32 bit 64 bit arası geçiş yardımm...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Black-GhosT

Black-GhosT

Üye
    Konu Sahibi
32 bit 64 bit arası geçiş yardımm...
arkadaşlar win7 ultimate 32 bit işletim sistemi 3GB RAM var 2GB daha takmak istiyorum ancak önce 64 bit işletim sistemi kurmam gerekiyormuş şimdi sorum şu olacak şu anki haliyle pcye takıyorum rami 32 bitliğe yalnız makine açılmıyor tam açılacak fan falan dönmeye başlıyor restart atıyor ekrana görüntü bile gelmeden daha, şimdi 64 bit işletim sistemi kursam bu sefer 2GB lik rami taksam makine açılırmı yoksa yine açılmadan sürekli restart mı çeker,yoksa anakart ile uyuşmazlıkmı yapıyor lütfen yardım...

işlemci: intel core 2 Quad Q8300 2.50 Ghz
ram : 3GB DDR2
ekran kartı: N vidia G force 9800 GT 512mb
anakart: MSI

Karanlık97

Karanlık97

Üye
RAM'lar eşit olmalı, eğer denemeye devam edersen ANAKART'ı yakarsın valla.Çalışmaması normal.İkisinin herşeyi eşit olmalı.

Black-GhosT

Black-GhosT

Üye
    Konu Sahibi
ikisinin herşeyi eşit olmalı derken nasıl yani biraz daha açarmısınız ...

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
ramların mhz hızları ve modelı yani DDR2 aynı olmalı. Ama boyut fark edebılır yanı 1 tane 4 gb lık 1 tane 2 gb lık toplam 6 gb ram kullanabılırsın...
Bu arada 64 bıt sıstem ıcın 4 gb ve uzerı ram sart degıl..
Eger kasada 6 gb ram varsa 32bıt bunun sadece 3gb kısmını kullanır.
6 gb nın hepsını kullanmak ıcın 64 bıt gerekır.
Yanı 32bıt de 6gb calısır ama 3gb lık kısmı kullanılabılır.

Gelelım senın sorurununa taktıgın ram sıstemınle uyumsuzluk yaşıyor.

Ya ramı anakart desteklemıyor. Yada dıyer ramle beraber uyumlu calısamıyor.....

Kısacası. Senın eskı ramle aynı mhz hızında ddr2 ram alman gerekıyor..
Ancak 4gb lık tek ram alırsan anakart bunu desteklemıyorsa sıstem acılmaz.

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
Black-GhosT

Black-GhosT

Üye
    Konu Sahibi
yorumlarınız için tşk öyleyse bunun yerine aynı kasadakilerle özelliklere sahip bi ram alayım

fullwar

fullwar

Üye
RAM'lar eşit olmalı, eğer denemeye devam edersen ANAKART'ı yakarsın valla.Çalışmaması normal.İkisinin herşeyi eşit olmalı.

Bilmeden yorum yapıyorsunuz. Ramlerin mhz değeri fark etmez yada 3 - 2 takılabilir. O dediğiniz olay dual channel olayıdır. Ramler eşit değilse DC slotlarında takılı değilse DC olarak çalışmaz. Ramlerden hangisi düşükse o hızda çalışır sistem ve anakart en yüksek ne kadar destekliyorsa yine onda çalışır, yani daha yüksek bir ramde takılabilir fakat alt sınırda çalışır. Mesela benim ramlerim 2000mhz DDR3 fakat anakartım 1600 desteklediğinden 1600'de çalışıyor. 32-64 olayı ise sadece ram 4gb üzeri olsun diye yapılmaz. 64 bit daha fazla veri yolu demektir ve bilgisayarınıza 64 bitle çalışan bir uygulama yüklerseniz daha hızlı ve daha performanslı olarak çalışır. Özellikle grafik programlarında daha iyi anlaşılır. Sen 64 biti yüklersen ram artırması faydalı olacaktır. Fakat 3gb ramlede 64 bit çalışır. 32 bitlede 10gb çalışır sadece 3.95'in üstünü görmez. Şimdi burada sormak istiyorum anakartının modeli ne ve kaç ram slotu var? 3gb RAM birer gb'lık 3 slotumu kaplıyor ve mhz hızları neler? Makinanın açılmama sorunu bit versiyonuyla ilgili değil. PC'in açılma prosedürünü yapamıyor ram deck konfigürasyonunda sorun olabilir. Yani ramleri nasıl taktığın yada anakartın tek slotta 2gb yada daha fazla değeri kaldırmıyor olabilir. Ayrıntılı sistemini yazarsan daha iyi anlaşılır.

