Transaction Veritabanı kavramı nedir?

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Transaction, bir veritabanı üzerinde gerçekleştirilen bir dizi operasyonu(select,insert,update,delete) sarmalayan mekanizmanın adıdır. Bu mekanizma söz konusu operasyon/operasyonları belirlenen kural/kurallar sağlanmış ise uygular, kalıcı hale getirir yani veritabanına yazar(commit).

Eğer kural/kurallar sağlanmamış ise gerçekleştirilmek istenen operasyonları iptal eder. Yani veritabanı, bu operasyonlar öncesi durumunu korur(rollback).

Transaction mekanizması commit ve rollback işlemlerinin gerçekleştirimini garanti eder, böylece çalışma zamanında bir dizi işlem içinde örneğin 1 ve 3. adımlar gerçekleşmiş iken, 2. adımın gerçekleşmemesi gibi bir hata meydana geldiğinde oluşabilecek veri kayıplarını önler, aynı şekilde 3 adımda sorunsuz gerçekleşmiş ise verinin veritabanına yazılmasını garanti eder.

Bir senaryo:

x hesabında bakiye kontrolü yap

x hesabında havale tutarından fazla yada bu tutar kadar bakiye varsa, havale tutarını hesaptan düş

x hesabından düşülen havale tutarını y hesabına yaz

Yukarıdaki senaryoda 3. adımda çalışma zamanında bir sorun çıktığını düşünelim. Bu durumda x hesabından havale tutarı düşmüş olmasına rağmen, bu tutar y hesabına transfer edilememiştir.

İşte transaction mekanizması bu tür durumlarda her 3 adımın aynı anda sorunsuz çalışmaması halinde, veritabanını 1. adım öncesi durumunda korumayı sağlar. Her 3 adım sorunsuz çalıştığında ise 3 işlemin sonucunu veritabanına yazmayı garanti eder...
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt