Internet'te kaç tane site var? İnternet üzerindeki site sayısı

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Internet'te kaç tane site var? İnternet üzerindeki site sayısı
Kısa cevap: 155.583.825 site şu anda web'de. Bu sitelerden yaklaşık yarısı, yani 70 milyonu aktif. Maxicep ilk yola çıktığı zamanlarda ise web üzerindeki site sayısı 25 milyon civarındaymış.

Netcraft'ın 2008 Ocak ayında yaptığı bizlere bu verileri veriyor. Yeni web sitesi açılma hızı da git gide yavaşlamaktaymış: Aralık 2007'de yeni açılan site sayısı 5.4 milyon iken, Ocak 2008'de bu 354 bin'e gerilemiş.

Bu rakamların bu denli yüksek olmasında artık web sitesi kurmanın neredeyse çocuk oyuncağı olmasından kaynaklanıyor. Alan adı satın almak artık 10 dakikalık iş. Joomla ve Wordpress gibi yazılımlarla ile de web sitesi inşaa etmek ve siteyi hazır hale getirmek de neredeyse 5 dakikalık bir iş. Ancak buradaki temel sorun, aktif site sayısının neredeyse toplam site sayısının yarısı kadar olması. Internet çöplüğe dönüyor ve bu işin sonu ne olacak bilmiyoruz. Çöplük siteleri günlük hayatımızda çok fazla görüyoruz; özellikle eski yazılmış yazılarda verilen bağlantılara gittiğinizde o sitenin yerinde yeller estiğini, artık bir domain tacirinin eline düştüğünü, saçma sapan bir içerik ile karşılaştığınızı görürsünüz.

Yeni alan adı almak isteyen kişilerin en büyük sorunu, isim bulma sorunu. Neredeyse tüm alan adı kombinasyonları alınmış durumda. Türkiye'de özellike 2005'den sonra web üzerindeki alan adı alma konusunda ciddi fırlama oldu. Ülkemizde bir de özellikle çalıntı içerik üreten sitelerin türemesi bir diğer can sıkıcı faktör.
Pclabs

CanceR

CanceR

Üye
155.583.825 bu rakam çok büyük :ss içinden benim vardır en az 5 tane site :D

Nazy

Nazy

Üye
benimde 15 16 yaşlarında açtığım 7 tane vardır:ehe

OGu2HaN

OGu2HaN

Üye
benim simdiye kadar en az 15 sitem oldu ama ilgilenemedim kapattım hepsi oyle heralde :D

hellboy1622

Üye
benimde 5 sitem varr:)):D:D

erdi92

erdi92

Üye
benimde bir tane fenerbahçe sitem var :)

Altun.

Altun.

Üye
bende de war yaa. arkadaşlar biz baya katkı yapmışız bu rakama baksanıza herkesin sitesi war

technonur

technonur

Üye
amatör siteler sayılmamıştır muhtemelen aksi taktirde sayı milyarları bulabilir önüne gelen site açarsa olacağı bu :D

isyankaronur

Üye
benim 200 tane sitem var hepside aktif

ycg35

ycg35

Üye
bnce amatör siteler ve bloglar sayılmıştır hatta bnm dandik resim yükleme sitem bile :D bunun dışında kndi açtığım 12 site dahil hepsi farklı içerikli :D

hasan_k_o

hasan_k_o

Üye
benim 2 tanenik bişey samanlıkta iğne aramak gibi olur bunların yanıda :kop:

Laz¥

Laz¥

Üye
Tüm maxicep ailesinin bir sitesi var desenize

Üst Alt