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady ve Black-GhosT
Black-GhosT

Black-GhosT

Üye
    Konu Sahibi
Bilmeden yorum yapıyorsunuz. Ramlerin mhz değeri fark etmez yada 3 - 2 takılabilir. O dediğiniz olay dual channel olayıdır. Ramler eşit değilse DC slotlarında takılı değilse DC olarak çalışmaz. Ramlerden hangisi düşükse o hızda çalışır sistem ve anakart en yüksek ne kadar destekliyorsa yine onda çalışır, yani daha yüksek bir ramde takılabilir fakat alt sınırda çalışır. Mesela benim ramlerim 2000mhz DDR3 fakat anakartım 1600 desteklediğinden 1600'de çalışıyor. 32-64 olayı ise sadece ram 4gb üzeri olsun diye yapılmaz. 64 bit daha fazla veri yolu demektir ve bilgisayarınıza 64 bitle çalışan bir uygulama yüklerseniz daha hızlı ve daha performanslı olarak çalışır. Özellikle grafik programlarında daha iyi anlaşılır. Sen 64 biti yüklersen ram artırması faydalı olacaktır. Fakat 3gb ramlede 64 bit çalışır. 32 bitlede 10gb çalışır sadece 3.95'in üstünü görmez. Şimdi burada sormak istiyorum anakartının modeli ne ve kaç ram slotu var? 3gb RAM birer gb'lık 3 slotumu kaplıyor ve mhz hızları neler? Makinanın açılmama sorunu bit versiyonuyla ilgili değil. PC'in açılma prosedürünü yapamıyor ram deck konfigürasyonunda sorun olabilir. Yani ramleri nasıl taktığın yada anakartın tek slotta 2gb yada daha fazla değeri kaldırmıyor olabilir. Ayrıntılı sistemini yazarsan daha iyi anlaşılır.

baba valla 3gb ram şöyle anakartta 4 slot war birisinde 2gb ddr2 800 mhz ram var diğer birisinde 1gb ddr2 800 mhz var anakart MSI diğer özelliklerini bulamadım anakartın bu kadar bilgiye sahibim..

fullwar

fullwar

Üye
Dostum olay şu. 2gb daha alacaksın sanırım alırken 800mhz alırsan DC desteği sağlarsın. Daha düşük yada daha yüksek alsanda çalışır ama DC çalışmayıp en düşük ram frekansında çalışacaktır. 2 tane 2gb'ı 1 ve 3 yada 2 ve 4 nolu slotlara takıp bu ramlerden Dual Channel desteği alacaksın. 1gb'ı ister tak ister takma çok büyük bir performans artışı sağlamaz. Zaten ekstra güçlü bir uygulama kullanmıyorsan 4gb'ı doldurman çok zor. PC'nin açlımama durumuysa ramlerde yada slotlarda arıza olabilir, ekran kartı düzgün takılmamamış yada arızalı olabilir. Bunlarda sorun olup olmadığını anlamak için PC'den çıkan sese bakman gerekir. 1 uzun beep sesi; Ram sorunu, 1 uzun 2 yada 3 kısa beep sesi; ekran kartı, kısa kısa art arda beep sesi CPU Fan hatasdır. Ramleri tek tek ve farklı slotlardada deneyebilirsin. Bir ram de açılıyorsa diğerinde açılmazsa o ramde sorun var demektir.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
fullwar bisey soracagim.
benım kasada 2x 1 gb 667 kıngston ram vardı.
1 tanesının yerıne 2 gb 800 mhz ocz ram aldım taktım. Ilk acılmada pc acılmadı sıyah ekranda kaldı. Beep felanda etmedı.
Dedım acaba yenı aldıgımda bır sorun mu var dıye onu tek taktım pc acıldı sıngle channel olarak.
Kapatıp 1gb olanıda taktım acıldı 3 gb yıne sıngle channel yazıyodu... Ve sıstem kararsız calısıyordu occt den 30 sn sonra hata verdı. Sonra bıostan gırıp manuel 667 mhz olarak ayarladım. Dual channel yazıyor ve kararlı olarak calısıyor. 1 saat test sonrası bır sorun cıkmadı.
Marka farkı etkıler mı bu durumu ?
Ramler 1.8 volt cl5 kıngstonda ocz de...
Ben bısı anlamadım :ehe
dersıme ıyı calısmamısım. :D

haa bırde kıngston ramlerı 876 mhz de overclockla kullanıyordum.
Ama sımdıkı ocz 800 mhz ramı 667 den cıkarınca kararsız calısıyor.
800de de 667 ile bırlikte kararsız.
Ne dıyorsun ocz nın yerıne 2 gb 667 kıngston mu alayım ???

fullwar

fullwar

Üye
fullwar bisey soracagim.
benım kasada 2x 1 gb 667 kıngston ram vardı.
1 tanesının yerıne 2 gb 800 mhz ocz ram aldım taktım. Ilk acılmada pc acılmadı sıyah ekranda kaldı. Beep felanda etmedı.
Dedım acaba yenı aldıgımda bır sorun mu var dıye onu tek taktım pc acıldı sıngle channel olarak.
Kapatıp 1gb olanıda taktım acıldı 3 gb yıne sıngle channel yazıyodu... Ve sıstem kararsız calısıyordu occt den 30 sn sonra hata verdı. Sonra bıostan gırıp manuel 667 mhz olarak ayarladım. Dual channel yazıyor ve kararlı olarak calısıyor. 1 saat test sonrası bır sorun cıkmadı.
Marka farkı etkıler mı bu durumu ?
Ramler 1.8 volt cl5 kıngstonda ocz de...
Ben bısı anlamadım :ehe
dersıme ıyı calısmamısım. :D

haa bırde kıngston ramlerı 876 mhz de overclockla kullanıyordum.
Ama sımdıkı ocz 800 mhz ramı 667 den cıkarınca kararsız calısıyor.
800de de 667 ile bırlikte kararsız.
Ne dıyorsun ocz nın yerıne 2 gb 667 kıngston mu alayım ???

Anakartın ram desteği kaç mhz? 1gb 667'ye 2gb 667 almak yerine 2gb 800'e 2gb 800 almak daha mantıklı gibi.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
anakart max 677 desteklıyor.
Ama ben 876 da kullanıyorum dıye. 800 aldım. Dedım 2 sını bırlıkte manuel olarak 800 cıvarında ayarlayıp kullanırım.
Ama ocz tek olarak bıle overclock potansıyelı sıfır tek basına 800 ve 667 dısında kararsız calısıyor.
667 ıle beraber 667 dısında kararsız calısıyor.

Vallahı parayı harcadım 2x 2 gb 667 de 2. El 70 tl ye bulurum. O kadar para cıkmaz ama elımdekı 3 ram ıle takas kıngston bulursam degısmeyı dusunuyorum.... Yada 3 unu satıp uzerıne para koyup 2x 2gb667 alcaz napalım....
Ama bu kararsız olmasını ve dual sıngle olayını cozemedım..

fullwar

fullwar

Üye
anakart max 677 desteklıyor.
Ama ben 876 da kullanıyorum dıye. 800 aldım. Dedım 2 sını bırlıkte manuel olarak 800 cıvarında ayarlayıp kullanırım.
Ama ocz tek olarak bıle overclock potansıyelı sıfır tek basına 800 ve 667 dısında kararsız calısıyor.
667 ıle beraber 667 dısında kararsız calısıyor.

Vallahı parayı harcadım 2x 2 gb 667 de 2. El 70 tl ye bulurum. O kadar para cıkmaz ama elımdekı 3 ram ıle takas kıngston bulursam degısmeyı dusunuyorum.... Yada 3 unu satıp uzerıne para koyup 2x 2gb667 alcaz napalım....

Şimdi anladım. Aslında 800'ün kararsız çalışmasının nedeni anakartının 667 olması. Sen OC ile arttırsanda anakart çalışma prosedürü 667 olduğundan dolayı sorun bence burada. Dediğin gibi 667'de sorun yaşamazsın gibime geliyor.

Edit: Bazı anakartlar OC için uygun değildir ve sen yapsanda biryerlerden patlar. Ve anakart 667 destekliyor ve sen 876'ya çıkartıyorsun. Anakart 667mhz destekliyorsa sen bunu 876 mhz olarak yapamazsın zaten. Ramde artış yaparsın fakat anakartının o frekansta olması lazım. Yani anakart 876 (factory 800 yada 1333) civarı olacak ki sen ona çekeceksin. OCZ'de 667'de sorun yaratmıyor. Bence OC işlerine meraklıysan anakart değiştirmeden pek bir anlamı yok. Ve her OC değeri yükseltmesi ekstra güç tüketir, ekstra soğutma gerektirir ve ürünlerin ömrünü daha çabuk tüketir. Dual-Single olayında aynı frekans ve kapasite değerinde değilse DC'den destek alamazsın. Anakartın DC desteği yoksa zaten işe yaramaz. Bu destek varsa zaten 4 slottan 2'si farklı renktedir. Yada anakartın klavuzunda slotlar yazar zaten. DC olayı performansı azda olsa arttırır. Sanki 2 tane 2 gb ram 5gb çalışıyormuş gibi olur. Tabi bu basit anlatımı.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
o zaman 667 sart oldu...
Tesekkurler hemen cevapladıgın ıcın...
Mobıldeyım yorumları begenıcem ama buton yok :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt