TSK'nın yeni teknolojisi: Havadan taşınabilir obüs

 • 28 Eylül 2012
 • 289 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Tasarımı tamamen Türk mühendislere ait olan havadan taşınabilir obüs TSK'nın kullanımına sunulacak.


  Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen ve Türk mühendislerin tasarladığı 105 milimetrelik havadan taşınabilir obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulacak.
  OBÜSÜN PROTOTİPİ ÜRETİLDİ

  MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürü Faruk Yenal , Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tek namlulu ağır silah ihtiyacını karşılamak üzere faaliyet gösteren fabrikalarında havan grubu ve silah sistemleri üretimi yaptıklarını bildirdi. Üzerinde çalıştıkları son projenin havadan taşınabilir 105 milimetrelik hafif çekili obüs olduğunu ifade eden Yenal, prototipi üretilen obüsün deneme atışlarının sürdüğünü belirtti.
  TASARIM TÜRK MÜHENDİS VE İŞÇİNİN EMEĞİDİR

  Tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ve Türk işçilerin özverili çalışmalarıyla üretilen obüsün en büyük özelliğinin helikopterle taşınma kabiliyeti olduğunu ifade eden Yenal, şu bilgileri verdi: ”105 milimetrelik havadan taşınabilir obüs projesi son aşamaya geldi. Deneme atışları tamamlandıktan sonra obüsü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunacağız. Hafif çekili obüs, istenilen yere helikopterle taşınabilme kabiliyetine sahip. 17 kilometre menzili olan bu tür silah sistemini Türk Silahlı Kuvvetleri ilk kez kullanacak. MKE mühendislerinin özgün tasarımları ve işçilerimizin özverili çalışmaları sonucunda bu proje hayata geçti. Havadan taşınabilir obüs, tamamen Türk tasarımı olarak Türk mühendis ve işçisinin emeğidir.”

  Yenal, 2003 yılında başlatılan M60-A1 tank modernizasyon projesini de başarıyla yürüttüklerini ve modernize edilen tanklar için ürettikleri silah sistemlerini Kayseri 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı’na teslim ettiklerini de sözlerine ekledi.
   


  Yazan: yavuzkaraca
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/02/2019 - 17:04