Büyük Pers Kralı Xerxes (I. SerhaaPers Ahameniş Hükümdarı Büyük Kiros s)

Konu, 'İlköğretim ve Liseler' kısmında Dogus Pertez tarafından paylaşıldı. Okunma: 3623 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Büyük Pers Kralı Xerxes (I. SerhaaPers Ahameniş Hükümdarı Büyük Kiros s)

Büyük Kiros (Eski Persçe: Kuruš[2], modern Persçe: کوروش, Kourosh; M.Ö. 576 ya da 590 — M.Ö. Temmuz 529) ayrıca II. Kiros, Büyük Keyhüsrev ve Büyük Kuraş olarakta bilinir.
    Pers İmparatorluklarından Akamanış Hanedanı'nı kuran kurucusu ve ilk kraldır.
    Kiros güneybatı Asya'nın çoğunu ele geçirmişti. İlk insan hakları bildirgesi olarak kabul edilen Kiros Silindiri'nin yaratıcısıdır.
    Anshan'daki Perslerin hükümdarı iken, Medes'i fethetmiş ve ayrık iki Pers devletini birleştirmiştir.
    M.Ö. 559'da Medya) İmparatorluğu'nun bir bölgesi olan Anşan'ın yöneticisi olmuştu. M.Ö. 550 yıllarında Kral Astiages'i bozguna uğratip Medya Krallıgı'nı Pers İmparatorluğu'nun merkezi yaptı. M.Ö. 545 yılında Lidya Kralı Kroesus'u yenilgiye uğratarak Batı Anadolu'yu ele geçirdi. Buradaki Yunan şehir devletlerini de ele geçirdi. M.Ö. 539'da Babil kentini fethedip Filistin'i de içine alarak Orta Doğu'nun çoğunu hükümdarlıgına kattı. Orta Asya’da Masajetler ile savaşta öldü.

Yazan: Dogus Pertez

Büyük Pers Kralı Xerxes (I. SerhaaPers Ahameniş Hükümdarı Büyük Kiros s) konusuna benzer içerikler

1. 4 BüYüKLeR TM@$I ( 16 Nisan 2009 | S60 Temaları )

Free Mobile Themes - Downloads Free Mobile Themes - Downloads Free Mobile Themes - Downloads Free Mobile Themes - Downloads --------------- Ekleme --------------- Bir Teşekkür Klavyeyi Bozmaz Tabiki Şimdi Fareyi Oldu Ama
  2. Büyük Pers Kralı Xerxes (I. Serhas) ( 31 Mart 2010 | İlköğretim ve Liseler )

I. Serhas (Persçe: Khashayarsha (خشایارشا)‎[1])(hüküm: M.Ö. 485–465) Ahameniş İmparatorluğu'nun Pers kralıydı. Yunanca Eski Pers hükümdar adlarından Xšayāršā...
  3. Pers Ahameniş Hükümdarı I. Kambises ( 31 Mart 2010 | İlköğretim ve Liseler )

I. Kambises (Eski Farsça: Kambūjiya, 'Daha yaşlı') (M.Ö. 600 - 559), M.Ö. 580'den 559'a kadar Anshan kralıydı. Büyük Kiros'un babasıdır. Adı Latince Cambyses Yunanca Καμβύσης olarak geçmektedir.
  4. Pers Ahameniş Hükümdarı III. Darius ( 31 Mart 2010 | İlköğretim ve Liseler )

III. Darius ya da Kodomannus (M.Ö. 380 - M.Ö. 330; Farsça: داریوش Dâriyûş ) İran´da Achaemedi İmparatorluğu'nun son hükümdarıdır. M.Ö. 336 - M.Ö. 330 yılları arasında tahtta kalmıştır. Büyük İskender´in İran...
  5. Pers Ahameniş Hükümdarı I. Darius ( 31 Mart 2010 | İlköğretim ve Liseler )

Büyük Darius (M.Ö. 549 - M.Ö. 485, Eski Farsça: 𐎭𐎠𐎼𐎹𐎺𐎢𐏁, Xerxes Dārayawauš) M.Ö. 552 - 485 yılları arasında İran'ı yönetmiş olan imparator. Modern Farsça´da adı...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
01 Ağustos 2015 Cumartesi - 21:12:48