FX8350 stabil Overclock nasıl yaparım

Sponsorlu Bağlantılar

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
FX8350 stabil Overclock nasıl yaparım
fx8350 işlemcim ve Asus m5a99fx pro anakartım var fakat ne yaparsam yapayım işlemci 4.00 ghz nin üzerine çıkınca stabilite yok oluyor (normal kullanımda sıkıntı yok ama prime 95 de yavaş yavaş %100 geliyor (sanki basmak atlayarak) daha sonrasında 1-2 dk sonra ya ekran donuk kalıyor ya da mavi ekran veriyor voltajdan anlamıyorum ramlerden de olabilir (corsair vengeance Pro 1886 cl9 2x8 gb DDR3)

otomatik overclock seçeneğini seçince de yine aynı hazin son 4.35 ghz ye oc liyor (fakat direk çarpanı değiştirmiyor turbo frekansını 4.35 yapıyor ramleri de 1400 mhz(küsüratı var) yapıyor ama yine prime 95 den sınıfta kalıyor

ama eğer default ayarlara getirip sadece ramleri 1886 mhz yaparsam (turbo ile 4.2 fakat hiç 4.2 görmedim) 4.0 ghz de 5 saat prime 95 testini çalıştırıyor (bir de 3 saat boyunca Team Fortress 2 oynandı (kardesime verdim kapanırsa ya da mavi ekran verirse haber et dedim bana gelmedi sonra gittim baktım max sıcaklık 70 derece ve 5 saat boyunca %99 (anlamadım asla %100 olmuyor sürekli 99,96,97,99,96,98 gidip geliyor)

veya defaultda ayarlarsam işlemci 4.2 yi turbo ile görüyor fakat ramler 1.333 mhz de çalışıyor ne yapmam gerekiyor oc siz kullanabilirim fakat yine de sınırları zorlamak ve en son kaç ghz göreceğimi merak ediyorum

iyi forumlar ve eğertüm yazıyı okuduysanız teşekkür ederim :D
düzeltme:
-Turbo core olayını çözdüm onu biosdan aktif hale getirmek gerekiyormuş onu açtım oto da bıraktım ısı değerleri yeterli ise 4.2 ile 4.1 arası gidiyor
-görev yöneticisi genel çarpan frekansını ile yükü gösteriyor yani turboyu saymıyor ve en üst olarak 4.00 ghz yi alıp %98 de kalıyor (3.96 çalışıyor güya ama cpu z hardware monitor da 4.113 mhz 4.214 mhzleri görüyorum

prime 95 testi 2 saattir çalışıyor ve sistem hiç zorlanmıyor şuan hala devam ediyor

haydelanduka

haydelanduka

Üye
Hocam siz memnun musunuz fx 8350 den. Yani i5 4690k mi fx8350 mi hangisi?

Siycey

Siycey

Üye
Otomatik hız aşırtmayı kapatıp manuel deneyin birde
Birde Cpu-z dan bi ss atabilirmisiniz

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Hocam siz memnun musunuz fx 8350 den. Yani i5 4690k mi fx8350 mi hangisi?
şuan memnunum fakat 990fx chipsetli bir anakart şart gibi (sonuçta black edition işlemci overclock için en iyi işlemcilerden)
gigabyte ın 970A anakartı max fx6300 için makul daha üstü için aşırı giriş seviyesi
Otomatik hız aşırtmayı kapatıp manuel deneyin birde
Birde Cpu-z dan bi ss atabilirmisiniz

elle overclock ettim
çarpanı 20.5 yaptım daha üstünü zorlayında prime 95 testinde görüyorum çekirdekler kendilerinin kapatıyorlar

bende amd turbo core u açıp 22 ye ayarladım arada 4.4 ghz ye turboluyor ama genellikle 4.1 ghz de sabit (ara ara 1 snliğine 3.4 olup geri 4.1 oluyor)

Siycey

Siycey

Üye
şuan memnunum fakat 990fx chipsetli bir anakart şart gibi (sonuçta black edition işlemci overclock için en iyi işlemcilerden)
gigabyte ın 970A anakartı max fx6300 için makul daha üstü için aşırı giriş seviyesi

elle overclock ettim
çarpanı 20.5 yaptım daha üstünü zorlayında prime 95 testinde görüyorum çekirdekler kendilerinin kapatıyorlar

bende amd turbo core u açıp 22 ye ayarladım arada 4.4 ghz ye turboluyor ama genellikle 4.1 ghz de sabit (ara ara 1 snliğine 3.4 olup geri 4.1 oluyor)
4.1 den sonra voltaj yetmiyor olabilir elle çarpanı 22 yapın ufak ufak voltaj verin bide öyle test edin.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
taman ne kadar artırıyım

Siycey

Siycey

Üye
10 ar veya 20 şer şekilde artırarak deneyebilirsin.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
şuan 12 saattir stres testte bence 4.1 ghz 50 derece çok iyi ve stabilite benim için daha çok performanstan önemli ileride 240mm lik radyatörü bulunan bir sıvı soğutucuya geçince 4.5 -4.6 yı zorlarım fakat şuan için gereksiz

sanırım benim stres testlerde hata almamın sebebi işlemci değil ram den olabilir prime 95 de ben hep bütün sisteme %100 yük bindir seçeneği ile test ediyorum sanırım ramleri 1866 mhz yapınca voltaj yetmedi vceya zamanlamayı iyi yapamadım (ben sadece anakarttan 1866 olarak çalıştır dedim geri kalan ayarları oto da bıraktım

bellekler : Corsair Vegeance Pro 1866mhz cl9 (2x8GB)16GB (dual chanel olarak çalışıyor)

• Beğen
Tepkiler: Siycey

Üst Alt