Onboard ekran kartını iptal etmek ?

Sponsorlu Bağlantılar

.::Burgess::.

Üye
    Konu Sahibi
Onboard ekran kartını iptal etmek ?
Asus P5VD2-VM SE anakartımda dahili 256 MB a kadar ekran kartı var fakat bunun yerine harici HIS X1550 256 mb ekran kartı takmak istiyorum fakat bir türlü çıkamadım işin içinden 2 saat bios kurcalamama rağmen sonuç sıfır. PCIE 16 ve DDR2 uyumunu ikisindede sağladım yani uyumsuzluk diye birşey söz konusu değil. Ve olay biosta biticek fakat direk olarak onboard vga devredışı diye bir seçenek yok bios ta ne yapmam gerektiğini bilen varmı ?

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
bios da vga mode falan yada onboard graphics card yazması lazm hatırlayamadım simdi birazdan masaüstünü acıp bakayim.Bu arada bios markası ne?

Üye
    Konu Sahibi
Bios markasından menin degilim nereden bakabilirim ? Yanlızca sunu anakart kitapcıgından buldum "ASUS CrashFree BIOS2" bumudur bilmiyorum birde biosta Advanced>AGP & P2P Bridge Configuration adı altında secenekler var ve şöyle;
Primary Graphics Adapter: [PCIE] [Onboard Vga] [PCI]
AGP Aperture Size [8 - 256 MB]
AGP 3.0 Mode [4x - 8x]
>OnChip VGA Configuration

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
ha iste o primary graphics adaptor onboard vga diyor.

Üye
    Konu Sahibi
PCIE = PCI Express de yaptım fakat degişmiyor dostum 2 saat dolastım dün gece bios ta

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
masaüstüne gecince bakayım bi unutmusum ayarları.

Üye
    Konu Sahibi
Ne yaptıysam olmadı canımı sıkıyo

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
award bios mu?

Üye
    Konu Sahibi
sanırım evet dostum

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
advandec bios features e gir orda en altta Init Display First yazıyor onu Pci a cevir.Böyle bi gidiş yolu yoksa Buna benzer sey vardır mutlaka.Bak bakalm yoksa yine konusurz.

Üye
    Konu Sahibi
advanced degil miş, Bios ana menüsü yatay advanced dikey oluyor yanlış telaffuz etmişim yani

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
bios ayarlarını ss olarak koyabilirmisin buraya?

Üye
    Konu Sahibi
Screenshot yani ekran resminimi kastediyorsun dostum bu kadar profesyonel olmamıza gerek yok daha sonra bunu google da arayanlar ss da ne be ..... die kötü konuşmasın :D

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
yada pci-e yerine pci yap sadece

--------------- Ekleme ---------------

ya yeni bi ekran kartı takıldıgı zaman onboard un kalkması lazm otomatikmen.

Üye
    Konu Sahibi
yaptım dostum hatta dahili kartın sürücülerinide kaldırdım pc den suan her acılısta yeni donanım bulundu diyor yüklememi istiyor ama harici ekran kartını PCI da yapsam olmuyor PCIE de yapsam olmuyor nedendir bilmiyorum 230w psu var şuan belkide bundandır ama sanmıyorum kardeşimin bilgisayarı bu cpu celeron felan pek iş yapar bişey degil

ekran kartını taktıgım an ekran sinyal yok diyor acılısta ekran kartından cıkartıp onboard a takıyorum oda calısmıyor ekran kartını cıkartıyorum o zaman calısıyor ne iştir anlamadım gitti

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
alla alla:hmmm

sphynx33

Üye
1. biosu resetle
2. biosu update et
3. anakartta harici ekran kartı icin bir jumper olabilir ona bak kitapcıktan yada anakart uzerinde.
4. biosta ayar yaptıktan sora cıkarken save&exit de ( direk cıkılabiliyor üzerine alınma ) biosun markasını gormediysen cıkarken kaydetmeyi de bilmiyor olabilirsin diye dusundum.
5. Asus anakartlar ram ve ekran kartı konusunda kıllık yapabiliyor.
6. Ekran kartının yuvaya oturan kısmını cok bastırmadan - hafifce bastırarak - bir silgi ile sil. Evet bildigin silgi okul silgisi. Silgi artıklarını elinle temizle. Yuvaya saglam bi üfürük cek ondan sonra tak kartı.
Bu saydıklarımı sondan basa dogru yapman daha saglıklı olur. ne yapacaktım diye en basa kadar cıkma diye ilk yapacagını en sona yazdım ki hem aklında kalır hem tekrar okuman gerekirse kolay olur :))
umarım işine yarar.

DarKeXRam

DarKeXRam

Üye
kendinde demişsin ekran kartının sürücülerini kaldırdığından bios görmüyor olabilir mi ?

Üye
    Konu Sahibi
kendinde demişsin ekran kartının sürücülerini kaldırdığından bios görmüyor olabilir mi ?

ama ekran kartımın sürücülerini kaldırmadıgımdada görmüyordu dahasi harici kartın kendi sürücülerini yüklemem gerekicek çalıştıgında e o zamanda dahili kartınkileri kaldırıcam bu düşük bir ihtimal degil mi

Üst Alt