Uzun Eşek ve Tarihçesi

Konu, 'Mizah - Eğlence - Fıkra' kısmında MagNum tarafından paylaşıldı. Okunma: 19700 | Cevaplanma: 6

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Uzun Eşek ve Tarihçesi

  Uzun Eşek Sprunu Tam OLarak Ne Zaman Ortaya Çıktığı ßiLinmemekteri.. Fakat Çorum'un ALaca İLçesinde (ALacaHöyük) yapıLan ßazı kazıLar HititLerden kaLdığı beLirLenen 1-2 Uzun Eşşek Foğrafı ßuLunmuştur.. tamamen inceLendikten Sonra ResimLerin M.Ö.2212 yıLına ait OLduğu anLaşıLmıştır.. gayet koLay fakat ßir o kadarda güç ve atLetikLik isteyen ßir spor oLan uzu eşşek günümüzde qeneLde 7-9-11 kişiyLe oynanmaktadır..

  Oynanım aLanLarı ;

  öğLe tatiLinde LiseLer ve piknikLerde gençLerdir

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  :ehe::ehe: ArkadaşLar Yazı Tarafımdan Uydurma ResimLerde ßizim Sınıfa Aittir Şimdi AsıL ßiLgiLeri Vereyim Vikipedi 'den aLıntıdır..

  İki takımın oynadığı hakemli bir oyundur. Hakem genellikle grup içindeki en kilolu kişi veya o an oyunu oynamaya fiziksel bir engeli olan kişi olarak belirlenir. Hakem "Yastık" olarak adlandırılır. Uzun eşek hakem olmadan oynanamaz.
  Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. İlk "yatacak" takım kura ile belirlenir. Yastık sırtını bir duvar veya ağaç gibi saglam bir yüzeye dayar. Yatacak takımın ilk oyuncusu kafasını yastığın bacakları arasına sokarak omuzlarını yastığın bacaklarına dayar, takımın diğer üyeleri de kafalarını sırayla öndeki arkadaşlarının bacakları arasına koyarak, öndeki arkadaşların bacaklarına sarılırlar. İkinci takım mensupları koşarak sırayla diğer takımın sırtına atlar ve bir eşeğe biner gibi otururlar.
  Atladıktan sonra yukarıdakilerin hareket etmeleri yasaktır. Birinci amaç yatan takımı atlamanın şiddetiyle devirmektir. Devrilen takım tekrar yatar. Atlayanlar yere değerse kaybetmiş olup yatarlar.
  Eğer yatan takım devrilmemişse ve atlayan takım oyuncularından hiç biri yere değmemişse şu şarkı söylenir.
  Bizim köyün imamı,
  Alttan verir samanı,
  Üstten çıkar dumanı.
  Çattı da pattı kaç attı?

  Bu şarkı bittiğinde atlayan takımın ilk atlayan mensubu yastığa parmaklarıyla 1 veya 2 işareti yapar. Yatan takımın ilk mensubu da "çift" ya da "tek" diye bağırır ve eğer atlayanların gösterdiğinin tek mi çift mi olduğunu bilirse, atlayan takım yatar. Yoksa yatanlar tekrar yatar.
  Belinden, boynundan, dizlerinden rahatsızlığı olanların kesinlikle oynamaması gerekir. Çok kilolu kişiler diğer takımda sakatlık yaratacağından oynatılmamalıdırlar.


  SayqıLar..  Yazan: MagNum
 2. :kop: :kop:
  uzun eşşek tarihçesi için sağol :ehe::good:

 3. :kop: yaratıcı çalışma :) ;) :kop:

 4. güzel olmuş, aydınlandık bizde sağol:kop:

 5. O değil de ben resimdekilerden hangisinin sen olduğunu merak ediyorum. Yoksa resmi çeken mi sensin?

 6. 1. Resimde En Öndeki ßenim

Uzun Eşek ve Tarihçesi konusuna benzer içerikler

 1. Türk sinemasının uzunca tarihçesi 1919-1961 ( Sinema - Tiyatro )

  Her ülkenin bir sinema tarihi vardır. Bu, elbette belgelerle saptanır. O yıllardaki adıyla sinematograf, yani sinemanın dünya üzerindeki resmi tarihi belgelere göre 22 Aralık 1895 olarak bilinir. İki Fransız genci Louis ve Auguste Lumièr...
 2. ÇANAKKALE ZAFERİ ve TARİHÇESİ ( İlköğretim ve Liseler )

  Savaş öncesi Osmanlı İmparatorluğu 2 Ağustos 1914 tarihinde Almanya ile, İttifak Devletleri safında yer almak üzere bir antlaşma imzalamıştı. Ancak bu antlaşma, Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş hazırlıkları henüz başlamadığı için gizli...
 3. Saatin İcadı ve Tarihçesi ( Kültür - Sanat )

  Saatlere anlamlar yükleyip modern hayatın bizi nasıl kıskıvrak yakaladığından filan şikâyet etmeye hakkımız yok, dünyadaki ilk günlerinden beri insanlar bir şekilde zamanı ölçmeye çalışmışlar. Yani aynen saçlarımız gibi saate olan merakımız da...
 4. AB Kuruluşu ve Tarihçesi ( Türk ve Dünya Tarihi )

  1.AVRUPA BİRLİĞİNİN KURULUŞU VE KISA TARİHÇESİ 1957’ de kurulan Avrupa Ekonomik topluluğu (AET) 1967’de Avrupa Topluluğu’na (AT; 1980’lere değin Avrupa Toplulukları) dönüşmüş ve 1 Kasım 1993’te yürürlüğe giren...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
06 Şubat 2016 Cumartesi - 22:31:39