truva efsanesi nedir özet

 • 26 Eylül 2012
 • 2315 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Truva efsanesi özeti, Truva Efsanesinin özeti, Truva Efsanesi Hakkında bilgi, Truva Efsanesi nedir

  Troya Savaşı Efsanesi üç güzel kadın arasındaki rekabet hikayesiyle başlar: Zeus'un karısı Hera ve kızları Aphrodite ve Athena. Aralarındaki kıskançlık ölümlü Kral Peleus ile yeni karısı deniz perisi Thetis'in düğünlerinde başlamıştı. Uyumsuzluk tanrıçası Eris kutlamaya altın bir elma getirmiş ve bunun oradaki "en güzel kadına" bir armağan olduğunu söylemişti.

  Heratroya savaşı efsanesi ... Aphrodite ve Athena elmanın ve unvanın kendilerine ait olduğunu iddia ettiler. Eris hiç de masumane olmayan bir öneride bulundu: Ailesindeki kadınlardan hangisinin elmayı hak ettiğine Zeus karar verecekti. Zeus akıllılık edip bu görevi Troya kralı Priamos'un oğlu Paris'e aktardı.

  Hera kendisini seçtiği takdirde Paris'e akıllara hayallere sığmayacak derecede büyük bir güç vermeyi vaat etti. Athena savaş alanında inanılmaz başarılı olacak tarihi bir zafer vereceğini söyledi. Aphrodite isetroya savaşı efsanesi ... yeryüzünün en güzel kadınının aşkını vaat etti. Paristroya savaşı efsanesi ... siyasal gücü ve askeri zaferi bir yana itip altın elmayıtroya savaşı efsanesi ... kendisine o en güzel kadını vaat eden Aphrodite'e verdi.

  Bu karar yüzyıllar ötesinetroya savaşı efsanesi ... "Paris'in Kararı" olarak ölümsüzleşerek gelmiştir.


  Flâman ressam Peter Paul Rubens'in bu 17. yüzyıl tablosunda Priamos'un oğlu Paristroya savaşı efsanesi ... altın elmayı Peleus'un düğünündeki güzellik yarışmasında Aphrodite'ye veriyor.

  O dönemde dünyanın en güzel kadınıtroya savaşı efsanesi ... Zeus ile Leda'nın kızları Helena'ydı. Ancak ne yazık kitroya savaşı efsanesi ... Helenatroya savaşı efsanesi ... Sparta kralı Menelaos ile evliydi. Daha da kötüsütroya savaşı efsanesi ... bu evliliğin Helena'nın diğer talipleri arasında büyük kavgalara neden olacağından korkan ölümlü üvey babası Tyndareostroya savaşı efsanesi ... bütün öteki Yunanlı hükümdar ve savaşçılardan Helena'nın Menelaos ile evliliğini koruyacakları sözünü almıştı.

  Troya'ya dönen Paristroya savaşı efsanesi ... kendisinin Sparta'yatroya savaşı efsanesi ... Troya elçisi olarak atanmasını sağladı. Sparta'ya vardığında Aphrodite gücünü kullanarak Helena'yı Paris'e âşık etti. İki sevgili Menelaos'un servetinin büyük bir kısmıyla Troya'ya kaçtılar. Böylece Sparta kralının karısını ve servetini geri almak üzere Troya'ya karşı "bin gemi" gönderen Yunanlılar'ın açtığı on yıl sürecek olan savaş başlamış oldu.

  Homeros'un İlyada'sında yer alan Troya Savaşı hikâyesi İÖ 750 yılından kalmıştır. Ardından gelen Yunan tarihçileritroya savaşı efsanesi ... özellikle Herodotos ve Thucydidestroya savaşı efsanesi ... Homeros'un hikâyesini kabul etmişler ve Troya'nın İlyada'dâ anlatıldığı gibi Hellespont (şimdi Çanakkale Boğazı) yakınlarında bir kent olduğuna ve Mykenaİ (Argos) kralı Agamemnon liderliğinde birleşen Yunanlılar'la yapılan Troya Savaşı'nın gerçek olduğuna inanmışlardır.

  Çağdaş yazarlar ve bilginler daha kuşkulu davranmaktadırlar. Ne de olsatroya savaşı efsanesi ... Homeros'un hikâyesini ya da Troya'nın varlığını doğrulayacak tarihi kayıtlar yoktur. Ancak İlyada'daki birleşik bir Yunan gücünün -belki de köle ve doğal kaynak elde etmek üzere-Batı Asya'ya uzun bir sefer düzenlemiş olması (Herodotos'a göre İÖ 1250 sularında) mümkündür.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 04:00