250 gb rakam olarak ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hafred

Üye
    Konu Sahibi
250 gb rakam olarak ne demektir
Arkadaşlar ben bilgisayar ile ilgili bir soru sormak istiyorum....
Bilgisayarıma format atmaya çalıştım ama gb (gigabayt) değerlerini bilmediğim için rakam olarak atamadım...
ACABA 250 Gb hardiskin değeri ne kadardır... her gb 1024 olarak hesapladım ama yine de olmadı bana biri yardımcı olsun plase....!!! şimdiden teşekkür ederim...

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Dostum doğru olurmu bilmiyorum ama n73 2gb hafızat kartı telefonda 1890 olarak görünüyor 1890 çarpı 125 eşittir 236256 mb da denk geliyor ne kadar dogru bilmem

hafred

Üye
    Konu Sahibi
bu aradığım cevap değil ama yinede yardımın için teşekkür ederim... ilgilendiğin için teşekkür ederim...

Ozan

Ozan

Admin
Dostum 250 gb = 250 x 1024 x 1024 byte eder.

Yani: 262 144 000 Byte eder

Ancak; disk üreticileri 250gb derken 2 çarpımı 1000 x 1000 olarak hesapladıklarından yaklasık ~239 gb gibi bir rakama tekabül eder. Çünkü 238.41 gb = 250 000 000 Byte dir ..

Yani 250 gb disk aldıgınızda kapasitesini ondan 238 gb görürsünüz.

Umarım cevabını istedigin soru budur.

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
Dostum 250 gb = 250 x 1024 x 1024 byte eder.

Yani: 262 144 000 Byte eder

Ancak; disk üreticileri 250gb derken 2 çarpımı 1000 x 1000 olarak hesapladıklarından yaklasık ~239 gb gibi bir rakama tekabül eder. Çünkü 238.41 gb = 250 000 000 Byte dir ..

Yani 250 gb disk aldıgınızda kapasitesini ondan 238 gb görürsünüz.

Umarım cevabını istedigin soru budur.
İşte Ozan yani Admin farkı süper anlatmış eline saglık

hafred

Üye
    Konu Sahibi
Abiler ben derdimi tam anlatayım... şimdi ben bilgisayarıma format atmak istiyorum 250 gb hardiskim var ve ben 4 sürücü yapmak istiyorum c , d, e sürücülerini 22 gb yaptım ve f sürücüsünüde 165 gb yaptım ama normalde format attığında 8 mb boşta kalıyordu önceden ama bu işlemlerden sonra 2 tane sürücü daha oldu ve her biri 2mb bu nasıl bir işlem anlamadım kısacası... yani önceden 8mb kalırken bu işlemden sonra 2 tane sürücü kalıyor ve her biri de 1 mb lık? bunu nasıl çözecem anlamadım... umarım sizi sıkmamışımdır... yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
yada bana dört sürücü yapmam için -hani şu xp de giriş de rakam ile gösteriliyor ya- bir seçenek sunun bende onu uygulayayım...

Ozan

Ozan

Admin
Dostum öncelikle yedeklerini baska bir disk üzerine al çünkü bu diski baştan tekrar yapılandırmak lazım tüm birimleri silip kökten ..

Windows disk seçimi ekranında, tüm bölümleri tek tek seçip sil.

Ardından, 4 sürücüye sırasıyla şu değerleri ver
22 gb için: 23068672 Byte

3 tanesini böyle yaptın mı tam 22 gb olacak, sonuncuya da geriye kalan tüm kapasiteyi ver artık ne kalır bilemiyorum

Sonucta 4 disk olusacak, eğer o 8mb yine olusursa onu kafaya takma tüm disklerde önbellek amaçlı bir alan olusuyor kendiliginden ama o windows da görünmez, gizli bir birimdir.

Benim kisisel tavsiyem, bir diski 4 e bölmemen.
C ve D iki ayrı bölüm olması yeterli ..

Kolay gelsin

hafred

Üye
    Konu Sahibi
Ben diz üstü bilgasarım için uğraşıyorum... Dediklerini aynen uygulayacam sonucu buraya yazacam bakalım hele ne olacak... Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim...
Bu arada demekki tam derdimi anlatabilmişim... Verdiğin rakamlar net cevaplar net diyecek bir şey bırakmamışsın mükemmel anlatım. heralde bende birgün böyle bilirim... Halbuki arkadaşlar beni bilgisayar uzamanı biliyor ama işte ne diyeceksin... Ben demekki sadece bakmışım ama öğrenememişim...

Ozan

Ozan

Admin
Rica ederim kolay gelsin :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...