XPERIA RAY Ex3 Alanı Oluşturarak Hafıza Kartını Bölme,Link2Sd programi YARDIM LUTFEN Arkadaslar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
XPERIA RAY Ex3 Alanı Oluşturarak Hafıza Kartını Bölme,Link2Sd programi YARDIM LUTFEN Arkadaslar
arkadaslar sd karti boldum ve telefona Link2Sd yukledim lakin ayarlar kismini yaperken kurulum yeri otomatik secmek gerekiyor,yalniz o bolumu acamiyorum hata veriyor (segmentation fault )turkcesi dogru ise parçalama arızası diye bir hata veriyor ,sorun nerededir acaba ?
bu sekilde birakiyorum program yukluyorum,yukledikten sonra sd karta liklendi diyor.ama telefonun hafizasinda da azalma oluyor.
ayarlar bolumune giremedigim icin acaba program kendisi neyi seciyor olabilir. otamatik mi? dahili mi ? harici mi ?
bu isi nasil duzeltebilirim ?
Not:herseyi bastan sona 4 defa yaptim sonuc ayni.
telefonum root 'lu ama bootloader kilidi açık degil acaba fark eder mi ?
telefonum xperia ray 4.0.4

Sorun cozulmustur.serif55 arkadasa tesekkurler.

serif55

serif55

Üye
Telefonun Root lu güzel ilk aşama tamam, Cwm de yüklüyse bu linkteki yamayı uygula ama hafıza kartını ext4 ile ayırman gerekiyor unutma daha sonra ayarlardan dahili hafızana bakman yeterli ;)

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
Telefonun Root lu güzel ilk aşama tamam, Cwm de yüklüyse bu linkteki yamayı uygula ama hafıza kartını ext4 ile ayırman gerekiyor unutma daha sonra ayarlardan dahili hafızana bakman yeterli ;)

sagol arkadasim lakin bu yamanin adi ne? verdigin sayfayi cozemedim,bir de xperia ray icin uyumlu mu?
hafiza karti 16 go class 6
Cwm de yüklü.

serif55

serif55

Üye

Öncelikle bu linkteki yamayı indir hafıza kartına at kardeşim Cwm yüklü olmalı ama bir önceki yorumumdada sormuştum cevap vermedin yüklüyse geri kalanını anlatıcam?

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
evet cwm yuklu.ne yapmam gerekiyor? Karti ex3 olarak boldum.telefonum ex4 desteklemiyor.

- - - Eklendi - - -

Öncelikle bu linkteki yamayı indir hafıza kartına at kardeşim Cwm yüklü olmalı ama bir önceki yorumumdada sormuştum cevap vermedin yüklüyse geri kalanını anlatıcam?

cwm yuklu diye belirtmistim.eger bu dosyayi cwm menusunde yukle diyeceksen denedim INSTALLATION ABORTED hatasi veriyor,belki xperia ray icin uyumlu degildir

serif55

serif55

Üye
Kernelin uyumsuz veya şu anda kullandığın rom uyumsuz olabilir kardeşim, ki büyük ihtimal bootloader in açık olmadığından veriyordur hatayı. Abimin xperia ray inde denedik başarılı yanlız custom rom ve kernel kullanıyoruz sana ilk verdiğim linkte hangi sistem ve kernellerle uyumlu olduğunu yazmışlar

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
iki degisik kernel kullandim.degisik forumlarda da ayni konu islenmis.normalde root ve cwm yeterli deniyor

serif55

serif55

Üye
Dikkat edersen kernellerin changelog larında hangi özellikleri saglayabildigi yazmakta kardeşim, bootloaderin kapalı olduğundan custom kernel yukleyemezsin bootloaderini açmak sorun yaratmaz en iyisi açıp sana verdiğim linkteki kernellerden cihazına uyumlu olanı ayrıca ext4 u destekleyeni flasla, hayır abimin ray inde yaptık çalışmasa seni ugrastırırmıyım kardeşim

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
bootloaderi acarim sorun olmaz da mumkunse bu is icin uyumlu kerneli gosterebilirmisin.(link olarak )ayrica ex4 desteklerse harika olur. Dun cok kafa patlattim,Sayfa ingilizce ceviriyle ugrastim yine anlasilmiyor.bir turlu cozemedim.
4.0.4. Kernel 4.1.B.0.587 suanki

serif55

serif55

Üye
bu linkte LUPUS kernel yer almakta Stock İcs için tasarlanmış. 2. cevap kısmında download linkleri ve changelog mevcut göz atarsanız ext2/3/4 desteklediğini görüceksiniz ayrıca wifi için fix ve usb, otg vs. için fixlerde mevcut aynı bölümde bunlarıda inidirip wifiyi kesin fixleyinde diğerleri sizin tercihinize kalmış. Diğer verdiğim dahili hafızayı arttırma linkinde Stock İcs Lupus Kernel de başarılı bir şekilde çalıştığı yazmakta içinizde şüphe kalmaması açısından söyledim

