Yeni Bir Gezegen Bulundu


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

oteb

Üye
    Konu Sahibi
Fransız ve İsviçreli astronomlar, Güneş sistemi dışında yeni bir gezegen keşfetti. Yeni gezegenin büyüklüğü Dünya'nın 17 katı.

Şili'nin kuzeyindeki La Silla Rasathanesi'nde gözlem yapan Avrupalı astronomlar, Dünya'dan 20,5 ışık yılı ötedeki Terazi takım yıldızında bulunan Gİ581 adlı yıldızın çevresinde dönen bir gezegen keşfetti.

Sıcaklığı bin 500 derece
Yeni keşfedilen gezegen, kütlesi Güneş'in 3'te biri kadar olan Gİ581'in yörüngesinde 5,4 günde dolanıyor. 'Kırmızı cüce' olarak nitelendirilen Gİ581'e yakınlığı (6 milyon km) nedeniyle, gezegenin yüzey sıcaklığının 1500 derece civarında olduğu tahmin ediliyor.

İdeal hedefler
Bu keşfin, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin, genellikle kendilerinden küçük yıldızların yörüngesinde dolandığını gösteriyor olabileceğini söyleyen araştırmacılar, "kırmızı cüce" adı verilen yıldızların, gezegen keşfi bakımından ideal hedefler olabileceğini düşünüyor.

Astronomlar, şimdiye kadar yaklaşık 200 "kırmızı cüce"yi araştırdı, ancak bunların sadece ikisinin yörüngesinde gezegen bulabildi...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt