SSD mi HDD mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Rvolver

Rvolver

Üye
    Konu Sahibi
SSD mi HDD mi ?
Arkadaşlar öncelikle 14 yaşındayım, bilgisayar konularında çok meraklı olduğum için eski tarihi eser kasamı harçlıklarımla orta derece bir bilgisayar topladım.

Tek eski parça olarak HDD kaldı, neredeyse 7 senelik (7200Rpm 8mb önbellek Sata 2 250 GB)

Oyun girişlerinde veya oyunu alta alıp başka işlemler yaparsam çoğu zaman HDD köpürüyor. Ve bu yüzden donmalar yaşıyorum.

SSD ve HDD arasında kaldım, bütçem maximum 230-250tl. Şuan kullandığım 250GB bana yetmiyor, SSD lerinde hafızası az ve fiyat olarak çok pahalılar.

Benim kasamın oyun performansını arttıracak bir disk arıyorum sizce hangisini almalıyım SSD mi HDD mi ?

Hız konusunda SSD lerin en kötü olanı bile 7200Rpm lik HDD den çok daha iyi diyorlar fakat harçlıklarım 250gb SSD alacak kadar bile yetmiyor. Beni 3-4 sene idare edebilecek bir disk arıyorum sizce SSD mi almalıyım HDD mi ?

Bu arada anakart Sata 3 destekli :)

Tam sistem özellikleri >

Anakart: (Asus p5kpl-am se)
İşlemci: İntel Core Quad Q8400 (775pin 4 çekirdekli 2.66Ghz 4M önbellek 1333Mhz FBS)
Ekran Kartı: Powercolor Amd Radeon HD 6790 (1GB 256Bit GDDR5 Directx 11)
Ram: 4GB (2x2) 800Mhz CL4 DDR2 Soğutuculu Dual kit Hi-Level
HDD: (7 senelik ) 250GB 7200Rpm Sata 2 8M ön bellek
Power: 650w

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Gerçekten güzel toplamış saylrsn aslnda pek anlamam da :)
Ram ler satılk mı :)

KcygtYsn

KcygtYsn

Üye
ssd veriler güvende

serif55

serif55

Üye
Kardeşim oyunlarda ve pc de hız istiyorum diyorsun ama diğer yandan hafızada lazım diyorsun bu ikisini bi arada istemek için para lazım bunuda biliyorsun :) işin sonucuna gelince ya ikisinden birini es geciceksin yada biraz daha harçlık biriktirmeye bakıp 256 gb ssd alicaksin bende ssd kullanıyorum hdd ile kıyaslanamaz bile hızı ;)

• Beğen
Tepkiler: ŞenolTÜRK
Uhops

Uhops

Üye
32gb SSD falan alırsın içine sistemi kurarsın geri kalan parada hdd alıp içine oyun atarsın.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
senin işini görecek seviyede 2. el 3-5 aylık 60 gb ssd alıp kalan paraya HDD al derim..
Force GT veya vertex 3 alabilirsin. iyi modellerdir. senkron kontrolcülüdür

Son düzenleme:
Rvolver

Rvolver

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle şunu merak ediyorum.

32Gb SSD alıp sistemi ona kurunca ve HDD ye oyunları kurduğumda oyunlar HDD üzerinden çalışmayacak mı ? Yani o zaman oyunlar HDD üzerinden çalıştığı için SSD kadar hızlı olmayacak ?

Ayrıca kartta 2 adet Sata 3 girişi var ve birinde HDD diğerinde dvd okuyucu var, dvd okuyucu işime yaramıyor zaten onun yerine HDD veya SSD takarsam çalışırmı ?

serif55

serif55

Üye

32Gb SSD alıp sistemi ona kurunca ve HDD ye oyunları kurduğumda oyunlar HDD üzerinden çalışmayacak mı ? Yani o zaman oyunlar HDD üzerinden çalıştığı için SSD kadar hızlı olmayacak ?

Ayrıca kartta 2 adet Sata 3 girişi var ve birinde HDD diğerinde dvd okuyucu var, dvd okuyucu işime yaramıyor zaten onun yerine HDD veya SSD takarsam çalışırmı ?
Tabiki çalışır sata 3 girişi olsun yeter diğer arkadaşların dediklerine bakma senin düşündüğün şey doğru sadece sistem hızlı çalışacak o şekilde oyunlar vs. yine aynı kalicak. Dusurebilirsen kampanyadan fln ucuz bi ssd al ama en kötü 128 lik olsun yani yok 32 ymiş yok 64 müş boşuna para vermiş olursun

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Simdiki harddiskler sendeki 250gb kadar yavas degil. 150mb okuma hızına ulaşanlar var.. Tabiii yine ssd nin yerini tutmaz.

Alacaksanız ocz vector alın en iyisi

Uhops

Uhops

Üye

HDD'ye oyun kurup oynaman hiç bir sorun yaratmaz. Tek fark oyunların loading veya please wait bölümünde 3-5 saniye daha fazla beklersin.

Rvolver

Rvolver

Üye
    Konu Sahibi
Anladım ama bana 250Gb bile az geldiği için SSD almaktan vazgeçtim, ayrıca çok pahalılar. (1T SSD 2milyar ). Bana güzel bir HDD önerirmisiniz şuan kullandığımdan çok daha iyi performans verebilecek ?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
@Rvolver

1 TB seagate barracuda 64mb sata3 7200rpm

Rvolver

Rvolver

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim abi, son olarak bu HDD lerdeki 64mb önbellek tam olarak ne işe yarıyor ? Benim şuan kullandığım 8mb mesela

Üst Alt