XMP Profilinde Çalışmayan RAM

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
XMP Profilinde Çalışmayan RAM
DDR3 sistemime Kingston Hyper X 2400 mhz ram aldım. (8x2 şeklinde) Ram'leri bios ayarından XMP profilini açıp Ramşeri 2133 veya 2400 mhz 'da kullanmak istediğimde overclock hatası alıyorum . Sizce neden olur ?

Anakart: Asus P8-H61 M-LX 2.0
İşlemci: İntel İ5-3570 3.20 (3.6 Turbobost)
Ram : Kingston Hyperx 2400 mhz 8x2

Anakartın en güncel biosu yüklü. Overclock desteği de var çalıştırması lazım .
Ha bir de Asus Oc Tuner'i açmıyor sistem direkt kapatıyor. @sinan yüksel

PALA.

PALA.

Üye
İşlemcinin sınırlarına takılıyor olabilir 1600 mhz

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bazı yerlerde tamamen anakartla alakalı olduğu yazılmış . En güncel BİOS'u kullanıyorum.

PALA.

PALA.

Üye
Bazı yerlerde tamamen anakartla alakalı olduğu yazılmış . En güncel BİOS'u kullanıyorum.
Öyle oluyor galiba bu sınırı aşmanın bir yolu yok mu ?
İşlemcinin sınırlarına takılıyorsa yapacak şey işlemciyi değiştirmek, o da ana kart desteklerse... 1600 de zorlanmadan rahat çalışır.
Mesaj birleştirildi:

Anakart müsada etsede işlemcinin sınırlarına takılıp kalma ihtimali vardır. Genelde anakartların sınırları biraz daha yüksek olur, bazı kişiler bellekler ısınmasın ve uzun ömürlü olsun diye hız düşürme yapıyorlar, bu yanlış bir uygulama değil. Anakartınızda galiba 2133 mhz kadar müsade ediyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
İşlemcinin sınırlarına takılıyorsa yapacak şey işlemciyi değiştirmek, o da ana kart desteklerse... 1600 de zorlanmadan rahat çalışır.
Mesaj birleştirildi:

Anakart müsada etsede işlemcinin sınırlarına takılıp kalma ihtimali vardır. Genelde anakartların sınırları biraz daha yüksek olur, bazı kişiler bellekler ısınmasın ve uzun ömürlü olsun diye hız düşürme yapıyorlar, bu yanlış bir uygulama değil. Anakartınızda galiba 2133 mhz kadar müsade ediyor.
Evet öyle anakart 2133 destekliyor. İşlemciyi değiştirmek bu soket işlemcilerin hepsi aynı 1866 mhz taş çatlasın

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Evet öyle anakart 2133 destekliyor. İşlemciyi değiştirmek bu soket işlemcilerin hepsi aynı 1866 mhz taş çatlasın
1600 de çok randımanlı çalışacaktır.
Canını sıkma, bence işini gayet iyi görür. Hayırlı olsun :anlas:

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
1600 de çok randımanlı çalışacaktır.
Canını sıkma, bence işini gayet iyi görür. Hayırlı olsun :anlas:
Galiba buldum. 2x8 olarak takınca çalıştırmıyor yarın tek slot 8 gb deneyeceğim. Bazı anakartlarda mavi ve siyah slotlar oluyor. Farklı yollardan çalışıyor ramler . Bende ikisi de aynı renk. Deneyelim görelim.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Galiba buldum. 2x8 olarak takınca çalıştırmıyor yarın tek slot 8 gb deneyeceğim. Bazı anakartlarda mavi ve siyah slotlar oluyor. Farklı yollardan çalışıyor ramler . Bende ikisi de aynı renk. Deneyelim görelim.
anlamadınız galiba 1600 mhz harici verimsiz çalışıyor anlatmaya çalıştığımız bu ayrıca donanımlarınızı zorlamanız doğru değil

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
anlamadınız galiba 1600 mhz harici verimsiz çalışıyor anlatmaya çalıştığımız bu ayrıca donanımlarınızı zorlamanız doğru değil
Denemek istiyorum sadece.
Ekran kartını sürekli overclocklu kullanıyorum bir şey olmuyor ? Nasıl dersen her oyunu 30 FPS sabitliyorum ekran kartı kullanımı düşük fan yüksek devirde çalışıyor. Sıkıntı olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: ömer talat katı
PALA.

PALA.

Üye
1600 de zorlanmadan rahat çalışır, bu verimli çalıştığı anlamına gelmez, o belleğin tam performansı 2400 de alınır, üreten bunu hesap ediyor.

• Beğen
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
1600 de zorlanmadan rahat çalışır, bu verimli çalıştığı anlamına gelmez, o belleğin tam performansı 2400 de alınır, üreten bunu hesap ediyor.
ram çalışabilir ancak tüm sistemin tam bir uyum içinde çalışması verimli olması demektir..

PALA.

PALA.

Üye
SandyBridge vs vs desteğiyle alakalı bir durum
Ivy bridge olması lazım. Aslına bakılırsa cpu çıkamasa bile gpu için o hızlara çıkılması fayda sağlayabilirdi ama nasipten öteye gidilmiyor bazen...

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Tek Ram ile de denedim XMP profilinde yine çalışmadı. Tek yol manuel ayarlar gibi duruyor. Bu rske de ben girmem

• Beğen
Tepkiler: PALA.