Firefox Çoklu İşlemci Sınırlama 2022 (Firefox Multiprocess Limit)

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Firefox Çoklu İşlemci Sınırlama 2022 (Firefox Multiprocess Limit)
Firefox 2022 yılı itibariyle özellikle 100 - 103 sürümlerinden sonra çoklu işlemci ayarının sınırlanmasını kaldırdı.
Tarayıcı artık kaynak kullanımını kendisi ayarlıyor, bu çoklu çekirdekler artık çoğu tarayıcıda standartlaştı.
Bu özellik tarayıcıda çökmeleri azaltıyor ve büyük bir hız artışı sağlıyor... Konumuza gelirsek;

Tarayıcının 8 ve üzeri işlemci parçacığını devreye alması sisteme yük bindirmektedir.
Biz yapacağımız ayar ile bunu 3 - 5 arasına getireceğiz. Böylece kaynak tasarrufu sağlayacağız.

Adres çubuğuna About:config yazın ve sorumluluğu kabul edin.
Sonra tercih aramasına Fission.autostart yazın, çıkan değeri True yerine False yapın (En önemli kısım)

Son olarak Dom.ipc.processcount yazın ve aşağıdaki gibi yapın yada Ayarlar üzerinden yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi İşlemci sınırlaması aktif edildi, artık 8 ve üstü yerine; 3-5 işlemci parçacığı ile çalışacak.
Not: Fission.autostart seçeneğini True yerine False yaptığınızda; siteler arası yalıtım koruması kapanır.

Yazımızı vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz, Saygılarımızla :cool

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve gonyalı

gonyalı

gonyalı

Üye
Faydalı paylaşım için :tşk:

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Not: Fission.autostart seçeneğini True yerine False yaptığınızda; siteler arası yalıtım koruması kapanır.

Bu özellik saldırgan sitelerin sizi takip etmesini, diğer sitelerdeki verilerinizi ele geçirmesini engellemek içindir.
Güvenlik ön planda ise Fission.autostart seçeneğini varsayılan; True seçeneği ile kullanmanız daha doğru olur.

Bu güvenlik katmanını kapatırsanız, sürüm 100 öncesi gibi kullanırsınız, siteler arası mahremiyetinizi sağlayan ek bir özelliktir.

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
:tşk: siteler arası yalıtım koruması güzel bir özellik.

Üst Alt