Zenfone 5 Bootloader Kilidi Kapanmıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Zenfone 5 Bootloader Kilidi Kapanmıyor
Rom kurdum fakat beğenmedim orjinal rom'a döndüm donup reset atmaya başladı araştırdım bootloader kilidi açık kalmış, defalarca manuel olarak Kitkat ve Lolipop kurdum olmadı, 2 dosya var sanırım bootloader ile ilgili(dnx_fwr_ctp_a500cg.bin ve ifwi_ctp_a600cg.bin) bu dosyaları da manuel olarak flaşladım yine olmadı. Şuan Lolipop'dan Kitkat'a dönüyorum resmi güncellemeler ile. Bir fikri olan var mı? TWRP yüzünden bu hale geldi, acaba tekrar TWRP'yi kurup o recovery ile devam etsem sorun çözülür mü?

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Burada tam detaylı anlatmışlar ama, izledin mi?:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim bakayım, ayrıca kapalıymış gibi davranıyor, Twrp flashlayamadım.
Onu da denemiştim kapanmadı, bu arada tekrar açmadan Twrp kurdum fakat sistem yedeği alırken dondu, Gece boyunca donup reset atmıyor ve dün de stajdaydım akşama kadar sıkıntı çıkmadı. Keşke bu kadar şey bilmesem diyorum bıktım merakımla uğraşmaktan -_-

JustADreamer

JustADreamer

Üye
Bildiğim kadarıyla bootloader kilitleri zenfonelarda kapanmıyor en azından Zenfone 2 de kapanmıyor. Donma sorununun bootloader veya twrp kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Full wipetan sonra stock recovery flashlayıp orijinal rom kurmayı denedin mi?
TWRP ile stock rom kurulmuyor (zenfone 2 de). 5'te de öyle olabilir.

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Bulduğum her türlü yöntemi denedim olmadı, yazdığım gibi defalarca sıfırdan flaşladım sistemi. Şuan 40.60 Lolipop güncellemesinde 40.52 recovery kullanıyorum, tekrar sorun çıkarsa Kitkat 40.13 güncellemesi fastboot.img dosyası donmaları düzeltebiliyormuş.

JustADreamer

JustADreamer

Üye
Bootloader kilidi kapanmıyor Zenfonelarda -kesin bilgi-. Haberin olsun :)

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Bootloader kilidi kapanmıyor Zenfonelarda -kesin bilgi-. Haberin olsun :)

Burdaki anlatıma göre bootloader kilidi de kapanıyor, ayrıca internette birsürü yöntem var, ve ben hepsini denedim sanırım.
Donma sorunuyla ilgili bir önerin var mı?
Benim kullandığım versiyonda(1.6ghz) anakart uyumsuzluğundan dolayı bootloader kilidinin kapatılamadığını öğrendim, sanırım bundan bahsediyorsun @JustADreamer . Buna rağmen 2 yöntem buldum, ilk yöntemdeki belirtiler daha önce başıma gelmişti, Twrp'de dokunmatik çalışmıyordu. İnternet bağlantımdaki sorun yüzünden laptop'u gece açık bırakacağım sanırım, bir aksilik olmazsa yarın sonuçları yazarım -_-

JustADreamer

JustADreamer

Üye
Yanlış bilgilendirme için özür dilerim. Zenfone 2'lerde Bootloader kilidi henüz kapanmıyormuş. Umarım sorunu çözmüşsündür.

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Yanlış bilgilendirme için özür dilerim. Zenfone 2'lerde Bootloader kilidi henüz kapanmıyormuş. Umarım sorunu çözmüşsündür.
Malesef, sorun Twrp'den kaynaklı sanırım, farklı sistem sürümlerini farklı yollarla kurmama rağmen bir türlü kapatamadım, elimde başka çözüm yolu kalmadı. Bootloader kilidini açıp-kapatmanın donanımsal değişikliğe neden olduğunu sanmıyorum, yani sorun yazılımsal değil mi? Şimdilik anakart değişimi gerekli gibi görünüyor fakat bir süre yeni bir çözüm yolu bulunur mu bekleyeceğim.

JustADreamer

JustADreamer

Üye
Benim düşündüğüm donma sorununun bootloader kilidiyle alakali olmadıgi. Xda forumlarında da baktim. Hiç donma sorunuyla bootloader kilidinin baglantili olduğuyla alakali bir sey yazılmamış. Twrp 'de fix permission gibi bir secenek var adcanced sekmesinde. Onu dener misin? Genelde restart sorununu cozuyor. Rom olarak ne kullaniyorsun bu arada?

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Stock rom kullanıyordum, şimdi Resurrection Rom'u tekrar kuracağım, Facebook grubunda bir kullanıcı, sorunu rom için hazırlanan bir kernel, boot.img dosyası ile çözmüş. Şimdi onu deneyeceğim.

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
Cihaza bu kadar hakim olduğunuza göre basitçe tarif edeyim.
Adb ile fastboot tan yükleyeceğiniz romun boot, fastboot ve recovery.img dosyalarını attıktan sonra recovery ye girip adb sideload yöntemiyle komple orjinal romu flashlayın. Eğer flashlanırsa zaten bootloader kapanmış olacaktır.
Bu arada bootloader kilidini açık olmasıyla donma, kasma, reset atma gibi problemlerin alakası yoktur. Sadece eski romdan kalan kalıntıları recovery menüsünden factory reset atarak temizlediten sonra cihazı açıp uygulama güncellemelerinizi yapıp ardından 2-3 defa cihazı yeniden başlatmanızı ve daha sonra tekrar recovery ye girip "wipe cache" işlemini yapmanızı tavsiye ederim.

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Cihaza bu kadar hakim olduğunuza göre basitçe tarif edeyim.
Adb ile fastboot tan yükleyeceğiniz romun boot, fastboot ve recovery.img dosyalarını attıktan sonra recovery ye girip adb sideload yöntemiyle komple orjinal romu flashlayın. Eğer flashlanırsa zaten bootloader kapanmış olacaktır.
Bu arada bootloader kilidini açık olmasıyla donma, kasma, reset atma gibi problemlerin alakası yoktur. Sadece eski romdan kalan kalıntıları recovery menüsünden factory reset atarak temizlediten sonra cihazı açıp uygulama güncellemelerinizi yapıp ardından 2-3 defa cihazı yeniden başlatmanızı ve daha sonra tekrar recovery ye girip "wipe cache" işlemini yapmanızı tavsiye ederim.
Muhtemelen önerebileceğin her şeyi denedim, bir tek Jelly Bean romunu kurmadım fakat zaten (4. kez) servise göndereceğim, bu sefer video kaydı istediler.
Bootloader olayına gelirsek; Bootloader kilidi açık olması gereken işlemler için tekrar bootloader kilidini açmıyorum, Twrp, rom, kernel attım ve bunları defalarca yaptığım için artık bootloader kilidi diye birşey varmış yokmuş bakmıyorum bile.(Elbette orjinal rom da kuruyorum bootloader kilidi kapanmıyor)

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
Muhtemelen önerebileceğin her şeyi denedim, bir tek Jelly Bean romunu kurmadım fakat zaten (4. kez) servise göndereceğim, bu sefer video kaydı istediler.
Bootloader olayına gelirsek; Bootloader kilidi açık olması gereken işlemler için tekrar bootloader kilidini açmıyorum, Twrp, rom, kernel attım ve bunları defalarca yaptığım için artık bootloader kilidi diye birşey varmış yokmuş bakmıyorum bile.(Elbette orjinal rom da kuruyorum bootloader kilidi kapanmıyor)
Ben de cihazda nelerin üzerine neleri yükledim. Hele Lollipop'tan veri kaybı yaşamadan Kitkat'a dönme yöntemi ararken nelerin üzerine neler denedim. Ancak Herşey bittiğinde son olarak orjinal romu adb sideload ile flashlayıp 3-4 defa yeniden başlattıktan sonra wipe cache de yaptığımda herşey normale dönüyor. Donma, reset vs. ile karşılaşmıyorum. Bootloader kilidine hiç de bakmıyorum dediğin gibi. Ne var ne yok yükleyip geçiyorum.
Velhasıl bootloader ile kasma donma vs nin alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Olsaydı benim telefon hesap makinamla yarışmalıydı :)

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
    Konu Sahibi
Ben de cihazda nelerin üzerine neleri yükledim. Hele Lollipop'tan veri kaybı yaşamadan Kitkat'a dönme yöntemi ararken nelerin üzerine neler denedim. Ancak Herşey bittiğinde son olarak orjinal romu adb sideload ile flashlayıp 3-4 defa yeniden başlattıktan sonra wipe cache de yaptığımda herşey normale dönüyor. Donma, reset vs. ile karşılaşmıyorum. Bootloader kilidine hiç de bakmıyorum dediğin gibi. Ne var ne yok yükleyip geçiyorum.
Velhasıl bootloader ile kasma donma vs nin alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Olsaydı benim telefon hesap makinamla yarışmalıydı :)
Donmadan kastınız benim sorunum gibi mi? Ekran donduğunda hiçbir şey yapılmıyor çalan şarkı bozuk plak gibi ses çıkarıyor, düzelme ihtimali varsa son kez sizin yaptığınızı da deneyebilirim.

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
Donmadan kastınız benim sorunum gibi mi? Ekran donduğunda hiçbir şey yapılmıyor çalan şarkı bozuk plak gibi ses çıkarıyor, düzelme ihtimali varsa son kez sizin yaptığınızı da deneyebilirim.
Hafıza kartınızı çıkartıp kullanmayı dener misiniz bir de. Acaba hafıza kartıyla ilgili bir sıkıntınız mı var?
Eğer hafıza kartındaysa biçimlendirin kartı ve tekrar deneyin.
Sorun kartta değilse dediğim yöntemi deneyin. O sıralamayla yapınca gayet temiz bir sistem elde ediyorsunuz. Bir de Otomatik Başlatma Yöneticisi ile ugulama izinlerini ayarlarsınız.

Üst Alt