Yanlış Diş Fırçası Dişe Zarar Veriyor


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Gaziantep Dişhekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, sert diş fırçasının dişleri daha iyi temizleyeceğine inanıldığını ama bunun doğru olmadığını söyledi.

GAZİANTEP - Zafer Çolakoğlu, “sert diş fırçası, diş etlerinin erken çekilmesine ve diş eti çürüklerine neden oluyor” dedi.
<div align="center"></div>
Gaziantep Dişhekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, diş fırçalamanın amacının yemek sonrasında dişler üzerine yapışmış gıdaları temizlemek olduğunu belirtti. Diş fırçalarken dişi ve diş etlerini tahrip etmemek gerektiğini ifade eden Çolakoğlu, şöyle konuştu:
&#8220;Sert fırçanın dişleri daha iyi temizleyeceğine inanılıyor ama bu doğru değil. Tam aksine sert diş fırçası dişleri tahrip eder, diş etlerini hırpalar, diş etlerinin kanamasına, çekilmesine ve dişin diş etiyle birleştiği noktalarda çürüklere neden olur. İleriki dönemlerde dişlerde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet oluşur.&#8221;

İnsanların dişlerini daha sağlıklı fırçalamak için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmesi gerektiğini kaydeden Çolakoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
&#8220;Fırçanın şekli de etkili bir diş temizliği açısından önemli. Düz fırçaların arka dişleri temizlenmesi zordur. Ancak (L) şeklindeki diş fırçaları arka dişleri de temizlediği için daha etkilidir. Diş ve diş eti sağlığı için uygun diş fırçası seçimi çok önemlidir.&#8221;

Çolakoğlu, diş fırçası seçiminin yanında diş fırçalama yöntemlerinin de diş sağlığını korumak açısından önemli olduğunu ifade etti. Dişleri süpürür gibi fırçalamanın temizliğin en etkili yolu olduğunu dile getiren Çolakoğlu, &#8220;Dişlerimizi süpürür gibi fırçalamalıyız, ayakkabı fırçalar gibi değil. Etkin temizlik için dişler, diş etinden ucuna doğru fırçalanması gerekiyor&#8221; dedi.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt