Windows 10 Windows 10 Pil Ayarlarını Yapılandırma ve Doğru Batarya Kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 Pil Ayarlarını Yapılandırma ve Doğru Batarya Kullanımı
Konuyu laptop kullanıcıları için yazdım. En ideal pil ayarları hakkında kısa bilgiler vereceğim.
Windows ilk kurulduğunda güç tasarrufu - dengeli - yüksek performans gibi modlar ile gelmektedir.
Ancak son sürümlerde sadece dengeli güç seçeneği ile gelmektedir. İsterseniz özel güç planları oluşturabilirsiniz.

Ancak asıl konumuz, ilk kurulum sonrası pil seçeneklerinde bazı ayarların kullanışsız şekilde gelmesidir.
Önceki sürümlerden deneyimi olmayan kullanıcılar, bu ayarları hepten karıştırıp sorun yaşayabiliyor.

Bu soruna genel bir örnek; " kritik pil " eyleminin varsayılan olarak " hiçbir şey yapma " şeklinde gelmesidir.
Şarj bittiğinde uyku moduna girecek şekilde veya kapanacak şekilde ayarlamanız daha doğru olacaktır.

" Hiçbir şey yapma " seçeneği ancak cihaz prize takılı iken tercih edilmelidir.
Aksi durumda bataryanın enerjisi tamamen tükendiğinden cihaz elektrik kesimiş gibi kapanacaktır.
Bu durum donanıma zarar verir, normal şekilde kapanmadığından işletim sistemine zarar verir, veri kaybı olur.

Bunun önüne geçmek için çalıştıra powercfg.cpl yazın ve enter.

Kullandığınız güç seçeneğindeki Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın.
Açılan pencereden pil sekmesine tıklayıp, ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapılandırmanız yeterlidir.

Tüm bunlara ek olarak batarya kullanımıyla ilgili de birkaç önemli noktaya vurgu yapalım;
Bu konuda sözü esnafımıza bırakalım, gerekli açıklamayı yapmış.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Kesintisiz güç kaynağınız yoksa asla bataryayı çıkartıp, doğrudan adaptör ile kullanmayın.
Özellikle 6 aydan fazla şarj - deşarj olmayan pil hücreleri ciddi manada ölmeye başlar.
Pil hücrelerinin ömrü kullansanızda biter kullanmasanızda biter. Bataryayı çekmecede bekletmek kar değildir.
Sistemin en ucuz parçası 100 - 200 liralık batarya için asıl donanımı riske atmayın.
Bırakın batarya ömrünü cihazın üzerinde tamamlasın. Zaten % 100 olunca şarj akımı kesiliyor.
Pil hücrelerinin iç direnci, ortam ısısı gibi faktörlerden dolayı %95-96 seviyesine düştüğünde yeniden şarj olmaya başlar.
Sağlam bir bataryada genel olarak sürekli prize takılı olması durumunda 1 hafta sonra %95-96 seviyesine düşüyor.
Yani sürekli prize takılı sağlam bir batarya % 100 seviyesine ulaştıktan sonra 1 hafta boyunca şarj olmaz.

Ayrıca bazı cihaz üreticileri anakartlarında % 80 de şarjı kesme özelliğini sunuyor.
Uzun süre % 80 sınırında kullanılması, pil hücrelerinin tam şarj olmasını engellediğinden performansını düşürür.
Kullanışlı gibi görünen bu özellik bataryanın kullanım süresini 1 yıl sonra yarım saate kadar düşmektedir.

• Beğen
Tepkiler: Symbianist, DeV/AsA ve MAERKEK

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
En başta dikkatimi çeken metnin düzeni oldu. Paragraflar özenle seçilmiş . Noktalama işaretleri kullanılmış , vurgular için alt çizgi ve kalın harf kullanılmış. Içerik dışarıdan alınmamış , görsel ögelerle desteklenerek güzel bir makale oluşturulmuş. Buradan @sinan yüksel kardeşim sana emeğinden , çabandan dolayı çok teşekkür ederim. Çalışmalarının devam etmesi dileğiyle. (Eleştirecek bir yer bulamadım.)

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
@MAERKEK değerli düşüncelerinden dolayı ben teşekkürederim.
Elimden geldiğince imla kurallarına dikkat etsemde önceliğim konunun işlevselliği, sadeliği, özgünlüğü ve anlaşılabilirliği.

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Konu için teşekkürler. :spr

• Beğen
Tepkiler: PALA.

MaxipmaN

Üye
benimki %50 lerde bile kapanmaya başladı, fişe takılı kullanıyorum %80 sabit ayarlı.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
benimki %50 lerde bile kapanmaya başladı, fişe takılı kullanıyorum %80 sabit ayarlı.
Yazının sonunda bahsettiğim gibi anakarta daha fazla fonksiyon eklemek adına yapılan bir tasarım hatası pil hücrelerinin normal kullanımını kısıtlayıp daha az gerilim seviyesinde şarjı kesiyor. Tek yapman gereken biosa gir ve batarya modunu bulup disable yap ve cihazın şarjını bitirip kapalı şekilde bir defa doldur.

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
Yazının sonunda bahsettiğim gibi anakarta daha fazla fonksiyon eklemek adına yapılan bir tasarım hatası pil hücrelerinin normal kullanımını kısıtlayıp daha az gerilim seviyesinde şarjı kesiyor. Tek yapman gereken biosa gir ve batarya modunu bulup disable yap ve cihazın şarjını bitirip kapalı şekilde bir defa doldur.
onun açıp kapaması kolay programı var samsungun, daha yeni başladım %80 yapmaya 5 yıllık zaten işi bitti :D

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
onun açıp kapaması kolay programı var samsungun, daha yeni başladım %80 yapmaya 5 yıllık zaten işi bitti :D
Elimin altında 8 yıllık samsung var şarj halen 1,5 saat civarı gidiyor :pc:
Ayrıca o yazılım uefi kurulmuş windowslarda sıkıntı çıkartıyor, en iyisi açılışta f2 ile girip halletmek.

• Beğen

MaxipmaN

Üye
Elimin altında 8 yıllık samsung var şarj halen 1,5 saat civarı gidiyor :pc:
Ayrıca o yazılım uefi kurulmuş windowslarda sıkıntı çıkartıyor, en iyisi açılışta f2 ile girip halletmek.
valla benimki 8 den 8.1 e ordan da 10 a yükseltme şeklinde çalışıyor :ehe
bu programdan, resim temsili biraz eski sürüm.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
valla benimki 8 den 8.1 e ordan da 10 a yükseltme şeklinde çalışıyor :ehe
bu programdan, resim temsili biraz eski sürüm.

Samsungun bu tip yazılımları meşurdur ve iyi ki windows 10 son sürüm oldu, yoksa 10, 11, 12... giderdin :ehe

Cadillac34

Üye
Ben Windows 7 kullanıyorum ama batarya öldü ve 2. batarya da öldü. Samsung gibi notebookların ısı probleminden dolayı bataryalar fazla uzun ömürlü olmuyor.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Ben Windows 7 kullanıyorum ama batarya öldü ve 2. batarya da öldü. Samsung gibi notebookların ısı probleminden dolayı bataryalar fazla uzun ömürlü olmuyor.
Hocam kullanım şeklinize bağlı olarak 1 ile 4 yılda bir soğutma sistemi komple temizlenmeli. Termal macun yenilenmelidir. Geçen gün iki tane dizüstü bilgisayara komple bakım yaptım. Boşta 50 derece üzerine çıkıyorsa bakım şarttır. Bakım yapılan cihaz ani ısı değişimlerinde hızlı soğur.

Cadillac34

Üye
Açabilsem bakımını kendim yapacağım da açılmıyor. Öyle kolay kolay sökülmüyor bu meret. Fana ulaşmak için bütün donanımları sökmek gerekiyor.

MaxipmaN

Üye
samsungu atomlarına ayırmak lazım ben de elleyemedim, sökerim ama takmak sıkıntı.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34

Cadillac34

Üye
  • Beğen

Üst Alt