Web Adresinde .com Tarih Oluyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Web Adresinde .com Tarih Oluyor
Yeni sistemle internette .com, .net, .org ve .tr gibi alan ve ülke kısaltmaları yerine, isteyenler kurum ve kuruluşların kendi isimlerini alan adı olarak kullanabilecekler.
22 Aralık 2005 08:00
<div align="center"></div>
Web sitesi adreslerinde .com, .net gibi uzantıları kullanmadan adres almayı sağlayan &#8220;üst seviye alan adı sistemi&#8221; (Top Level Domain-TLD), Unified Identity Technology (UNIDT) şirketi tarafından Unifiedroot&#39;a satıldı. Sistemde yaşanan yönetim değişikliğini duyurmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Turhan Menteş, TBD&#39;nin 6 ay önce Hollanda firması UNIDT ile TLD konusunda işbirliği anlaşması imzaladığını anımsattı.

İnternet teknolojisinin belli sistemler tarafından yönetildiğini belirten Menteş, TLD sistemin farklı bir yapıyı beraberinde getirdiğini kaydetti. Sistemin tamamen yeni olduğunun altını çizen Menteş, bunun bir alternatif gibi düşünülemeyeceğini söyledi. Sistemle internette .com, .net, .org ve .tr gibi alan ve ülke kısaltmaları yerine, isteyen kurum ve kuruluşların kendi isimlerini alan adı olarak kullanabileceğini ifade eden Menteş, sistemin aynı şekilde Unifiedroot tarafından satın alındığını kaydetti.

Unifiedroot Genel Müdürü Erik Seebodt ise, kurumların ve bireylerin kolay anlaşılır internet adreslerine sahip olmaları amacıyla 18 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen tanıtım sonrası tüm dünyada hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Çok yeni bir şirket olmalarına rağmen dünya çapında çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Seebodt, ilk günden binlerce sipariş talebiyle karşılaştıklarını belirtti.
Hedeflerinin, açık alan inisiyatifini yaygınlaştırmak olduğunu dile getiren Seebodt, herkesin kendi şirket adıyla adres sahibi olmasını istediklerini söyledi.

Çok sayıda ortak ile çalıştıklarını, sistemlerine değer katacak bütün fikirlere önem verdiklerini ifade eden Seebodt, &#8220;Yenilikçi özelliklerimizle dünya çapında ön plana çıkmayı amaçlıyoruz. Ortaklarımız giderek artıyor. Bu anlamda Türkiye ile de yakın işbirliği içinde çalışmayı umuyoruz&#8221; diye konuştu.
 


S1FR3K1R1C1

Üye
emeğine sağlık abey walla ne güzel olur ben yapardım
 

Nicolas_Anelka

Üye
bencede kalksın bu gerçekten harika olur..
 
ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Tutulacağını pek sanmıyorum.
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Bende chavrash..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt