Enisina Varlık Görüşü

Sponsorlu Bağlantılar

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Enisina Varlık Görüşü
Evet Arkadaşlar Burda Yıllardır üzerinde düşünüp Taşındığım ve Kafamda Geldiği Son Halini Paylaşıyorum :) Gerçi Düşünmenin Sonu Yok ama neyse :) Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Varlık 2'ye Ayrılır

Asıl(Birincil)Varlık
-Zorunlu Varlık Tanrıdır

-Değişmeyen Tek Şeydir.

-Tanrıyı Sadece Akılla Kavrayabiliriz

-Onu, O İstemediği Sürece Göremez ve işitemeyiz.

Doğadaki(İkincil)Varlık
-Doğadaki Varlık Atomlardan Yaratılmıştır

-Atomlar Tanrının Varlıkları Yaratmak için Kullandığı Meddenin Özüdür.

-Varlık Sebebi Tanrıdır.

-------------------------------------------------------------------
Bizimde İçinde Bulunduğumuz Bu
Dünyada ki Varlıklar zorunlu olarak var
olmayan ikincil varlıklardır. var oldukları
kadar var olmayada bilirler. Doğadaki
varlıklar kendi başlarına var
olmamışlardır. var oluşlarının nedeni
birincil varlık yani Tanrı'dır. Tanrı var
olmak için başka birşeye gerek
duymamıştır. çünkü o zaten her zaman
var olan, diğer herşeyin yaratılış
Sebebidir.

Amarus

Amarus

Üye
Öncelikle bu konuyu açtığın için teşekkür ederim felsefe forumu pek aktif değil çünkü.

İleri sürdüğün görüşe dönersek birincil kısım da sorun yok gördüğüm kadarıyla ancak ikincil kısım da sorun var.

Doğadaki(İkincil)Varlık
-Atomlar Tanrının Varlıkları Yaratmak için Kullandığı Maddenin Özüdür.

Eğer bunu doğru kabul edersek metafiziksel varlıkları nasıl açıklarız?

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle bu konuyu açtığın için teşekkür ederim felsefe forumu pek aktif değil çünkü.

İleri sürdüğün görüşe dönersek birincil kısım da sorun yok gördüğüm kadarıyla ancak ikincil kısım da sorun var.

Eğer bunu doğru kabul edersek metafiziksel varlıkları nasıl açıklarız?

Metafiziksel Varlıklar İçinde Aynı durum Söz Konusu. Allah İnsanları Topraktan Varetti Yani Toprağın Özü Atomlardır. Metafizik Bir Varlık Olan Şeytanı İse Ateşten Yarattı Ateşin Özüde Atomlar Oluyor. Umarım Aklında ki Sorun Cevaplanmıştır. Başka Sorun Olursa Burdayım Teşekkürler :)

Amarus

Amarus

Üye
Metafiziksel Varlıklar İçinde Aynı durum Söz Konusu. Allah İnsanları Topraktan Varetti Yani Toprağın Özü Atomlardır. Metafizik Bir Varlık Olan Şeytanı İse Ateşten Yarattı Ateşin Özüde Atomlar Oluyor. Umarım Aklında ki Sorun Cevaplanmıştır. Başka Sorun Olursa Burdayım Teşekkürler :)

Ama yine metafizik bir varlık olan melekler nurdan yaratıldı fakat nur atomlardan oluşmuyor.

Amarus

Amarus

Üye
Peki Nur Neyden Oluşuyor.

Nur un neyden oluştuğunu bilemem ancak atomlardan oluşmuyor eğer oluşsaydı atomik özellikler gösterirdi,hatta daha da ileri giderek ben şeytanın da bizim bildiğimiz ateşten oluştuğunu sanmıyorum yani onu oluşturan ateşte atomik yapılı değil eğer ki olsaydı su ve rüzgar ile tepkimeye giren bir şeytandan bahsediyo olucaktık :)

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Nur un neyden oluştuğunu bilemem ancak atomlardan oluşmuyor eğer oluşsaydı atomik özellikler gösterirdi,hatta daha da ileri giderek ben şeytanın da bizim bildiğimiz ateşten oluştuğunu sanmıyorum yani onu oluşturan ateşte atomik yapılı değil eğer ki olsaydı su ve rüzgar ile tepkimeye giren bir şeytandan bahsediyo olucaktık :)

Bunu Ateist Gibi Cevaplayacağım Peki Nur Neyden Oluştu Yoktan mı Var oldu?

Amarus

Amarus

Üye
Bunu Ateist Gibi Cevaplayacağım Peki Nur Neyden Oluştu Yoktan mı Var oldu?
Ateist gibi cevaplamak derken anlamadım,olası elbette yukarıda da belirttiğim gibi Nur'un neyden oluştugunu bilmiyorum ama Allah Nur'u yoktan var etmiş olabilir bitabi.

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Felsefe derin iş :aman2:

• Beğen
Tepkiler: Amarus

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Ateist gibi cevaplamak derken anlamadım,olası elbette yukarıda da belirttiğim gibi Nur'un neyden oluştugunu bilmiyorum ama Allah Nur'u yoktan var etmiş olabilir bitabi.

Ateist İnancının Oluş Sebebi Nedir. Tabiki de Hiçbir Şeyin Yoktan varolmayacağı :) Ben Nur'un Yoktan Var edildiğini Savunmak Yerine Atomlardan Oluştuğunu Kabul Ederim :) Kur'an da Nur'un Neyden Oluştuğu Hakkında Bilgi Verilmemektedir Böyle Olunca Bizimde Nur'un Neyden oluştuğu hakkında Görüşte Bulunmamız normal bir durumdur:)

Son düzenleme:
Amarus

Amarus

Üye
Ateist İnancının Oluş Sebebi Nedir. Tabiki de Hiçbir Şeyin Yoktan varolmayacağı :) Ben Nur'un Yoktan Var edildiğini Savunmak Yerine Atomlardan Oluştuğunu Kabul Ederim :) Kur'an da Nur'un Neyden Oluştuğu Hakkında Bilgi Verilmemektedir Böyle Olunca Bizimde Nur'un Neyden oluştuğu hakkında Görüşte Bulunmamız normal bir durumdur:)

Nur'un yoktan var olabilir olması Kuran'a aykırı bir şey değil ama Nur'un neden atomlardan oluştugunu kabul ettiğini bize açıklaman lazım :)

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Nur'un yoktan var olabilir olması Kuran'a aykırı bir şey değil ama Nur'un neden atomlardan oluştugunu kabul ettiğini bize açıklaman lazım :)

Nur'un Yoktan Var olduğumu Daha Mantıklı Yoksa Nur'un Atomlardan Oluştuğumu Daha Mantıklı? "Basit olan
doğruya en yatkın olandır."

Amarus

Amarus

Üye
Nur'un Yoktan Var olduğumu Daha Mantıklı Yoksa Nur'un Atomlardan Oluştuğumu Daha Mantıklı? "Basit olan
doğruya en yatkın olandır."

Mantığa girersek çıkamayız burdan,sana göre mantıklı olan başka şey olabilir bana göre mantıklı olan başka bir şey olabilir keza burdan birisi çıkıp gelse ve dese ki bence nur bundan oluşmuştur ona da bir şey diyemeyiz zira ona göre mantıklı olan da o dur.

Aynı şekilde basitlik mevzusuda öyle bana basit gelen nur'un yoktan var olmasıdır çünkü melekler atomların gösterdiği atomik özellikleri göstermiyor bakın benım bir görüşüm var ve neden böyle düşündüğümü açıklıyorum sizse ''bana basit ve mantıklı geliyor'' dan hareket ediyorsunuz.Neden Nur'un atomdan oluşması gerektiğini açıklarsan elbette tartışırız.

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
Mantığa girersek çıkamayız burdan,sana göre mantıklı olan başka şey olabilir bana göre mantıklı olan başka bir şey olabilir keza burdan birisi çıkıp gelse ve dese ki bence nur bundan oluşmuştur ona da bir şey diyemeyiz zira ona göre mantıklı olan da o dur.

Aynı şekilde basitlik mevzusuda öyle bana basit gelen nur'un yoktan var olmasıdır çünkü melekler atomların gösterdiği atomik özellikleri göstermiyor bakın benım bir görüşüm var ve neden böyle düşündüğümü açıklıyorum sizse ''bana basit ve mantıklı geliyor'' dan hareket ediyorsunuz.Neden Nur'un atomdan oluşması gerektiğini açıklarsan elbette tartışırız.

İnsan ve şeytanın var edildiği ateş ve toprağın yoktan var edilmeyip te nur un yoktan var edilmesi bana çok mantıksız geliyor.

Felsefe subjektif bir bilimdir. senin düşüncelerine saygı duyarım. sonuçta herkes aynı düşüncelere sahip olsaydı felsefe olmazdı.

karacaciflik

Üye
her zerre koptuğu bütünün bilgisini taşır
her ne ararsan kendinde ara ne ararsanda sen o sun

can_huso_sulo

can_huso_sulo

Üye
dostum görüyorm ki yoktan veya varlıktan yaratılma söz konusu nurun veya başka bi şeyin. aslında hiç bir şey yokken mevzusu geçen urun nasıl atomdan var edilmesi düşünülebilir. yokdan var edilmesi daha mantıklı duruyor. çünkü ortalıkta var olan bir şey yok. veya şöyle de diyebiliriz, nurun oluşması için atomdur şudur budur gerekti önce atom yokdan oluşdu daha sonra bundan da nur oluştu. veya da direk olarak yokdan oluştu bu kadar basit. arkadaşın galiba yokdan var edilme de anlayamadığı bi nokta var sanırım.

Enisina

Üye
    Konu Sahibi
dostum görüyorm ki yoktan veya varlıktan yaratılma söz konusu nurun veya başka bi şeyin. aslında hiç bir şey yokken mevzusu geçen urun nasıl atomdan var edilmesi düşünülebilir. yokdan var edilmesi daha mantıklı duruyor. çünkü ortalıkta var olan bir şey yok. veya şöyle de diyebiliriz, nurun oluşması için atomdur şudur budur gerekti önce atom yokdan oluşdu daha sonra bundan da nur oluştu. veya da direk olarak yokdan oluştu bu kadar basit. arkadaşın galiba yokdan var edilme de anlayamadığı bi nokta var sanırım.
Sen ilk Önce Neye inandığını Söyle Bende Ona Göre Sana Açıklaması Yapayım.

Sence Varlık Yoktan mı Varedildi ? Yoksa Tanrı Tarafından mı ? Senin inancın Hangisiyle Orantılı ?

Jus7ice

Jus7ice

Üye
bence bu konu çok uzamış böyle şeylerde çok derine inmeyin aklımızın kavrayamaycağı şeyler de var sonra dinden çıkarsınız Allah korusun :-)

Rock Ve Roll

Rock Ve Roll

Üye
Ateş bir madde değil tepkimedir dolayısıyla özünde atomlar var demek uçuk bir iddia.
ayrıca "nur" kelimesinin Türkçe anlamı = Işık yani nur da bir madde değil...