Nasıl ders çalışalım?

Konu, 'Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS' kısmında FurkanBilge tarafından paylaşıldı. Okunma: 25370 | Cevaplanma: 7

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Nasıl ders çalışalım?

  Nasıl ders çalışalım?[​IMG]EBRU KODAK-FEM DERSANESİ REHBERLİK UZMAN
  Aslında hiçbir ders, nasıl çalışacağını bilen bir aday için anlaşılamayacak zorlukta değildir. Her derse önem veren, eksik ve yanlışlarının geri dönüşümünü sürekli alan aday, rotasını belirleyerek istediği üniversiteye yelken açar.
  Çalışmak, belli bir konu ya da ders üzerinde oyalanmak değildir. Hangi derse nasıl çalışılacağını bilmeyen öğrenci, motivasyonunu çok çabuk kaybeder. İsterseniz bu durumda olan bir öğrenciyi gözlemleyelim. Aday, nasıl çalışacağını bilmeden herhangi bir konuyu çalışmak için çalışma masasına oturur. Rotasız gemi okyanusa nasıl hâkim olamazsa, öğrenci de saatlerce uğraşır ve konuya hâkim olamaz. Bu çalışmanın daha doğrusu çalışamamanın sonucunda öğrencide, şöyle bir düşünce gelişir: Saatlerce uğraştım ve konuyu anlamadım. Oysa bazı arkadaşlarım daha az çalışıyor ve konulara hâkim oluyor. Demek ki problem bende, benim kafam basmıyor. Bu dersin en kolay konusu buydu; ancak ben bunu anlamadım. Demek ki, diğer konuları hiç anlamayacağım.
  Gerçekleşmesi istenilmeyen bir korku ütopyası gibi değil mi? Gelin bu ütopyayı gerçekleşmesi istenilen bir ütopya haline dönüştürelim:
  Aday, nasıl çalışacağını bilerek çalışma masasına oturur. Dersini çalışır, mola verdiğinde vicdanı rahattır. Daha sonraları, çalıştığı konuyla ilgili olarak karşısına çıkan soruları çözebildiğini gördükçe kendine olan güveni, dolayısıyla motivasyonu artar.  [SIZE=+1]VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ[/SIZE]

  TÜRKÇE
  Türkçe dersine çalışırken; bu dersin katsayısı nedeniyle her alandaki adaya, dolayısıyla kendisine de getireceği puanı düşünür. Bu alanda; anlama dayalı sorularda, kitap okuyarak ve soru çözerek istediği başarıya ulaşabilir. Türkçenin diğer konuları ve edebiyat dersi, konu çalışarak ve soru bankası bitirerek, halledilebilir. Her öğrenci Türkçe dersinde başarılı olduğunu söyler. Bu derste başarı, hiç yanlış yapmayacak seviyeye gelmektir. Birkaç yanlışı olan öğrenci, onların ilgili olduğu konuları çalışarak eritmektir.


  MATEMATİK
  Adayımız matematik dersine çalışırken, öncelikli olarak konuyu anlamaya önem vermelidir. Derste dikkatli bir şekilde not tutmalıdır. Konuları günü gününe çalışmalı ve yeterli sayıda soru çözmelidir. Matematik dersine dair eksik bir konu, sonraya bırakılmamalıdır. Çünkü bu derste konular birbiriyle bağlantılıdır. Her konuda, örnek soruların çözümleri dikkatle incelenmeli ve bol bol soru çözülmelidir. Konu iyice anlaşıldıktan sonra, geçmiş yıllarda çıkmış sorular incelenmelidir.


  FİZİK
  Fizik dersinde not tutma ve hemen tekrar etme çok önemlidir. Öğrenmenin ardından tekrar edilen konularda hatırlama oranı, yüzde seksen artar. Ayrıca bu alandaki sorular, kolaydan zora doğru çözülmelidir.


  GEOMETRİ
  Geometri dersi; yalnızca soru çözme yöntemlerini bilerek başarılı olunabilecek bir ders değildir. Soruda verilen bilgileri, şekle doğru aktarmalı ve neyin sorulduğunu iyi anlamalısınız. Konuyu iyi bilmek, aynı konuda farklı sorular çözmek, geometri dersinde başarılı olmanın yöntemleri.


  TARİH
  Tarih dersinde konuları; tarihsel bağlamı içinde, temel kavram ve terimleriyle birlikte öğrenmek ve unutmamak için sık sık tekrar yapmak çok önemlidir.


  COĞRAFYA
  Coğrafya dersinde bir soru, birden fazla konuyu içerebileceği için her konu yeterli düzeyde bilinmelidir. Sorularda verilen grafik, şekil ve haritalara dikkat edilmelidir.


  FELSEFE
  Felsefe grubu derslerinde bilgiye yönelik sorulara bir yöneliş olduğu dikkate alınarak, soru çözmenin yanı sıra konulara da gereken önem verilmelidir.


  KİMYA
  Kimya dersi düzenli not tutmanın yanı sıra, çözümlü soruların tekrar çözümlenmesini gerektiren bir derstir. Konu anlatımlı kaynaklarla, kimya dersinde daha başarılı olabilirsiniz.
  BİYOLOJİ
  Biyoloji dersi unutmamak için sürekli tekrara ihtiyaç duyulan bir derstir. Yorum yapma kabiliyeti gelişmiş adaylar, bu derste daha başarılı olacaktır. Bu kabiliyet ancak soru çözerek geliştirilebilir. Sayı:234Bölüm:Eğitim  Yazan: FurkanBilge
  kai158 bunu beğendi.
 2. sağol:oke:

 3. bilgiler için teşekkürler sağolasın

 4. bilgileriniz için teşekkürler bunları uygulamaya gayret edeceğim

 5. tesekkurler

 6. Bakın arkadaşlar yukarıda yazılan bilgiler hakikaten önemli şeyler.Ama işin özü şu.Orada öğrendiklerinizi ders olarak görmeyin.Dersler,ödevler insana külfet gibi gelir.Bu dediğimi üniversiteyi inşallah kazandığınızda daha iyi anlayacaksınız.Orada öğrendiğiniz olasılık,türev,integral bunların hepsi gerçek hayatta insanların kullandıkları fakat adını bilmedikleri şeyler.Mesela ben ing. işletme okuyorum.Lisedeyken olasılıktan nefret ederdim anlamazdım.Ama şimdi yıllık kar hedeflerinin bununla hesaplandığını anladım ve çok hoşuma giderek öğreniyorum.Sonuç olarak istatistik dersinden en kötü notum 73.Diyeceğim o ki şu an öğrendiğniz, herşeyin geleceğinize bir katkısı olacağını bilerek okula gidin. :oke: :oke:

Nasıl ders çalışalım? konusuna benzer içerikler

 1. Türkçe-Edebiyat Dersine Nasıl Çalışalım? ( Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS )

  Türkçe-Edebiyat Dersine Nasıl Çalışalım? ÖSS sınavına giren herkes en azından birinci bölümdeki Türkçe soruları ile ilgilenmek durumunda. İşte sana Türkçe ve Edebiyat çalışmaları için ipuçları. 2006'da değişen ÖSS ile birlikte Türkçe...
 2. Geometri Dersine Nasıl Çalışmalıyız? ( Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS )

  Geometri Dersine Nasıl Çalışmalıyız? NASIL ÇALIŞMALIYIZ ? Önce bilgi eksikliği tamamlanmalıdır. Konuyla ilgili tanımlar ve kurallar öğrenilmelidir. Bol soru çözülürken hız ve pratik arttırılmalıdır. Geometri dersi çalışırken öğrenci...
 3. Nasıl Ders Çalışılır? ( Mizah - Eğlence - Fıkra )

  1. Valla mı? Ciddi misin? Manyaklar gibi ders çalışmaya hazır mısın? Çok iyi. 2. Bak manyakçım önce kitabını sana göre en verimli çalışabileceğim yere koy. Yok yok çöp kutusuna değil, masaya koy. Kitabını lambadan 22.5 duvardan 32, göz...
 4. Coğrafya Dersine Nasıl Çalışmalıyız? ( Kültür - Sanat )

  COĞRAFYA DERSİNE NASIL ÇALIŞILMALI · Coğrafya dersine sevgi, merak ve ilgiyle yaklaştığınızda, onun zevkli bir ders olduğunu göreceksiniz. · Her konuda olduğu gibi coğrafyada da öncelikle tanım ve kavramları öğrenmek gerekir. Çünkü anlatılacak...
 5. Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ( İlköğretim ve Liseler )

  Bir gün soru çözmemek için izin!????: Demek bu gün izin istiyorsun. Gel ne istediğine beraberce bir göz atalım: Sınava 180 gün var. Hafta içi her gün 8 saat okulun var bu 60 gün ediyor, geriye 120 gün kaldı. Her gün 1 saat yemek molası...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
07 Şubat 2016 Pazar - 23:41:43