XP niz yavaşsa hızlandırın

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
XP niz yavaşsa hızlandırın
Windows XP: 256 MB üstü sistemlere performans çözümleri

Windows XP de, belleğin boş olmasına rağmen, verileri sabitdiske depolar. Bunun dezavantajı, belleğe göre depolama işleminin daha uzun sürmesidir.
256 MB’ın üstünde bir belleğe sahip olan kullanıcıların, bu işlemi iptal etmesini tavsiye ederiz.
Bunun için bellek boş olmasına rağmen ;
"HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControl - Set\Control\Session Manager\Memory Management altından DisablePagingExecutive" üzerini çift tıklayın değeri "0"dan "1"e getirmek yeterli olacaktır.

Windows XP, sistemi ve verileri dinamik olarak işler.
Yani veri işlemleri için büyük miktarda bir bellek kullanılması gerektiğinde, işletim sistemi sistem önbelleğini 4MB’a yükseltir.
Bu durum da zaman zaman Kernel sorunlarına yol açar.
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYS TEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory" Management altında "LargeSystemCache"i "0"dan "1"e getirmek sistem cache’ini yükseltmekle kalmaz, daha iyi bir performansta çalışması da sağlanır.

XP’de oluşan swap dosyasının erişmesini engellemek için, sistem kapatılırken bu dosyayı otomatik olarak sildirmekte fayda var.
Bunun için de ; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\Session Manager\ Memory Management" altında "ClearPageFileAtShutdown" değeri "1" olarak değiştirilmesi gerekir.

symbianboy

Üye
böyle bir sürü ayar var ama ben hepsini deniyodum sonunda bilgisayar ayvayı yedi bi daha elimi sürmicem bu ayarlara bu konu daha önce verilmişti sanki

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by symbianboy@Nov 17 2005, 03:21 PM
böyle bir sürü ayar var ama ben hepsini deniyodum sonunda bilgisayar ayvayı yedi bi daha elimi sürmicem bu ayarlara bu konu daha önce verilmişti sanki
[post=210511]Quoted post[/post]​
xp de daha önceden arıza varsa bu tip sorunları yaratabiliyor ama ayarlar uymazsa tekrar eskiyi not alarak geri dönüş yapabilirsin ... :)

symbianboy

Üye
eski windowsta bi yamukluk vardı zaten :)

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by symbianboy@Nov 17 2005, 03:43 PM
eski windowsta bi yamukluk vardı zaten :)
[post=210522]Quoted post[/post]​
:D

damadada

Üye
teşekkürler arkadaş ellerine sağlık çok fazla olmasada gözle görülür bir fark var performans ta

damadada

Üye
vallaha bıdaha denemeyecem yaw azkalsın çokuyordu pc hatta kapanması tam 15 dakıka alıyordu ılk zamanlar hızlıydı ama sımdı neoldu anlamadık sakına denemeyın mıllet tavsıyem odur vallaha buarada eskıye dondurmek için sakına eskı ayarları girmeye kalkmayın tamamiyle fiyasko yaşıyorsunuz TUNEUP programınız varsa taratın pc yı enıyı performansı kendısı belırlesın hem hard dıskınızde kı dosyalarıda sıkıstırıyor rahatlatıyor
buarada db arkadaş verdıgın bılgıler dayanaklı olmalı kardeşim sordum bu şekillendirme aygıtı numaralarını kesinlikle kaçının böyle şeylerden aksi takdırde işlemcinin yanması anmeselesı denılıyor
umarım kızmamışsındır ama eksik bişeyler vargıbı bilgilerinde kalsaglıcakla

ibonline

ibonline

Üye
muhahahaha
birde bunu dene arkadasım
XP'nin hızlı kapatılması=Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:

HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sağ tıkla ve değiştir
değeri 20000'den 200 yap.

damadada

Üye
şu an bıproblemım yok tarama yaptırdım ve tavsıyene şiddetle uymayacağım komık olmağa gelınce bılmek bıldıgınle hava atmak değildir arkadaşım hala birşey bilmediğini itiraf etmektir umarım kızmışsındır....

ibonline

ibonline

Üye
<div class='quotetop'>(=damadada= &#064; Dec 7 2005, 01&#58;24 AM) [post=223472]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
şu an bıproblemım yok tarama yaptırdım ve tavsıyene şiddetle uymayacağım komık olmağa gelınce bılmek bıldıgınle hava atmak değildir arkadaşım hala birşey bilmediğini itiraf etmektir umarım kızmışsındır....
[/b][/quote]
arkadasım ben bu regedit ayarını sitedeki nice kişlere verdim...
ve sonuç herkeste olumlu cıktı sadece tavsiyede bulundum
bu arada kızmışlığımda yok gülme maksadım gecen hadiseler icersinde...

buyuleyici_kiz

Üye
Bende böyle bişiyler denedim PC yavaştı iyice yavaşladı en iyise orjinal windows ayarları

madhead

madhead

Üye
bence böyle bişey yapmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturun..ne olur ne olmaz..

buyuleyici_kiz

Üye
O nasıl oluşuyo

madhead

madhead

Üye
başlat-tüm programlar-donatılar-sistem araçları-sistem geri yükleme

beklenmedik bi sorunda daha önceki sorunsuz noktaya geri dönebilirsin..beni çok kurtarmıştır garibim..

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
Daha öncede söylediğim gibi tekrar belirtmekte fayda var sanırım. Verdiklerimi yapmadan önce PC nizde bir sorun olmaması gerekli olabiliyor. Eğer PC niz de sorun varsa bu ayarlar sorunu dahada körükleyebiliyor yada aksine düzeltebiliyor. Şuan ben de bu ayarlar mevcut ve gayet hızlı ve sorunsuz.

Zero

Zero

Üye
Sanal bellek iptali için 256 MB yeterli değil.. Minimum 512 MB ve üstü önerilir..
Özellikle Sürekli aktif çalışan Güvenlik yazılımları ve grafik yazılımları gibi yüksek miktarda bellek kullanan programlar kullanıyorsanız Sanal belleği iptal etmek risklidir..

__Midas__

__Midas__

Üye
bu ayarları otomatik yapan sistem optimize programlarını kullanmak daha akıllıca hem yaptığınız değişiklikleri geri alma olasılığınızda var...
böylece yanlış yaptığınız bir ayarı geri getirip bozulan xp yi onarabilirsiniz.

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(Zero &#064; Dec 7 2005, 03&#58;20 PM) [post=223776]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Sanal bellek iptali için 256 MB yeterli değil.. Minimum 512 MB ve üstü önerilir..
Özellikle Sürekli aktif çalışan Güvenlik yazılımları ve grafik yazılımları gibi yüksek miktarda bellek kullanan programlar kullanıyorsanız Sanal belleği iptal etmek risklidir..
[/b][/quote]
yazdıklarımı yanlış okudunuz galiba zaten orada 256 MB üstü için iptal etmeniz önerilir yazıyor

BurakDoğdu

Üye
evet doğru eskiye gelebilir doğru yapınca birsey olcanı sanmam ben 20 30 kişinin bilgisayarını yapdım hiçbir sorunla karşılaşmadık

RockFord Fosgate

Üye
bende bosta 290-300 mb kullanıyo wındows bunu nasıl azaltabılırım (ram ım 2gb ddr2 etkılemıyo ama gıcık oluyorum&#33;&#33;&#33;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt