Zekayı Geliştirmenin 10 Önemli Noktası.

 • 29 Eylül 2012
 • 356 Okunma
 • 4 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 1- Beyin açık havadayken ve ayaktayken daha iyi çalışır. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, "volta atmayı" deneyebilirsiniz.


  2 - Yürürken kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?


  3- Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip, kullanabilirsiniz. Sözlük okuyabilirsiniz. Alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.


  4- Zihinsel jimnastik /antrenman yapın. Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz. Satranç gibi akil
  Oyunları oynayın. Yatkınsanız, meditasyon, yoga gibi zihni dinginleştiren teknikler üzerinde çalışın.


  RUTINDEN KURTULUN


  5 - Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizle ta$iyin, evinize başka bir yoldan gidin. En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını kullanmadığınız elinizde tutun.


  6 - Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun. Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin!

  7 - Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın. Estetik alginiz, gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.


  8 - Sevdiğiniz bir müziği bir sure gözleriniz kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekâya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.


  9 - Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatiniz da ona göre şekillenir. Unutmayın, kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda da onu çoğaltırsınız.


  10 - Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, beyin ve düşünce kapasitesini artırır.
   


  Yazan: 1STayTRue35
  -Akıncı, 35 TC 1923 ve tguzel7 bunu beğendi.
 2. Teşekkürler.Günde bir matematik testi yeterlidir
   
 3. teşekkürler
   
 4. teşekkürler güzel konu
   
 5. :rica: arkadaşlar:)
   
  -Akıncı bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 14:29