Android 8.0 OREO Güncellemesi için İlk Kullanım Oranı Geldi

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Android 8.0 OREO Güncellemesi Android işletim sistemi kullanım grafiklerin girerken, Android 6.0 Marshmallow öncesi sürümlerin kullanımında düşüş var.

Android işletim sisteminin kullanım oranlarına ilişkin son rakamlar açıklandı ve Android 8.0 OREO Güncellemesi de grafiklerdeki yerini aldı. Aslında evet, sürüm 8.0, tüm Android'lerin yalnızca % 0.2'sini oluşturuyor ancak bu sayının, çeşitli amiral gemilerinin güncellemeyi almaya başlayacağı bu yılın sonunda hızla büyüyeceğini düşünüyoruz.

Daha eski versiyonlara gelince, Android 7.0 Nougat kullanımı 2 puan daha artarken, Android 6.0 Marshmallow kullanımı sabit kaldı. Diğer tarafta, Lollipop, KitKat ve diğer tüm eski sürümlerin kullanım oranı yavaş ama sürekli olarak küçüyor.

Versiyon Kod Adı API Kullanım Oranı
Android 2.3.3 - 2.3.7 Gingerbread 10 0.6%
Android 4.0.3 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich 15 0.6%
4.1.x Jelly Bean 16 2.3%
Android 4.2.x 17 3.3%
Android 4.3 18 1.0%
Android 4.4 KitKat 19 14.5%
Android 5.0 Lollipop 21 6.7%
Android 5.1 22 21.0%
Android 6.0 Marshmallow 23 32.0%
Android 7.0 Nougat 24 15.8%
Android 7.1 25 2.0%
Android 8.0 Oreo 26 0.2%
Akıllı telefon üreticileri arasında, Android işletim sisteminde yaptıkları değişiklikleri azaltmaya yönelik giderek artwn bir eğilim oluştu. HMD, giriş seviyesindeki Android akıllı telefonlarına bile Android P'ye kadar güncelleme vereceğini açıkladı. Bu trende Project Treble de kesinlikle yardımcı olacak gibi görünüyor.

Android platformunun belki de en büyük sorunu cihazların resmi güncelleme destek sürelerinin oldukça az olmasıydı. Bu konuda Apple, neredeyse üç yılı aşan destek süresi ile büyük bir beğeni kazanıyor. Android platformunda ise son dönemde üst seviye modellere yönelik en az iki büyük güncelleme desteği, platformadaki bu açığı biraz olsun kapatıyor. Ancak yine de üreticilerin, daha az kişiselleştirilmiş yazılım kullanarak güncelleme destek sürelerini uzatmaları dikkat çekiyor.

Üst Alt