Veri soyut mudur somut mu?

Sponsorlu Bağlantılar

xrz

Üye
    Konu Sahibi
Veri soyut mudur somut mu?
1 haftadan beri kafamı kurcalıyor sorduğum kişilerden pek tatmin edici yanıtlar alamadım size sordum
CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

CooL'n'Quiet

Üye
acaba maxicep gercekten varmı?yoksa biz onu var diye kabul ettiğimiz icinmi var? :wacko: :wacko:

benim kafa felsefeye pek basmaz :)

mavizeybek

mavizeybek

Üye
yaw ilk önce bu sizin soyut ve somut kavaramları nasıl algıladığınıza bağlı ben burada veriye somut derim ama bir başkası çıkar şu şu sebeplerden dolayı soyuttur der. eğer iişn daha derin boyutuna gidecek olursanız sizin şu an yazı yazdığınız klavyenin bile yok olduğunu ispatlayabiilirler. eğer işe felsefeyi karıştırmayacaksan cevabım (felsefeden pek hoşlanmam da) veri somuttur

DefectoR

Veri yerine göre soyut, yerine göre somut tur ;)

PcM@STéR

PcM@STéR

Üye
Peki bir soruda ben sorayım Bilgisayarda belli boyutlarda yer kaplayan dosyalar, örnek 1,8 Mb'lık bir resim dosyası gercekte bir ağırlı varmı? yani bi gramajı varmı örnek 1,8Mb = 0,002mg evet cevap bekliyorum eğer bu soruya mantıklı ispatlı cevap veren olursa bu arkadaşımında sorusuna cevap verilmiş olunur.

zoom

Üye
Originally posted by DefectoR@Sep 5 2005, 06:34 PM
[post=155440]Quoted post[/post]​

;;) aynen

puraq

Üye
Originally posted by DefectoR@Sep 5 2005, 06:34 PM
[post=155440]Quoted post[/post]​
yanar döner bişi yani :D :D :D

mavizeybek

mavizeybek

Üye
Originally posted by PcM@STéR@Sep 5 2005, 07:47 PM
Peki bir soruda ben sorayım Bilgisayarda belli boyutlarda yer kaplayan dosyalar, örnek 1,8 Mb'lık bir resim dosyası gercekte bir ağırlı varmı? yani bi gramajı varmı örnek 1,8Mb = 0,002mg evet cevap bekliyorum eğer bu soruya mantıklı ispatlı cevap veren olursa bu arkadaşımında sorusuna cevap verilmiş olunur.
[post=155501]Quoted post[/post]​

ilk başlarda somut şeyleri nasıl tanımladığımız önemli yani bir ağırlığı olmasından ziyade belirli bileşkeler ortaya çıkınca onu görebilmemeizde önemlidir. mesela su aslında 2 hidrojen ve bir oksijen atomudur fakat bu atomları biz teker teker göremeyiz ama birleşince suyu oluştururlar. defectorunda dediği gibim bu yerine göre değişebilse de genel anlam itibariyle ben veriyi somut olarak algılıyorum.

puraq

Üye
Originally posted by mavizeybek+Sep 5 2005, 08:13 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(mavizeybek &#064; Sep 5 2005, 08:13 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-PcM@STéR@Sep 5 2005, 07:47 PM
Peki bir soruda ben sorayım Bilgisayarda belli boyutlarda yer kaplayan  dosyalar,  örnek 1,8 Mb&#39;lık bir resim dosyası gercekte bir ağırlı varmı? yani bi gramajı varmı örnek  1,8Mb = 0,002mg  evet cevap bekliyorum eğer bu soruya mantıklı ispatlı cevap veren olursa bu arkadaşımında sorusuna cevap verilmiş olunur.
[post=155501]Quoted post[/post]​

ilk başlarda somut şeyleri nasıl tanımladığımız önemli yani bir ağırlığı olmasından ziyade belirli bileşkeler ortaya çıkınca onu görebilmemeizde önemlidir. mesela su aslında 2 hidrojen ve bir oksijen atomudur fakat bu atomları biz teker teker göremeyiz ama birleşince suyu oluştururlar. defectorunda dediği gibim bu yerine göre değişebilse de genel anlam itibariyle ben veriyi somut olarak algılıyorum.
[post=155522]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
sana katılıyorum ;;) ;;) ;;)

Salihyet

Salihyet

Üye
tabiki soyut bi veri&#39;yi eline alabilir , koklayabilirmisin

mavizeybek

mavizeybek

Üye
ama görebilirsin bu veri eline aldığın bir parşömen kağıdına da yazılmış olabilir. soyut olduğu yerlerde olabilir ama bunların nadir olduğunu düşünüyorum

teenwolfx

Üye
soyuttur

FrontmaN

FrontmaN

Üye
veri hava gibidir görünüşde soyut ama realde somut ( yerine göre piksel yerine göre ses bazen de bilgi olur)

Caine

Caine

Üye
sen o an veri için ne hissediyorsan veri odur :DD ister somut ister soyur yani değişir heralde

AntiTuk

Üye
arkadaşlar walla ben veri soyut mu somut mu bilmem ama bence bu topic bi paradoks tur

_CHiLeKesH_

_CHiLeKesH_

Üye
yaw size ne veriden...şimdi bende merakladım. :P :D

_cLeo_

Üye
ya offf kafam çok kötü karıştı hiç bi yorum yapamıyorum..ya.... :&#39;(

iOS Developer

iOS Developer

Üye
lem akşam akşam benimde kafam karıştı&#33;&#33;&#33;

xrz

Üye
    Konu Sahibi
aslına bakarsanız ben söyle diyebilirim hard diskin içine yazılanlar soyuttur çünkü yanılmıyorsam CD gibi &#39;1&#39; ve &#39;0&#39; lar dizisi &#39;1&#39;de üzerine işleniyor &#39;0&#39; da ise hiçbirşey yapılmıyor ve PC bunu yorumluyor ama bir &#39;memory card&#39; ın içindekiler hakkında birşey DİYEMEM işte benim de şimdi bu takıldı aklıma.
aslında bu elektrik soyut mu somut mu gibi oldu

alfanox

alfanox

Üye
bence veri soyuttur, çünkü hafıza kartına veya cd&#39;ye veri yazdığımız zaman ağırlıklarında bi değişme oluyomu ,olmuyo&#33;Demekkki veri soyut bişeydir :artı:

Üst Alt