Bilgisayardan anlayan arkadaşlar! HDD Bağlama sorunu!! (yardım)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayardan anlayan arkadaşlar! HDD Bağlama sorunu!! (yardım)
Merhaba arkadaşlar.

Bilgisayarımı geçen yıl topladığımdan beri Üzerinde İDE harddisk mevcut.
İde kablomun 3 ucundan 1 i anakarta diğeri HDD ye sonuncusuda DVD(cd rom) a bağlı.
HDD Master, Cd rom ise Slave olarak ayarlı(Biostan böyle görüyorum)
Bu bahsettiğim kombinasyonda hiçbir sorunum yok.1 yıldır sorunsuz kullandım.
Ancak film arşivi yaptığımdan sabit diskim yeterli gelmiyordu.

Bugün Yeni bir SATA harddisk aldım.
Sata harddiskimi kasaya bağladım, Güç kablosunu taktım. SATA Bağlantı kablosu ile anakartımın üzerinde boş duran 4 adet SATA slotundan rastgele birine taktım.
Şimdi bilgisayarımı açtığımda bilgisayarım içi boş olan yeni aldığım SATA Harddiskten başlıyor ve bu yeni harddiskin içinde windows olmadığından hiçbir işlem yapamıyorum.Yeni aldığım harddiski geri söktüğümde PC mi eskisi gibi açabiliyorum.

Amacım Şuanda kullandığım İDE Harddiskim ile devam edip, Yeni aldığım SATA harddiski, Filmlerimi ve bir format durumunda kaybetmek istemediğim diğer dosyalarımı yedeklemek için harici olarak kullanmak...

Yardımlarınızı çok acilen bekliyorum.Cevap veren herkese teşekkürler...

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
BIOS ayarlarından "Boot Device Priority" başlığı altında 1. atananı eski diskiniz olarak ayarlayın...

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Saol Veysel hallettim ve oldu.
Bilgisayar çift HDD ile çalışmaya başladığından beri 15dk da açılmayı beceriyor.Bu neden bu kadar uzun?

ThE VeNoM

ThE VeNoM

Üye
bir format at istersen.. bide güç kaynagının woltu 300 w üzerinde olmasını tavsiye ederim..

OGUZHAN432

OGUZHAN432

Üye
kardeş sorununu yaşayan ve çözen birisiyim biosunda hard disk first boot select menü diye bi şey olacak biraz kurcala çözersin...

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
Boracığım elbette çift HDD olmasının büyük payı var ancak HDD hataları , doluluk oranı ve dosya parçalanması da bununla doğru orantılı...

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Bir disk birleştirme yapayım bari.Hızlanır belki.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt