Türkiye Birinci Futbol Liginde İlkler ve Enler

Sponsorlu Bağlantılar

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
Türkiye Birinci Futbol Liginde İlkler ve Enler
Türkiye Birinci Futbol Liginde İlkler ve Enler​

Lig tarihinde namağlup şampiyon olan ilk ve tek takım Beşiktaş'tır. (91-92 sezonu)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en fazla gol atan futbolcu 249 golle Hakan Şükür'dür.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde ilk 3 yıldızı alan takım Galatasaray'dır.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde İstanbul dışından şampiyon olan ilk ve tek Anadolu takımı Trabzonspor'dur.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde ilk penaltı atışını 15 Mart 1959 tarihinde Fenerbahçe`nin Beykoz`u 2-1 yendiği maçta sarı-lacivertli takımdan Lefter Küçükandonyadis attı.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en uzun süre yenilmeyen takım Beşiktaş'tır. (Siyah-beyazlılar, 1990-91 sezonunun 26. haftasında Ankara`da Gençlerbirliği`ne 2-0 yenildikten sonra, 1991-92 sezonunu yenilgisiz kapattı. Kara Kartallar tam 48 hafta (56 Maç) sonra, 1992-93 sezonunun 13. haftasında Galatasaray`a 3-1 yenilerek, muhteşem seriye son vermek zorunda kaldı.İki senede sadece 1 yenilgi aldı.)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde kendi sahasında üst üste en çok maç kazanma rekoru Galatasaray'a aittir. (2000-2001 sezonu 32. haftasında 1-2 kaybedilen Ankaragücü maçından, 2002-2003 sezonu 16. haftasında 0-1 kaybedilen Beşiktaş maçına kadar Galatasaray Ali Sami Yen Stadyumunda üst üste 25 lig maçını kazanmıştır.)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde ilk gol 21 Şubat 1959 tarihinde İzmirsporlu Özcan Altuğ tarafından atıldı. Aynı zamanda ilk gol de Beykozspor kalecisi Sıtkı tarafından yenildi ve ilk gol kararını da hakem Osman Yeşeren verdi (İzmirspor: 2 - Beykoz:1).
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde ilk penaltı golü 15 Mart 1959 tarihinde Lefter Küçükandonyadis tarafından atılmıştır.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en uzun sezon 42 hafta oynanan 1962-63 sezonu.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en gollü beraberlikler 4 - 4 lük sonuçlarla 1967/68'de Beşiktaş - Galatasaray, 1982/83'de Fenerbahçe - Galatasaray 1995/96'da Samsunspor - İstanbulspor, 2000/01'de Adanaspor - Kocaelispor, 2001/02'de Gençlerbirliği - Diyarbakırspor, Kocaelispor - Ankaragücü, 2006/07'de Beşiktaş - Antalyaspor, Kayserispor-Antalyaspor ve 2007-08'de Kayserispor - Gaziantepspor maçlarında alındı.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en farklı galibiyet Adana Demirspor karşısında 10-0'lık skor ile Beşiktaş'a aittir. Ayrıca Beşiktaş'ın bu maçtaki ilk 11'i tamamen yerli oyunculardan oluşmaktaydı.(1989-90)
Lig tahinde en gollü maç 1991-92 sezonunda oynanan ve Fenerbahçe'nin 8-4'lük galibiyetiyle sonuçlanan Fenerbahçe- Gaziantepspor maçıdır.
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en uzun süre ligde yer alan takımlar,Galatasaray,Fenerbahçe,Beşiktaş(50 sezon), Ankaragücü (46 sezon), üç kez küme düşmesine karşın Altay (41 sezon), Bursaspor (40 sezon), Gençlerbirliği ise (37 sezon).
Malatyaspor 1. ligde oynadığı 6 sezon içinde 10 galibiyetin altına hiç düşmezken, dört büyükler dışında bir sezonda 20 galibiyet sınırına ulaşan takımlar ise 1988/89 sezonunda 21 galibiyet alan Sarıyer, 2000/01 sezonunda 20 galibiyetle Gaziantepspor ve 2007/08 sezonunda 22 galibiyet alan Sivasspor.
Fenerbahçe son haftaya lider girmesine rağmen şampiyon olamayan ilk takımdır. (2005-06 sezonu:ehe)
Galatasaray 3 Büyük takım içerisinde yüzüncü yılında Şampiyon olamayan ilk ve tek takımdır ( Diğer takımlar Fenerbahçe ve Beşiktaş 100. yıllarında şampiyonluğa ulaşmışlardır.) (2004-05 sezonu) :ehe
Üst üste 2 sezonun ilk yarısını lider tamamlayan ilk Anadolu takımı Sivasspor'dur. (2007-08 ve 2008-09 sezonları)
Lig tarihinde bir sezonda atılan toplam gol sayısı bakımından gol rekoru ise Fenerbahçe’ye ait. Sarı-lacivertliler, 1988-89 sezonunda 36 maçta rakip filelere toplam 103 gol attı. [28]
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en iyi performansi yine 1988/89 sezonunda Fenerbahçe gerçekleştirmiştir. Sarı-lacivertliler, 1988-89 sezonunda 36 maçta 93 puan toplayarak aynı sezon hem puan hem gol rekoru kırmıştır.
Dört derbi maçını da gol yemeden kazanan tek takım Beşiktaş JK'tır. (2002-2003 sezonu)
Türkiye Futbol Ligi tarihinde Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ikisinin birden ilk kez 3'e giremediği tek sezon vardır. (1980-1981 sezonu 1.Trabzonspor 2.Adanaspor 3.Galatasaray)
Türkiye Futbol Ligi tarihinde Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ikisinin birden ilk kez 3'e giremediği tek sezon vardır .(2008-2009/1.Beşiktaş 71 P,2.Sivasspor 66 P,3.Trabzonspor 65 P)
Türkiye Futbol Ligi tarihinde sezona en iyi başlama rekoru ilk 8 maçta 8 galibiyetle Fenerbahçe SK'ye aittir. (2009-2010 sezonu)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde üst üste 4 kez şampiyon olan ilk ve tek takım Galatasaray'dır. (1996-2000)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nden Avrupa'da genel bir şampiyonada kupa kazanmış ilk ve tek takım Galatasaray'dır. (2000 UEFA Kupası ve 2000 Süper Kupa)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde Devlet Üstün Hizmet Madalyası alan ilk ve tek takım Galatasaray'dır. (2000)
Türkiye Futbol tarihinde ardarda en fazla maç kazanan tek takım Beşiktaş'tır.(13 kez üst üste)(1959-60)
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde yerli hocayla en çok şampiyon olan takım Galatasaray'dır. (Türk hocalar ile 8 şampiyonluk)
Türk Milli Takımı'nı temsil hakkı verilen tek takım Beşiktaş'tır. (Yunanistan-Beşiktaş) maçı.(1952)

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall

Kingmortall

Kingmortall

Üye
galatasarayın byüklügünün kanıtı :)

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
her takımın büyük olduğunun kanıtı;)

arslansem

arslansem

Üye
Sarı kırmızı çok sanki :naughty:

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
nadide ve büyük bir klübümüz normaldir

'Davut

'Davut

Üye
Her kulüpde aynı burda başarısızlıklarda var...

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
Dört derbi maçını da gol yemeden kazanan tek takım Beşiktaş JK'tır. (2002-2003 sezonu)

güzel bir ilk:islik

'Davut

'Davut

Üye
1988-89 sezonunda 36 maçta rakip filelere toplam 103 gol attı.

Süper bir İstatisklik...:ehe

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
Türk Milli Takımı'nı temsil hakkı verilen tek takım Beşiktaş'tır. (Yunanistan-Beşiktaş) maçı.(1952)

Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en uzun süre yenilmeyen takım Beşiktaş'tır. (Siyah-beyazlılar, 1990-91 sezonunun 26. haftasında Ankara`da Gençlerbirliği`ne 2-0 yenildikten sonra, 1991-92 sezonunu yenilgisiz kapattı. Kara Kartallar tam 48 hafta (56 Maç) sonra, 1992-93 sezonunun 13. haftasında yenilerek, muhteşem seriye son vermek zorunda kaldı.İki senede sadece 1 yenilgi aldı.)
müthiş

arslansem

arslansem

Üye
Türkiye Birinci Futbol Ligi'nden Avrupa'da genel bir şampiyonada kupa kazanmış ilk ve tek takım Galatasaray'dır. (2000 UEFA Kupası ve 2000 Süper Kupa)

Hepsine bedel :)

Samsunspor

Samsunspor

Emekli Yönetici
1995/96'da Samsunspor - İstanbulspor, .... İsminin geçtiği her yer güzel be Samsun ' um ..

'Davut

'Davut

Üye

Hepsine bedel :)

Bende katılıyorum bu dediğine...

aLone

aLone

Üye
helal olsun beşiktaşıma

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
büyük başarı

aLone

aLone

Üye
Lig tahinde en gollü maç 1991-92 sezonunda oynanan ve Fenerbahçe'nin 8-4'lük galibiyetiyle sonuçlanan Fenerbahçe- Gaziantepspor maçıdır.

ben bunu beşiktaş-gaziantep diye biliyorum

arslansem

arslansem

Üye
Halit bi iki taneyi çevirmiş :ehe

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
yok valla kaynaktan direkt aldım koydum bakmadım saymadım kimin ne kadar var diye değiştirmeden aldım sadece görsel olarak yaptım birde bir iki smiley koydum:ehe

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
:) :)

Üst Alt