x yok yanımda. Stajda başına bişey gelir diye evde yatan 2690ı kullanıyorum :D
ZATEN one x olsaydı durum çok farklı olurdu :D

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye

evet de ışteyim one x yok yanımda. Stajda başına bişey gelir diye evde yatan 2690ı kullanıyorum :D
ZATEN one x olsaydı durum çok farklı olurdu :D

hocam at varken neden eşşeğe biniyorsun :D

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye

Furkan Yanlış Anlamıyorum :tebessüm: Ama Bu Sefer Yanılıyorsun:) Durum Ekleri Bitişik Yazılır:) Bağlaçlar Ayrı Yazılır.

Eğer Ayrı Kullandığın 'de' 'da' Eklerinin Yerine 'dahi' 'dahil' Kelimelerini Koyarsan ve Cümlede Bozulma Olmazsa Bağlaçtır. Eğer Cümlede Bozukluk Varsa Bitişik Yazman Gerekir Bu Durumda Durum Eki Olur:)

Durum Eklerine Örnek:

Park(da) Boş Yer Var... Tahta(da) Yazı Var.

Bu Gibi Durumlarda 'de' 'da' Bitişik Yazılır:)

Bağlaçlara Örnek:

Toplantıda Müdür de Konuştu... Törende Kaymakam da Konuştu.

Bu Gibi Durumlarda Ayrı Yazılır. Zaten Cümleleri "Toplantıda Müdür dahi Konuştu" , "Törende Kaymakam dahi Konuştu" Diye Değiştirdiğimizde, Cümlede Anlam Bozukluğu Oluşmuyor:)

hayır yanılıyorsun. Sadece de yerine dahi koymakla anlaşılması mümkün değil, bizim örnekte olduğu gibi. Şöyle söyleyeyim, bitişik yazılanları kelimeden çıkardığında anlam bozulur. Bizimkisinde bozulmuyor. Zaten konuşurken de bu de'yi ayrı okuruz, en azından doğru konuşuyorsak.

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi

hayır yanılıyorsun. Sadece de yerine dahi koymakla anlaşılması mümkün değil, bizim örnekte olduğu gibi. Şöyle söyleyeyim, bitişik yazılanları kelimeden çıkardığında anlam bozulur. Bizimkisinde bozulmuyor. Zaten konuşurken de bu de'yi ayrı okuruz, en azından doğru konuşuyorsak.

Bence Sen Yanılıyorsun:) Ben Böyle Biliyorum ve Doğruluğuna da Eminim:) Ve Sende Kendi Bildiğine Doğru Diyorsun, Doğruluğuna da Eminsin...

Bu Böyle Uzar Gider, Konuda Amacından Çıkar:)

Bence Şimdilik Kapatalım Bu Konuyu:)

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye

Bence Sen Yanılıyorsun:) Ben Böyle Biliyorum ve Doğruluğuna da Eminim:) Ve Sende Kendi Bildiğine Doğru Diyorsun, Doğruluğuna da Eminsin...

Bu Böyle Uzar Gider, Konuda Amacından Çıkar:)

Bence Şimdilik Kapatalım Bu Konuyu:)

tatlıya bağlayalım, benim dediğim olsun :ehe :smartass:

codblackops2

codblackops2

Üye
mevzu nedir beyler (h)

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Beyler iş tehlikeli atın başına birşey gelmesin diye eşeğe biniyorum.

- - - Eklendi - - -

:D :d

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
6. Sorumuz;

SORU:
Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı, Hangi Yıllarda Kimler Tarafından Ne Amaçla İnşaa Edildi?

NOT: Soruya Tam Cevap Veren Günün Galibi Olacaktır...

Başarılar Dilerim:)

fnldstntn

Üye
Rumeli Hisarı İstanbul'u fethedebilmek için, bizans'a ulaşabilecek yardımları önleyebilmek amacıyla fatih sultan mehmet tarafından, yıldırım bayezit'in yaptırdığı anadolu hisarı'nın karşısına inşa edildi.1452 de...

Anadolu Hisarı; İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdedir.
Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans'la birlik olup Karadeniz'de (Kefe,Sinop ve Amasra'da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı'nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt