İmam Hatip Devrimi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
İmam Hatip Devrimi
28 Şubat sürecinde imam hatip liselerine karşı geliştirilen 'katsayı' formülü tarihe karışıyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 13 yıldır yürürlükte olan, değişiklik girişimi iktidardaki AK Parti için kapatma davası gerekçesi sayılan katsayı uygulamasını tamamen kaldırma kararı aldı. Böylece, 2012 yılından itibaren üniversiteye giriş sınavlarında imam hatip ve meslek lisesinde okuyan öğrenciler ile genel liselerdekiler aynı şartlarda yarışacak.
'SİYASİLER DE OLUMLU BAKAR'

AK Parti iktidara geldiği 2003 yılından itibaren katsayı uygulamasını kaldırabilmek için bir dizi girişimde bulunmuştu. Düzenleme daha önce eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Danıştay engeline takılmıştı. 2010'da yapılan düzenleme de sorunu tam olarak çözemedi. Yıllardır tartışma konusu olan katsayı sorunu için yasa değiştirilecek, Danıştay'dan gelebilecek engel de ortadan kalkacak.
2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kurulu Kanunu'nun ilgili 45. maddesinde değişikliğe gidilerek 'katsayı'nın sadece uygulaması değil ismi de mevzuattan silinecek.
Katsayı kaldırma kararını ilk kez Radikal'e açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan amaçlarının fırsat eşitliği sağlayarak bir haksızlığı ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Son olarak iki yıl önce yapılan düzenlemeyle katsayı farkının azaldığını ancak uygulamayı tamamen kaldırmanın daha doğru olduğunu savunan Özcan, "Eşitlikçi, adil bir düzenleme yapılıyor. Buna siyasilerin de olumlu bakacağını zannediyorum" diye konuştu.
'DEMOKRATİK DEĞİLDİ'

Katsayının kaldırılması için hükümetten telkin gelmediğini, kendilerinin böyle bir düzenlemeyi uygun gördüğünü söyleyen Özcan, "Bu uygulamanın imam hatiplerle bir ilgisi yok. İmam hatiplerin genele oranı yüzde 5. Katsayının kalkması ülkenin bütünü için önemli. Fırsat eşitliğinden herkes yararlansın istiyoruz" dedi.
Özcan, katsayı uygulamasının demokratik olmadığını da söylerken 28 Şubat sürecine göndermede bulunarak, "Eğitimde de antidemokratik izler siliniyor. Geç kalmış bir uygulama" ifadelerini kullandı. Özcan, katsayıyı kaldıracak yasa değişikliğinin ekim başında TBMM gündemine geleceğini söyledi. 1998 yılında getirilen katsayı sistemiyle meslek lisesi ve imam hatipte okuyanlara başka bölüm yolu zorlaştırılmıştı. Bu okullarda okuyan bir öğrencinin genel liselerdeki öğrenciyle aynı okula gidebilmesi için fazladan 60 puanlık soru çözmesi gerekiyordu. Aynı şekilde lisede sözel bölümde okuyup sayısal bir alan seçmek isteyen öğrenciler gibi alan değişikliğine giden adaylar da aynı oranda puan düşüşü yaşıyordu.
FAZLA HARÇLAR İADE

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, alt sınıftan ders alan öğrencilerin harç sıkıntısını da kaldırma müjdesi verdi. Alt sınıflardan ders alan öğrencilerin harcı her ders için ayrı artıyordu. Haksızlığı gidermek için yasa değişikliği yapılacağını söyleyen Özcan, alınan fazla miktarların da iade edileceğini belirtti.

ALPARS™

ALPARS™

Üye
Bugüne kadar olması gereken buydu.
Hep engellendi.

greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
himam hatip engellensin ama meslek lisesinin önü açılmalı

mangdaşire

mangdaşire

Üye
sonunda meslek liseleri için bişeyler yaptılar.umarım bi 3-4 yıl daha bozmazlar.

By_GaBLiN

By_GaBLiN

Üye
Bide Harp Okuluna Alsalar Meslek Liselileri

fireman87

fireman87

Üye
'O'nlara dini anlatamazsınız, 'o'nlar dinin ne demek olduğunu dahi bilmezler.

fireman87

fireman87

Üye
Açıklık bi durum yok, lafı ortaya attım yararsı olan gocunsun dursun :oke:

greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
yaram yok kardeş beni kastettiğinin farkındayım ayrıca çevrene bir bak heryere imam hatipliler girmeye başladı zaten

• Beğen
Tepkiler: minoo
fireman87

fireman87

Üye
yaram yok kardeş beni kastettiğinin farkındayım ayrıca çevrene bir bak heryere imam hatipliler girmeye başladı zaten

Yok estafurullah. Senin orada Himam diye tabir ettiğin şey yanlış. Kimin ne zaman nereye gireceğine bırakında insanlar karar versin. Sonuc olarak yeni nesil nereye gitmek istiyorsa oraya gidiyor. Eskisi gibi aile zoru gibi bişey söz konusu olamaz.. Sana bakınca şaşırıyorum neden böyle bişey yaptığını anlamamakla beraber karşı düşüncede olman beni gerçekten şaşırtıyor..

• Beğen
Tepkiler: ALPARS™
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi

Yok estafurullah. Senin orada Himam diye tabir ettiğin şey yanlış. Kimin ne zaman nereye gireceğine bırakında insanlar karar versin. Sonuc olarak yeni nesil nereye gitmek istiyorsa oraya gidiyor. Eskisi gibi aile zoru gibi bişey söz konusu olamaz.. Sana bakınca şaşırıyorum neden böyle bişey yaptığını anlamamakla beraber karşı düşüncede olman beni gerçekten şaşırtıyor..

şöyle diyeyim ki bugün senin yok dediğin aile baskısı iddia ediyorumimam hatip öğrencilerinin çoğunluğunda var tıpkı kendi iradesi dışında 5-6 yaşında başını kapatmaya zorlanan kız çocuklarının aile baskısıyla bu şekilde hareket ettikleri gibi.

Örnek veriyorum bana göre meslek lisesinden bilgisayar mezunu olarak çıkan biri üniversitede kendi bölümüne kolaylıkla girebilmeli,imam hatip mezunu da dini bölümlere kolaylıkla girebilmeli onun haricindeki olaylara sıcak bakmıyorum olay bu kadar basit aslında

• Beğen
Tepkiler: minoo
fireman87

fireman87

Üye

şöyle diyeyim ki bugün senin yok dediğin aile baskısı iddia ediyorumimam hatip öğrencilerinin çoğunluğunda var tıpkı kendi iradesi dışında 5-6 yaşında başını kapatmaya zorlanan kız çocuklarının aile baskısıyla bu şekilde hareket ettikleri gibi.

Örnek veriyorum bana göre meslek lisesinden bilgisayar mezunu olarak çıkan biri üniversitede kendi bölümüne kolaylıkla girebilmeli,imam hatip mezunu da dini bölümlere kolaylıkla girebilmeli onun haricindeki olaylara sıcak bakmıyorum olay bu kadar basit aslında

Şu anda öyle oluyor zaten, dediğim sistem geçerli. İmam hatip liseleri İlahiyat Fakültesine girerken ek puan veriliyor.. Bu ülkeye nereden din adamları sağlanacak tabiki imam hatiplerden ilahiyatlardan.. O yüzden diyorumki bu kurumların daha fazla önü kapatılmasın. Sonuc olarak imam veya din adamı olmak istemeyen biriside imam hatip lisesine gitmek ister. Kendisini ona yakın hisseder ve dinini öğrenerek tahsilini yapmak ister. O cocuğun sucu ne peki ? Dinin daha yakından araştırarak öğrenerek okumak istiyor.. 5-6 yasındaki bir cocuk blu cağına ermemiştir yani ailesi ona başörtüsü taktırmaz zorla kız belki heves etmiştir ve kendi isteğiyle takar. Takmasada günah sayılmaz taksada sevap sayılmaz.. Aslında ikimizde aynı şeyi konusuyorum güzel kardesim.Ben bu yaşıma kadar çok insan tanıdım. Ailesinin yanında kapalı dışarda açık olan kız. O kız kendisini ailesinin yanında kapalı olarak kalmayı benimsemiştir. Sen bir 18 yaşındaki kıza zorla başörtüsü taktıramazsın yani o allem kallem eder bi şekilde başka bi yerde açar. Herkes kendi hayatını yaşar yani.. O yüzden bu düşüncelerin bana biraz anlamsız geldi.

aldemirfatih

aldemirfatih

Üye

düz lise mezunlar da hiç bi mesleki eğitim almadıkları için hiç bir yere girmemeli yani..

• Beğen
Tepkiler: ALPARS™
KARİZMATİX

KARİZMATİX

Üye
Güzel bir gelişme, katsayı tamamen kalkmalı.

oktay-24

Üye
iyice amacından sapmış olacak imam-hatip liseleri.
yanlış bir karar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt