Türkler Okuyor

Sponsorlu Bağlantılar

x-scarface

x-scarface

Üye
    Konu Sahibi


Geçen yıl üretilen kitap sayısı 480 milyon 257 bin 824 olurken, e-kitap satışları yüzde 100 arttı. Bu rakamlara göre Türkiye'de kişi başına 6,4 kitap üretiliyor.


GEÇEN YIL 42 BİN 626 YENİ KİTAP BASILDI


Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirterek, bu verinin, "Türkiye kitap okumuyor" şeklindeki algıyı yıktığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl Türkiye'de 42 bin 626 yeni kitap basıldı. Yeni yazılıp basılan 42 bin 626 kitabın, 14 bin 726'sını edebiyat ve retorik, 14 bin 542'sini toplum bilimleri, 2 bin 826'sını din, 2 bin 867'sini tarih ve coğrafya, bin 933'ünü psikoloji, 651'ini dil ve dil bilimi, 656'sını doğa bilimleri ve matematik, 2 bin 104'ünü teknoloji, bin 420'sini güzel sanatlar ve 901'ini genel konularda yazılan eserler oluşturdu.


Daha önce basılan eserlerin yeni baskıları dahil üretilen tüm kitap adedi ise 480 milyon 257 bin 824 olarak belirlendi. Bu kitapların 187 milyonu ücretsiz ders kitabı olarak dağıtıldı. E-kitap satışlarında da geçen yıla göre yüzde 100'ü aşan bir büyüme görüldü. 2011 yılında yayımlanan e-kitap sayısı bin 314'ken, geçen yıl bu rakam 2 bin 928'e yükseldi.


"YETERLİ DEĞİL"


Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, yeni basılan kitap (başlık) sayısı konusunda Türkiye'nin dünyada 13, sektör büyüklüğü sıralamasında da dünyada 15. sırada bulunduğunu belirtti. Türkiye'de üretilen kitap sayısı nüfusa bölündüğünde, kişi başına 6,4 kitap düştüğünü kaydeden Kocatürk, "Bir şehir efsanesi var, 'Türkiye'de 10 kişiye 1 kitap düşüyor' diye. İşte bu rakamlar bu efsaneyi alt üst ediyor. 'Türkiye kitap okumuyor' efsanesi yanlış. Türkiye kitap okuyor. Sektör her yıl yüzde 13-15 büyüyor. Türkiye ekonomisi dünyada 17. sırada, yayıncılık sektörü olarak biz ise 15. sıradayız. Demek ki Türkiye ekonomisine göre dünyada daha iyi bir yerdeyiz. Yayıncılık, esnaflık işi olmaktan çıkıp endüstri haline geliyor. Uluslararası fuarlara katılıyoruz, Türk Edebiyatı'nın Dışa Açılım Programı (TEDA) ile Türk edebiyatı eserleri yabancı dillere çevriliyor. Üretim artıyor, sektör büyüyor" şeklinde konuştu.


Kocatürk, üretilen kitap sayısının yüzde 30'luk kısmını "sınavlara hazırlık kitapları"nın oluşturduğunu belirterek, bu durumun sektörü beslediğine işaret etti. Türkiye'nin potansiyeli açısından bakıldığında rakamların yeterli olmadığını anlatan Kocatürk, şöyle devam etti: "Sektör büyüklüğü açısından Almanya 8 milyar 255 milyon dolar civarındayken biz 1,5 milyar dolar civarındayız. Bizimle aşağı yukarı aynı nüfustaki Almanya ile mukayese ettiğimizde oldukça gerideyiz."


"KİTAPEVİ SAYISI AZALIYOR"


Kocatürk, resmi istatistiklere göre Türkiye'de kitap satışı yapan yer sayısının 6 bin civarında olduğunu ancak gerçek kitabevi sayısının bin 300'ü geçmediğini ifade etti. Ders kitaplarının ücretsiz dağıtılmasının kitabevi sayısının azalmasında etkili olduğunu dile getiren Kocatürk, şunları söyledi: "Ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması doğru bir işti ancak bunun kitapçıları baypas ederek yapmak yanlıştı. Uyarılarımıza rağmen bu yapılmadı ve bu uygulama 10 bin civarında kitapçının kapanmasına neden oldu. Çocukların kitapçılarla bağı koptu. Gerçek kitabevi sayısı Türkiye'de bin 300 civarında. Geçmiş yıllarda nahiyelerde bile kitapçıların olduğu düşünülürse bugün bazı illerimizde bile kitabevi yok ki ilçelerde olsun. Bu arada alışveriş merkezlerinde modern kitabevlerinin açılması gibi olumlu gelişmeleri de unutmamak gerekir."


Kitabevi sayısının azalmasının, internetten kitap satışlarını artırdığına dikkati çeken Kenan Kocatürk, internetten kitap satışının pazarın yüzde 10'nu oluşturduğunu dile getirdi. Kocatürk, Avrupa'da çok satan kitapların ilk basımının 5 bin, 10 bin nüsha ile başladığını aktararak, Türkiye'de ise ilk baskısında 100 bin rakamına ulaşan çok sayıda yazar bulunduğunu kaydetti.


Türkiye'nin batıyı bu konuda geçtiğini söyleyen Kocatürk, "Bizim çok satanlarımız örneğin Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, İhsan Oktay Anar, Ahmet Altan, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Canan Tan, Hakan Günday, İskender Pala, Elif Şafak, Soner Yalçın gibi birçok yazarın kitabı 100 bin baskıyla başlıyor. 20 bin baskıyla başlayan en az 100 yazarımız var. Bu, Türk okurunun gücünü de gösteriyor" dedi.


"KORSAN GERİLEDİ, SEKTÖR BÜYÜDÜ"


Kitap sektöründe korsan ürünlerin gerilediğini belirten Kenan Kocatürk, "Yayıncılık sektörünün önemli uyarılarını dikkate alan devlet, özellikle emniyetin İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya şehirlerinde ve başka şehirlerde yayıncılar, meslek birlikleriyle de bilgi paylaşımında bulunarak, koordineli, ısrarlı takipleri ve baskınları sonucunda, son 3 yılda korsan yayıncılara karşı çok başarılı olundu. Bu da sektörde beklenen büyümeyi getirdi" diye konuştu.
 


haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
bol resimli kitapları seviyorum okumasu kolay oluyor
 
  • Beğen
Tepkiler: x-scarface
x-scarface

x-scarface

Üye
    Konu Sahibi
Aynen şahsen genelde polisiye ve tarih okurum mesela dan brownun kitaplarında olayın gectiği tarihi yerin eski haritasi vs oluyor çok ilgimi çeker.
 
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
çok güzel bir haber
 
  • Beğen
Tepkiler: x-scarface
x-scarface

x-scarface

Üye
    Konu Sahibi
:evet:
 
Jomolocco

Jomolocco

Üye
Okusa bu kadar employment kotu olmazdı
 
  • Beğen
Tepkiler: x-scarface
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt