Türklerin kalbi erken tekliyor

 • 23 Ekim 2010
 • 389 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Avrupalı toplumlara göre Türk toplumunun yaşlandığı ve Türkiye’de yaşa bağlı kalp hastalıklarının sıklığının da artacağı belirtildi.

  26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nde bir ilke imza atıldı. 24 Ekim’e kadar sürecek kongrede 4 bin kardiyoloğun izlediği canlı ameliyatla Türkiye’de ilk kez akciğer kalp kapakcığı ameliyatı bıçaksız olarak gerçekleştirildi. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene’nin “Artık neştersiz kalp ameliyatları başlıyor” açıklaması kongreye damgasını vurdu.
  Türk Kardiyoloji Derneği tarafından düzenlenen Türkiye&#8217;nin en büyük tıp kongresi 26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi&#8217;nde bir ilk yaşandı. 4 bin kardiyoloğun izlediği canlı ameliya< Resmi açmak için tıklayın >
  tla Türkiye&#8217;de ilk kez bıçaksız olarak akciğer kalp kapakçığı ameliyatı gerçekleştirildi. 22-24 Ekim 2010 tarihinde İstanbul&#8217;da Haliç Kongre Merkezi&#8217;nde başlayan kongrenin açılışı gününde konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, tıbbın geldiği nokta itibariyle artık neştersiz kalp ameliyatlarını konuştuğunu bildirdi. Kongrenin bir diğer önemli tebliğini yapan Prof. Dr. Mehmet Aksoy da, Türklerin yaşam biçimi dolayısıyla özellikle Avrupalı toplumlara göre kalbinin daha erken yaşlandığını tespit ettiklerini vurguladı.
   


  Yazan: Burak
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/02/2019 - 18:31