Yıldızlararası Seyahat

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Yıldızlararası Seyahat
Bilim kurgu filmlerinin en popüler konularından biri yıldızlararası seyahat. Bu hayalin bir gün gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Yaklaşık yüz yıl önce Ay'a yolculuk bir bilim kurgu filmine (A Trip to the Moon) konu olmuştu, ama bu hayal 67 yıl sonra gerçeğe dönüştü.

Şimdide yıldızlararası seyahat hayal gibi geliyor. Kim bilir, belki bir gün bu yolculuk da gerçekleşecek.

Dünya'ya en yakın yıldız Proxima Centauri bize yaklaşık 4,2 ışık yılı (40.000.000.000.000 km) uzakta. Işık yılı ile ifade edildiğinde mesafeler kısa gibi görünse de en hızlı uzay aracı ile (şu anki rekor, saatte yaklaşık 265.000 km hıza ulaşan Juno uzay aracında) Proxima Centauri'ye gitmemiz 17.000 yıldan fazla sürer.

Einstein'in genel görelilik kuramına göre ışık hızının aşılamaması, yıldızlararası yolculuğun insan ömrünün sınırları içinde gerçeklelmesinin önündeki en büyül engel.

Üstesinden gelmemiz gereken tek sorun mesafeler değil. Seyahatimizin sorunsuz şekilde tamamlanması için uzay aracımızın Güneş Sistemi'nin dış sınırındaki yıldızlararası ortamla heliosfer arasındaki savaştan yara almadan çıkması ve yıldızlararası ortamdaki yüksek enerjili parçacıklar arasında zarar görmeden yoluna devam etmesi gerekiyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve bilisimler

bilisimler

bilisimler

Üye
Teknoloji hergeçen gün gelişiyor böyle giderse tahmin 40 veya 50 sene sonra bu seyahatlar başlar gibi geliyor

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli
PALA.

PALA.

Üye
Teknoloji hergeçen gün gelişiyor böyle giderse tahmin 40 veya 50 sene sonra bu seyahatlar başlar gibi geliyor
Zamanın ne getireceği bilinmezlik içinde, dünya kapalı bir fanus gibi uzayda yaşlanmanın çok az olduğuda söyleniyor.
Mars hakkında şuan yeterli bilgiye ulaşılamadı, ancak güneş sistemi içinde dünya ile aynı yörüngede başka bir gezegen varsa bu olabilir. Ayın bile ısısı +-200 derece değişim gösteriyor. Yanlız değiliz uzay aleminde. Umudumuz ışınlanma :)
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Tepkiler: bilisimler
bilisimler

bilisimler

Üye
Zamanın ne getireceği bilinmezlik içinde, dünya kapalı bir fanus gibi uzayda yaşlanmanın çok az olduğuda söyleniyor.
Mars hakkında şuan yeterli bilgiye ulaşılamadı, ancak güneş sistemi içinde dünya ile aynı yörüngede başka bir gezegen varsa bu olabilir. Ayın bile ısısı +-200 derece değişim gösteriyor. Yanlız değiliz uzay aleminde. Umudumuz ışınlanma :)
Aynen ama dediğim gibi seyahatlarde -100 veya +100 havalarıda aşacak seviyeye geliriz gibi geliyor bana

PALA.

PALA.

Üye
Aynen ama dediğim gibi seyahatlarde -100 veya +100 havalarıda aşacak seviyeye geliriz gibi geliyor bana
Hayat alanının olması için en önemli unsur gidilecek gezegeninin ısı değeri, atmosferi gibi unsurlar.
Işık yılı gibi çok uzak mesafeler bunlar, taşıtlarla gidilebilecek cinsten değil. Ama olmaz diye birşey yok...
Bir filim vardı tam hatırlamıyorum özel bir düzenek içinden geçen kürenin içinde adam farklı bir aleme geçmişti.
Daha dünyada insanların keşfetmediği bir sürü güzellikler var.

bilisimler

bilisimler

Üye
Hayat alanının olması için en önemli unsur gidilecek gezegeninin ısı değeri, atmosferi gibi unsurlar.
Işık yılı gibi çok uzak mesafeler bunlar, taşıtlarla gidilebilecek cinsten değil. Ama olmaz diye birşey yok...
Bir filim vardı tam hatırlamıyorum özel bir düzenek içinden geçen kürenin içinde adam farklı bir aleme geçmişti.
İşte diyorum teknoloji her geçen gün gelişiyor onlarda aşılır zamanla.

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Dünya ile aynı yörüngede olması gerekmiyor. Konuda da geçtiği üzere bulunan bir yer var ama gidecek teknolojiye sahip değiliz.
o filmi bende izlemiştim dediğin film bu sanırım:

• Beğen
Tepkiler: bilisimler ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Dünya ile aynı yörüngede olması gerekmiyor.
Aynı yörünge derken, 3 boyutlu düşünüyorum mesala ay, her gün bu yörüngeye girip çıkıyor dünyanın etrafında dönerken...
Mars hakkında bile şuan yeterli veriye ulaşılamadı, buldukları gezegenlere kendilerince isim veriyorlar hayat var diyorlar neye göre dedikleri kesin değil bence. Kainatta yanlız değiliz buna eminim uzay çok harika bir ilgi alanı...
o filmi bende izlemiştim dediğin film bu sanırım:
Bu filimdi, 2. denemede boyut değiştiriyor birşeyler oluyor ama diğer insanlar ne olduğunu anlayamayıp başarısız diyorlar.

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Aynı yörünge derken, 3 boyutlu düşünüyorum mesala ay, her gün bu yörüngeye girip çıkıyor dünyanın etrafında dönerken...
Mars hakkında bile şuan yeterli veriye ulaşılamadı, buldukları gezegenlere kendilerince isim veriyorlar hayat var diyorlar neye göre dedikleri kesin değil bence. Kainatta yanlız değiliz buna eminim uzay çok harika bir ilgi alanı...

Bu filimdi, 2. denemede boyut değiştiriyor birşeyler oluyor ama diğer insanlar ne olduğunu anlayamayıp başarısız diyorlar.
Aynen top mekanizmanın içinden 1 saniyede düşüyor ama düşen kişi ışık hızına ulaştığı için bir saniye ona 1 saat gibi geliyor. Bi nevi zaman onun için duruyor ama etrafındakiler bunu farketmiyor.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Bi nevi zaman onun için duruyor ama etrafındakiler bunu farketmiyor.
Adamın bildiğin ruhu yolculuk yaptı, hatta kamerada vardı filimde yanlış hatırlamıyorsan bozulmuşmuydu birşey olmuştu tekrar izlemeyi düşünüyorum. Bu filimdeki fizik ötesinde bir durum, uzay yolculuğu fiziki birşeydir.

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Adamın bildiğin ruhu yolculuk yaptı, hatta kamerada vardı filimde yanlış hatırlamıyorsan bozulmuşmuydu birşey olmuştu tekrar izlemeyi düşünüyorum. Bu filimdeki fizik ötesinde bir durum, uzay yolculuğu fiziki birşeydir.
görüntüsü ve sesi kesilmişti ışık hızına ulaştığı için

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
görüntüsü ve sesi kesilmişti ışık hızına ulaştığı için
Zaten kapalı metal bir alanın içinde uydu-radyo frekansları felan çalışmaz, ama iyi filim teşekkürler bulduğun için...

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli

Üst Alt