S60v3 ve S60v5 HTTPS sitelere girememe sorununu ortadan kaldıran MOD

Sponsorlu Bağlantılar

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
S60v3 ve S60v5 HTTPS sitelere girememe sorununu ortadan kaldıran MOD
Merhaba arkadaşlar
Bu mod benim tarafından hazırlanmış ve S60v3 FP2 olan Nokia E5-00 da denenmiştir. Şu an tüm cihazların ihtiyacı olduğu bir mod diye biliriz. Adından da göründüğü gibi HTTPS sitelere giremiyorsanız bu modu CFW (ya da OFW) ye uygularsanız siteleri açar tüm tarayıcılarla. HACKli telefonlar için de bir sürüm paylaşıyorum, ama format sonra aynı işlemleri yapmak zorunda kalacaksınız. Gelelim moda.

1) Direk CFW (OFW) ye gömülen versiyon:
Vediğim "HTTPS_duzelt.zip" dosyasında "CFW-OFW" klasörü içinde olan her şeyi ROFS2 ye atın (daha önce CFW yaptığınızı varsayıyor ve detaya girmiyorum). Bu kadar.

2) HACKli telefonlar için olan versiyon:
Vediğim "HTTPS_duzelt.zip" dosyasında "HACKli Telefon" klasörünü açın. Onun içinde olan "networking_improvements.sis" dosyasını telefona kurun. Daha sonra "CACerts.dat" dosyasını "C:\private\101f72a6\" klasörüne atın. Dosya mevcutsa üzerine yazın. Bu kadar.

Bitti. Bu mod ruslarda vardı ama nasıl yapıldığını kimse hiç bir yerde paylaşmamıştı. Ben de durmadım araştırdım, telefonda kurcalandım, interneti alt üst ettim ve sonunda kendi modumu yaptım (kullanılan CACerts.dat dosyası dan alıntıdır sadece, gelecekte kendi CACerts.dat dosyamı yapıp yenilemeyi düşünüyorum). Konu sadece Türkiyede değil dünyada bir ilk ve TÜRKÇE ANLATIMLA, sadece Maxicep-e özel.

Peki bunun HACK-siz yöntemi de varmı? Var. İstek gelirse paylaşacağım (o hacksiz yöntem 20-30 dakika alıyor ve her format sonrası yapmak insanı yoruyor).

Dosya linki:

İndirmeden önce beğenmeyi unutmayın :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Allyjhan, Huseyin044, bveo1990 ve 5 diğerleri

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Abi senin sayende S60 telefon alacağım. Android'i bıraktıracaksın bana .

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Abi senin sayende S60 telefon alacağım. Android'i bıraktıracaksın bana .
Ben WhatsApp ve YouTube yüzünden Android kullanıyorum, onların S60 programını yazmak istedim ama malesef açık kaynak bir programlama arayüzü yok :(

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Android iyi güzel, ama artık telefonlar işime gelmemeye başladı. Sistem güzel ama artık telefonlar değil.

16:9 ekran bile bana uzun ve daha kullanışsız gelmeye başlarken 21:9 ekrana kadar gittiler üreticiler. Benim gibi standart eski usul 4:3 ekran severlere çok aşırı rahatsızlık veriyor. Klavye tuşlu devri kapandı, yeni Android klavyeli cihazların klavyeleri de berbat, aşırı kullanışsız, çünki sistem klavye ile kullanmak için düşünülmemiş bir sistem, dokunmatik için uygun sadece. Bataryalar artık çıkmıyor. Telefonların arka kapakları, ekran ve dokunmatik kısımlar yapıştırılıyor. Telefonlar daha kırılmaya müsait şekilde tasarlanıyor. Artık 3.5MM kulaklık girişi telefonlarda yok. Notch diye ekranın büyük bir kısmını çentikle yok ettiler. Ön kamera diye gereksiz bir şey ortaya çıkardılar. EDOF teknolojisini kamera için kabul etmediler (ki kim ne derse desin 1 metreden uzak olan TÜM fotolar auto-focustan daha iyi çıkıyor aynı özellikli kameralarda). Yani kısaca kullanışlılık ve dayanıklılık umursamıyor, sadece insanlara yeni oyuncaklar sunuyorlar.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Paylaşım için teşekkürler.
Genelde https opera tarayıcıdan giriliyor ama bazılarına dediğiniz gibi girilmiyor, bence sitenin tasarımıyla da alakalı :hmmm

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve MAERKEK
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Paylaşım için teşekkürler.
Genelde https opera tarayıcıdan giriliyor ama bazılarına dediğiniz gibi girilmiyor, bence sitenin tasarımıyla da alakalı :hmmm
Malesef ondan değil :( , Opera Mini bizi direk siteye götürmüyor, Proxy server üzerinden götürüyor. O serverler de bu telefonların durumunu bildiği için sertifika işini kendileri hallediyor. Yani Opera Mininin ömrü o serverlerin çalışma ömürleri ile eşit. 1-2 yıl sonra Opera Mini desteği keserse hiç bir siteye giremez olacak :(
Ama Opera Mobile proxy server kullanmıyor, direk siteye götürüyor. Yani Nokia Browser gibi, desteği kesilse bile yıllarca çalışa bilir. Ama sertifikaları kendisi onaylamak zorunda, gerçek bir tarayıcı gibi.

Bunun olmasının sebebi şu: bir kaç yıl önce HTTPS sitelerin çalışması için gerekli olan algoritmalar SHA-1 kullanırken, şimdi SHA-2 ye geçtiler. S60v3 ve S60v5 SHA-2 algoritmasını anlamıyor ve internet için olan sertifikalara "bozuk" diyor. Biz girdiğimiz site sertifika onayı anlamadığı için de bizi içeri bırakmıyor. Burda olan "network_improvements.sis" dosyası SHA-2 için desteği telefonlara kazandırıyor. Ama sadece destek yetmiyor elbette, sertifikaların son sürümlerinin telefona atılmış olması gerekiyor. Bunu da "CACerts.dat" dosyası yapıyor. Bu fix ile bu telefonlar tahminen bi 10 yıl kadar da net kullana bilir.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
CaCerts.dat dosyası içinde sertifika mı mevcut ?

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
@Nuru TaşDemir
Doğru dediniz, ben unuttum, operanın böyle yaptığını, hatta reklamlarıda bu şekilde engelliyor, belirli istisnaları dışında...

• Beğen
Mamicuk

Mamicuk

Üye
Paylaşım için teşekkürler..

Hacksiz sürümünü beklerim..

• Beğen
Karacaahmet1993

Karacaahmet1993

Kapalı Hesap
Symbian belle fp2 telefonlar için de işe yarar mı acaba?Malum,onlar da sitelere girmemeye başladılar.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve MAERKEK
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Symbian belle fp2 telefonlar için de işe yarar mı acaba?Malum,onlar da sitelere girmemeye başladılar.
Sadece CACerts.dat dosyasını dediğim yere atın, düzelecek :)
CaCerts.dat dosyası içinde sertifika mı mevcut ?
Evet, bir araya toplanmış sertifika toplusu o dosya :)
Ama S^3 olmayan modeller gerekli sertifika tipini açamadığı için "networking_improvements.sis" dosyasını da kurmak lazım, böylece sertifikaları tanıya biliyorlar
Paylaşım için teşekkürler..

Hacksiz sürümünü beklerim..
O sürüm de gelecek, ama onu yapmanın 20-30 dakika alacağını söyleyeyim şimdiden :)
Konuyu düzelttiğimde bir mesaj atacağım buraya :)

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993, PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
CaCert dosyasının içindeki sertifikalar cert uzantılı mı ?

• Beğen
Mamicuk

Mamicuk

Üye
Sadece CACerts.dat dosyasını dediğim yere atın, düzelecek :)

Evet, bir araya toplanmış sertifika toplusu o dosya :)
Ama S^3 olmayan modeller gerekli sertifika tipini açamadığı için "networking_improvements.sis" dosyasını da kurmak lazım, böylece sertifikaları tanıya biliyorlar

O sürüm de gelecek, ama onu yapmanın 20-30 dakika alacağını söyleyeyim şimdiden :)
Konuyu düzelttiğimde bir mesaj atacağım buraya :)

Farkındayım e5-00 üzerinde deneme yapacağım. Eğer ki zahmet olmaz ise videolu anlatım daha hoş olur diye düşünüyorum konu için .

Teşekkürler

• Beğen
Karacaahmet1993

Karacaahmet1993

Kapalı Hesap
Symbian Belle Fp2 yüklü ve hekli cihazımda Nuru Taşdemir hocamın dediğini yaptım.Artık önceden de açabildiği sitelerde sadece bir defa sertifika sordu o da Google ın reklamlarla alakalı olan sertifikasıydı.Ama önceden açamadığı siteleri yine açamıyor.Mesela Startpage.com ve Ziraat Bankası sitelerini yine açamadı.Galiba siteler artık Symbian S60 cihazları almıyorlar içeri.
Ama yinede Nuru Taşdemir hocama teşekkür ederim emek ettiği için.Ayrıca Symbian cihazlarla uğraşmaktan keyif alıyorum.Android cihazlarla uğraşmak o kadar keyif vermiyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir, Mamicuk ve MAERKEK
emin dayı

emin dayı

Üye
nuru kardeş ben bunu "networking_improvements.sis"programını yüklemeye kalktığımda yarıya kadar yükleniyor sonra erişim yok deyip iptal ediyor yüklemeyi nokia c7

• Beğen
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Symbian Belle Fp2 yüklü ve hekli cihazımda Nuru Taşdemir hocamın dediğini yaptım.Artık önceden de açabildiği sitelerde sadece bir defa sertifika sordu o da Google ın reklamlarla alakalı olan sertifikasıydı.Ama önceden açamadığı siteleri yine açamıyor.Mesela Startpage.com ve Ziraat Bankası sitelerini yine açamadı.Galiba siteler artık Symbian S60 cihazları almıyorlar içeri.
Ama yinede Nuru Taşdemir hocama teşekkür ederim emek ettiği için.Ayrıca Symbian cihazlarla uğraşmaktan keyif alıyorum.Android cihazlarla uğraşmak o kadar keyif vermiyor.
Dediğiniz her iki site "Sectico (formerly Comodo CA)" sertikifasından yararlanıyor ve o sertifika bu dosyanın içerisinde yok nedense. Size bu zipin içinde iki dosya vereyim, o 2 dosyası dosya yöneticisinden telefona yüklemeye çalışın (sonunda BASE64 yazdığımı yedek olarak koydum, diğeri çalışmazsa deneyin sadece, ikisinden birinin yüklenmesi yeter), bakın açılıyor mu Startpage.com?

@Karacaahmet1993

Aslında benim aklımda proje var bunun için, o sitelerin açılmama sebebi telefonun ya tarihinin yanlış olması, ya da o sertifikaların telefonda olmaması. Tarih doğruysa demek ki sertifika yok. O sertifikayı elle yüklemek gerekiyor. Sertifika yüklendikten sonra site direk açılıyor. Benim projemin amacı direk sertifikayı otomatik yüklemek telefondan. Ama bunun için ciddi çalışmalar yapmam lazım. Sitelerin kullandığı sertifikaları o siteler açmadan yüklemek çok-çok zor.
nuru kardeş ben bunu "networking_improvements.sis"programını yüklemeye kalktığımda yarıya kadar yükleniyor sonra erişim yok deyip iptal ediyor yüklemeyi nokia c7
Nokia S^3 lerde onu yüklemeye gerek yok ki, dediğim gibi Anna ve Belle zaten o sis olmadan da SHA-2 yi destekliyor
Farkındayım e5-00 üzerinde deneme yapacağım. Eğer ki zahmet olmaz ise videolu anlatım daha hoş olur diye düşünüyorum konu için .

Teşekkürler
Videolu anlatım ben de istiyorum ama vakit ayıramıyorum malesef, video yazıdan 4-5 defa daha fazla vakit alıyor malesef. İlk CFW, sonra hackli telefon, sonra da hacksiz telefon da çekmek mümkün olmuyor (3 defa flash atmak gerekiyor, üstelik her flash-tan sonra hafıza çiplerinin ömrü gittikçe azalıyor diye cihaz eskiyor)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mamicuk
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Benim e72'de yüklenemiyor, bu bir dahili bileşen diyor.

• Düşünceli
Tepkiler: yfk87
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@Nuru TaşDemir hocam yapamadım . İllaki OFW'ye veya CFW gömmek lazım mı ?
Evols yüklü telefon hackli X-plore ile atılamaz mı ?

zaferusta

zaferusta

Üye
HACKSİZ SÜRÜM BEKLİYORUM KONU TAKİBİMDE NOKİA 5800 TELEFON VAR ELİMDE UĞRAŞMAK HOŞUMA GİDİYOR

• Beğen

Üst Alt