Türkiye'de yüz naklinin önü açılıyor

 • 23 Ekim 2010
 • 336 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ANTALYA - Vahide Yanık - Sağlık Bakanlığı, çift kol naklinin rutin olarak yapılması için hazırlık çalışmalarına başladığı ve son aşamaya getirdiği 'Kompozit Doku Nakli Yönergesi' ile yüz naklinin önünü de açıyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye'de ilk defa, dünyada ise 17'inci çift kol naklinin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapıldığını belirterek, özel izinli yapılan bu naklin rutin hale gelebilmesi için 'Kompozit Doku Nakli Yönergesi' hazırlık çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.
  Çift kol nakli uygulamasından önce bu konuda bir taslak çalışmaları olduğunu ifade eden Şencan, şu bilgileri verdi:
  ''Vakanın gerçekleşmiş olması mevzuat hazırlamada bizim biraz daha önümüzü açtı. Yönerge çalışmasını 1 hafta 10 güne kadar bitiririz. Bu yönerge, kompozit doku naklinin kurallarını belirliyor. Doktor nakli yaparken özel izinle değil, 'bu vaka buna uyuyor mu' diye kitaba bakacak.''
  Kompozit Doku Nakli Yönergesi'nin kompozit doku olduğunda yüz naklini de içereceğini belirten İrfan Şencan, yapılacak bu tür nakiller için uzuv bulmanın kolay olmadığını söyledi.
  Şencan, ''Bu gönüllük üzerine... Bunu topluma anlatacağız. Kolay değil tabi. En azından biz önünü açalım, rutine bindirelim. Şuan önü kapalı değil ama rutin uygulaması olan bir şey de değil, özel izin almak gerekiyor'' dedi.

  AA
   


  Yazan: Burak
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 17:23