Bulut Bilişim Nedir?Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

ancient30

ancient30

Üye
    Konu Sahibi

Arkadaşlar herkese merhaba bugünkü yazımda Bulut Bilişim Nedir?Faydaları Nelerdir?Bu konuyu ele alacağım.Bulut bilişimin tanımından başlayalım.

a)Bulut bilişim nedir?

Bulut bilişim, internet teknolojilerini kullanarak ölçeklenebilir, genişletilebilir yazılım hizmetleri sunma hizmetidir.

Bulut Bilişim Faydaları
Güvenilir

Bulut biilişim, bir bilgisayar ağı üzerinden ulaşabilceğimiz herhangi bir bilgisayardan ziyade mantıksal bir iletişim yaparak çalışır.Bu hizmetin türüde çevrimiçi hizmettir. Çevrimiçi hizmet bir bulut hizmeti veren bir kuruluş tarafından ya da işletmenin kendi bulutu olabilir.. Bulut, temel dağıtım mekanizmasıdır, Bulut tabanlı uygulamalar ve hizmetler teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok önemli bir yere gelmiştir.Birçok yazılım hizmeti,veritabanları ve uygulamaları bu bulut üzerinden çalıştırılabilir.Son dereece güvenli bir yöntemdir.

Sağlanan bu kaynaklar uzak sunuculardan gelip kullanıcılara,cihazlara,ve pclere gelir.Tabi bu sadece kullanıcıların hangi işi yaptığına bağlıdır.Mesela bir şirketin finans personelisiniz.Ve IT de çalışanlar size kendi alanınla ilgili dosyalara erişim izni verecektir.Ayrıca bu bulutlarda email koruması da bulunmaktadır.Mantıksız bir email geldiği zaman bu bulut ortamından gelmemektedir.Diye sizi uyarır.Yani bulut bilişim hizmeti veren şirketler bu dosyaları uzak bi sunucu tarafında depolar.Ve bu işletmeye gerekli yetkileri verir.Bilgiler 1024 bitlik bir şifrelemeyle korunur.

Bulut Depolama

Bulut depolama özelliğini kullanarak dosyalarınızı kendi bilgisayarınıza atma işlemini gerekitirmez.Bu dosyalarınıza evden yada herhangi bi yerden ulaşabilirsiniz.Örneğin finans ile ilgili bir araştırma yaptım.Ve bu sunucuya attım.Zamanı gelincede bu araştırmayı direk bulut depolama üzerinden çalıştırıp gerekli kişilere sundum.Bulut depolamaya erişim kolay gibi gözükür ama zordur herkes bu sunuculara erişemez.Sadece IT departmanı tarafından yetki veren kişiler bu buluta erişebilir.Buda ne kadar güvenli olduğunu açıklar. İşletmeler için bu, çalışanların evden ya da iş gezilerinden, belge taşımak zorunda kalmadan çalışabileceği anlamına gelir. Bu, verimliliği artırır ve daha hızlı bilgi alışverişine olanak tanır. gerçek zamanlı olarak ve paylaşımlı depolama yoluyla bilgileri gerçek zamanlı ve kolayca paylaşmasına izin vererek işbirliğini geliştirir.

Aynı zamanda bulut depolamada belirli bir disk alanı yoktur.Şöyle açıklıyım.Bulutta yeterli alan kalmadı?Ne yapcağım ben demezsiniz?Hemen bu bulut hizmetini size veren kuruluşu arıyıp atıyorum 50 gb lık bir alan daha verebilirmisiniz der.Onlarda gerekli harddiski takıp size bildirir.İşlem bu kadar basittir.

Performans

Performans olarak size büyük katkılar sağlar.İşlemciyi son fazla yormaz.İşlerinizi akıcı bir şekilde yapabilirsiniz.Bilgisayarda herhangi bir yavaşlama olmaz.Son derece performanslıdır.Daha az programlamayla son derece performanslı işlemler sunar.

Düşük Maliyet

Bulut bilişim genellikle ucuzdur. Yazılım çevrimiçi olarak yüklendi, bu yüzden kendiniz yüklemeniz gerekmeyecek. Google drive ve dropbox ve birçok bulut ortamında bu dosyalarınızı saklayabilirsiniz.Belirli bir depolama alanına kadar size ücretsiz hizmetler sunar.Eğer bulut alanını büyütmek istiyorsanız çok ucuz maliyetlerle bu hizmetleri alabilirsiniz.

Recovery yapma

Bir sabit disk çökmesinin tüm verilerinizi yok edebileceği geleneksel bilgisayarlardan farklı olarak, bulutta sorun yaşayan bir bilgisayar verilerinizin depolanmasını etkilemez. Bunun nedeni, buluttaki verilerin otomatik olarak kopyalanmasıdır, böylece hiçbir şey kaybolmaz.

Anında Ulaşılabirlik

Bulut bilişim, uygulamaların ve verilerin daha hızlı ve daha doğru şekilde alınmasını sağlar. Bilgisayarın herhangi bir şekilde kapanmasından dolayı herhangi bir zaman kaybınıza uramazsınız.Çünkü bu bulut sistemi kendini recovery yapmaktadır.Ve siz bilgisayarınızı ne zaman açarsanız.Son bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kurulumu

Bir bulut bilişim hizmetini birkaç dakika içinde kurabilirsiniz. Bir şifrenin seçilmesi veya ağa bağlanmak istediğiniz cihazların seçilmesi gibi bireysel ayarlarınızı yapmak, benzer şekilde basittir. Bundan sonra, hemen söz konusu kaynakları, yazılımı veya bilgileri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Güncelleme

Bulut hizmeti veren kuruluşlar gerekli olan güncellemeleri otomatik yapar. Siz programı açtığınızda bu güncellemeler kendiliğinden yüklemeye başlar.Siz kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
Keşke halka iyice tanıtılsa . Bazı tanıdıklarım bulut depolamada bilgilerin ciddi ciddi bulutların üzerine gönderildiğini sanıyormuş . Büyük bir heyecanla da gelmiş millete anlatıyor ... yorumsuz :D

PALA.

PALA.

Üye
Keşke halka iyice tanıtılsa . Bazı tanıdıklarım bulut depolamada bilgilerin ciddi ciddi bulutların üzerine gönderildiğini sanıyormuş . Büyük bir heyecanla da gelmiş millete anlatıyor ... yorumsuz :D
Dönemin haberleşme bakanının bulut bilişimi tanıtırken bir espirisi vardı "bu bilişime fazla kafa yorarsan sıyırırsın" :D

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Çok faydalı . Okulda iken çok lazım oldu dönem ödevlerinde video çekerdik arkadaşlarıma editlenmiş halini bulut üzerinden yollardım.

Üst Alt