insan neden düşünmeden yer

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında tofy tarafından paylaşıldı. Okunma: 4053 | Cevaplanma: 1

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. insan neden düşünmeden yer

  ABD'li profesör Brian Wansink insanların yemek yeme psikolojilerini araştırdı. Bir kişinin bir günde yemekle ilgili çoğu 'bilinçsiz' 200 karar verdiğini söyleyen Wansink'e göre küçük alışkanlıkları değiştirmek şart. Cornell Üniversitesi Pazarlama Profesörü Brian Wansink, uzun süredir insanların yemek yeme psikolojilerini araştırıyor. 'İnsanlar daha renkli olduğu için bir kavanozdan daha çok şeker alır mı?', 'Ruh hali ve bulunduğu ortam insanın yemek yemesini etkiler mi?' gibi soruların peşinde koşarken 'Akılsızca Yemek Yemek: Neden Düşündüğümüzden Daha Fazla Yeriz?' adlı kitap bile yazmış.
  [​IMG]
  Prof. Wansink, "Fazla yemek, kalori saymak veya kanun çıkarmakla çözülecek bir sorun değil. Ancak bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek daha az yeriz" diyor. Profesörün üniversitedeki laboratuvarı da bir mutfağa benziyor. Bu benzerliğin sebebiyse deneklere ev ortamı yaratmak. Araştırmacılar küçük kameralar ve çift taraflı aynayla onları sürekli gözlemliyor. Bir litreden fazla çorba içen adam Prof. Wansink bir keresinde deneklerden birine kendi kendine dolan çorba kâseleri içinde domates çorbası verdiğini anlatıyor. "Deneyin amacı kâselerini boş görmeyen deneklerin ne kadar yiyeceklerini tespit etmekti. Bazıları bir litreden daha fazla çorba içti" diyor.
  Başka bir deneydeyse akşam yemeği yiyenlere sunulan bir şarap için restorandakilerin yarısına Kaliforniya'dan geldiği, diğer yarısına Kuzey Dakota'dan geldiği söylenmiş. Sonunda, 'Kuzey Dakota'dan gelen' şarabı içenler daha az yemek yiyip restorandan daha erken ayrılmış.
  Prof. Wansink, bir insanın günde yemekle ilgili 200 karar verdiğini ve bu kararların çoğunun bilinçsizce alındığını söylüyor ve küçük alışkanlıklar değiştirilerek daha kolay kilo verileceğine inanıyor.

  Mesela kendisi önce meyve, sonra tatlı yemeye çalışıyor. Wansink insanların paketlerin üstündekileri okumadığını da düşünüyor. Daha da kötüsü, paketlerde eksik bilgilendirme var. Mayonez paketinin üstünde yazan '0 gram yağ' ifadesini görünce de kahkahalar atmaya başlayan Wansink, "Buna bayılıyorum. Fakat paketin bahsetmediği bir şey var. O da tek bir servisin 10 gram yağ ve 90 gram kalori içerdiği..." diyor.

  kaynak:radikal  Yazan: tofy
 2. ben artık düşünerek yiyiyorum malum diyetteyim :ok2:
  teşekkürler paylaşım için :good:

insan neden düşünmeden yer konusuna benzer içerikler

 1. sx1.in 2. eli nekadar eder? yerine ne alam? ( Diğer Cep Telefonları )

  bu hafta sonu büyük bir eziyetten kurtulup sx1imi satıyorum :) yani artık masanın üstündeyken saate bakmak için aldıımda donmuş bi telle karsılasmak istemiom hele bikere sabaha alarm kurmustum gece donmus zor yeriştik okula :d neyse bende adam...
 2. insanlar ayni yere gidiyor?NEDEN ( Gereksiz Mesajlar ve Deneme Mesajları )

  SIKIYORSA gitmeyin bakalim. YANITI BILEN YAZSIN;:aha:
 3. Nedir bu 'in anlamı ya her yerde görüyorum ( Maxi Sözlük )

  tarayıcılar dan bedava yasa dışı şekilde internete bağlanmak mi oluyo - - - Eklendi - - - hand-ler - - - Eklendi - - - başlıkta yazdım ama gözükmüyo bu kelimeyi de site yasaklı galiba hand-ler olacak orası
 4. İnsan Hayatında Dinin Yeri Nedir? ( Sorular ve Terimler )

  İnsan Haytında Dinin Yeri Neredir.. Din inancı, insanla beraber doğmuştur. Çünkü insanlık tarihinin hiçbir döneminde din duygusundan mahrum bir millete rastlanamamaktadır. Nerede insan varsa, orada bir nevi îman, ibâdet ve din duygusu...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
08 Şubat 2016 Pazartesi - 3:55:26