Usta Şoförler Gelsin Hele :)

Sponsorlu Bağlantılar

MetQ7

MetQ7

Üye
    Konu Sahibi
Usta Şoförler Gelsin Hele :)
Herkese merhaba. Şimdi ben ehliyetimi ve arabamı yeni almış biri olarak sormak istediğim bazı sorular var. Acemi olduğumu belirtmeme gerek yok herhalde:ehe
Şimdi sorularımdan bazıları şunlar:
1- Diyelim 4. Viteste gidiyorum yavaşlamam gerekti ama sonra hemen yeniden hızlanıcam diyelim. Bu durumda vites küçültmeye gerek var mı?

2- Bayırda kalkış olayını pratikte biliyorum ama bir türlü kavrama olayını yapamıyorum kafayı yicem. Bunun için yapabilceğim birşey var mı?

3- Vites büyütmede sıkıntı yok ama ne zaman vites küçültmeliyim?

Bu sorumun cevaplarını alırsam bana çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Aksi halde araba kullanmayı bırakıcam.:bann:

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
1.Ayagini gazdan cekip hizi düsür 3 e at sonra zaten hizlanmak istersen devir cok dusuk olmaz ve arac hizlica ivme kazanir.Ya da bosa at hafif fren yap sonra 3 e tak ve sonrasinda gazi kokleyince arac hizindan bir sey kaybetmez.

2.Bayirda el frenini cekip sag ayagini frenden kurtarabilirsin.El frenini cek yarim debriyaj yap ve gazi normal kalkistan cok az daha fazla ver ve arac bagirmaya baslayinca el frenini indir alisana kadar patinaj yapar dert etme.

3.Aracin sesine göre vites dusurup buyultme olayina zamanla alisirsin.
Bu olay pratige dayali belli hiz ve devirde vites dusur falan diyemeyiz zira bu aracla alakali.Arac bagriyorsa vites arttirmani istiyordur.
Verdigin gazi yemiyor ve bogulur gibi oluyorsa vites dusurmeni istiyordur.

• Beğen
Tepkiler: MetQ7
MetQ7

MetQ7

Üye
    Konu Sahibi
1.Ayagini gazdan cekip hizi düsür 3 e at sonra zaten hizlanmak istersen devir cok dusuk olmaz ve arac hizlica ivme kazanir.Ya da bosa at hafif fren yap sonra 3 e tak ve sonrasinda gazi kokleyince arac hizindan bir sey kaybetmez.

2.Bayirda el frenini cekip sag ayagini frenden kurtarabilirsin.El frenini cek yarim debriyaj yap ve gazi normal kalkistan cok az daha fazla ver ve arac bagirmaya baslayinca el frenini indir alisana kadar patinaj yapar dert etme.

3.Aracin sesine göre vites dusurup buyultme olayina zamanla alisirsin.
Bu olay pratige dayali belli hiz ve devirde vites dusur falan diyemeyiz zira bu aracla alakali.Arac bagriyorsa vites arttirmani istiyordur.
Verdigin gazi yemiyor ve bogulur gibi oluyorsa vites dusurmeni istiyordur.

Verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu el freni ile kalkmak okuyunca uğraştırıcı bişey gibi duruyor ama denicem onu da. Bu arada ilk sorumla alakalı bişey daha sorucam. Kısa süreli bi yavaşlama için vites düşürmeden yavaşlayıp, sonra tekrar hızlanmamın arabaya bir zararı olur mu?

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Vites düsürmeden ne kadar yavasladigina bagli o ama 4 ten vites düsürmeden yavaslayip tekrar hizlanmani tavsiye etmem araca zarari kisa vadede olmaz ama araci bogmaya ve fazla yakit yakmasina sebep olma bosuna.4 ten hiz düsünce 3 e al sonra kökle gazi yine 4 e al.
Bilmiyorum ilk oldugu icin belki de vites degistirmeye üseniyosun ama ögrendikce vites düsürüp gazlamaya bayilacaksin kendi aracinda.Ilk zamanlar insan üsenebilir vites degistirmeye.

MetQ7

MetQ7

Üye
    Konu Sahibi
Vites düsürmeden ne kadar yavasladigina bagli o ama 4 ten vites düsürmeden yavaslayip tekrar hizlanmani tavsiye etmem araca zarari kisa vadede olmaz ama araci bogmaya ve fazla yakit yakmasina sebep olma bosuna.4 ten hiz düsünce 3 e al sonra kökle gazi yine 4 e al.
Bilmiyorum ilk oldugu icin belki de vites degistirmeye üseniyosun ama ögrendikce vites düsürüp gazlamaya bayilacaksin kendi aracinda.Ilk zamanlar insan üsenebilir vites degistirmeye.

2. Vitesle bütün ülkeyi dolaşabilirim:ehe Teşekkürler...

Üst Alt