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
sagol arkadasim ,telefonun root ve cwm olayindan sonraki yapmam gereken siralamayi soyleyebilirmisin

serif55

serif55

Üye
Kerneli flash ladıysan ve hafıza kartını ext4 yaptıysan cwm ye girip linkini verdiğim yamayı kurucaksın başka yapman gereken birşey yok

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
bu kernelde takildim, hangi programla yapmam gerekir.bootloaderi acmadan olur mu yoksa once acmak mi gerekir

serif55

serif55

Üye
Bootloader i açman gerekiyor kerneli flash laman için bu adresten bootloaderini açabilirsin türkçe kaynak olarakta aklındaki tüm sorulara cevap bulabileceğin bu linki öneriyorum bi göz atarsan daha iyi olur

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
ilgin icin tesekkur ederim arkadas.ben pes ettim ne yaptiysam olmadi.telefonu rootladim,cwm yukledim,bootloaderi actim,stok kerneli yukledim,link2sd icin yamayida cwm menusunden yukledim ama olmadi.
Her seyi taa en bastan tekrar yapiyorum bu defa kerneli yukledikten sonra telefon sony yazisindan sonra reset atiyor,acilmiyor.
Sony pc ile tamir ettim lakin yapmam gerekeni yapamadim.

serif55

serif55

Üye
Yardımcı olamadığım için kendimi suçlu hissettim kardeşim şimdi :)

Aynı cihazda ben yaptım sana söylediğim dosyalar ile sanırım bir yerde hata yapıyorsun?

Öncelikle Orjinal Romun yedeğini al nolur nolmaz Cwm üzerinden, backup and restore den backup seçeneğiyle alıyorsun(bilmeme ihtimaline göre söyledim yanlış anlama)

Hafıza kartını eski haline getir yani sıfırla ayrılmış bölüm fln olmasın içinde dosyaların varsa yedek al pc ye(yedeğini aldıktan sonra yama dosyasını atma çünkü bu sefer cwm üzerinden ext4 bölüm oluşturucaz)

1. Madem bootloader i açtın bu linkteki Orjinal Stock İcs romu Flashtool programı ile flashla

İşlem bittiğinde telefonu bir kere aç ama hiçbir ayar yapmadan direk kapat

2. bu linkteki Doom Kerneli Fastboot aracılığıyla flashla

3. Flasladıktan sonra cihazın açılışa girmeden Cwm ye girmelisin

4. Cwm de Advanced Bölümüne gel, Ext4 ü seç 2 Gb yeterlidir swap size olarakta 512 seçebilirsin işlemi onayla ve bitmesini bekle

5. İşlem bittikten sonra cihazı tamamen kapat ve bu linkteki kerneli tekrar flashla ve cwm ye girip mounts and storeden Pc ye Dosya aktarımı için bağla, yamayı hafıza kartına at kabloyu çıkar ve yamayı flashla

bu şeklide birebir yaptım sana yazarken kendim kardeşim inşallah yaparsın :)

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
suan ki cwm menusunde hafiza kartini bolmek icin bir bolum yok.daha once cwm ile bolmek istemistim.dosyalari indiriyorum bitince baslayacagim.

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
evet serif55 arkadisim sana tekrar tesekkur ediyorum.bu defa hersey harika oldu,bir de benim uykulara olan oldu.
nasil yaptim kademe kademe yaziyorum.

1.telefonun bootloader kilidini actim.
2.Orjinal Stock İcs romu Flashladim.
3.doom kernel.
4.cwm ile ex3 alan (yama yuklemeden )ve swap alan icin de 256 sectim. ( ex4 denedim lakin link2sd kabul etmedi yama yukledigim halde,swap alan icin seceneklerde en fazla 256 vardi)
5.boot kernel
6.ICS_ROOT
7.link2sd
sonuc super .

swap alani nasil gorebilirim ? bir de tam olarak ne faydasi var ?

serif55

serif55

Üye
Rica ederim kardeşim sonunda basarabildinya bende mutlu oldum vallahi :)

Forumumuz üyelerinden Alper Atlıhan arkadaşımız dan alıntı yapıyorum;

İlk Olarak Swap nedir: Swap takas anlamına gelir. Swap alanı şu işe yarar diyelimki kullanılabilir az bir ram’iniz kaldı. Mesela 50 mb bu oyunda yetmiyorsa telefon 50 mb ram ile swap alanını takas eder ve swap alanı ram olarak kullanılmaya başlar.

Eski telefonum xperia ray olduğundan farklı bir konuda yardım istersen çekinmeden söylersin kardeşim ayrıca bir ss koyda çözüldüğü belli olsun :)

cyni3

cyni3

Üye
    Konu Sahibi
bu swap alani yaparken menude 512 yoktu en fazla 256 vardi acaba neden olabilir ?
256 olmasi cok fark eder mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt