Tıkandı Baba.. (sultan Mahmut)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Tıkandı Baba.. (sultan Mahmut)
--------------------------------------------------------------------------------

TIKANDI BABA
Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamş. Dolaırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor ;

“Tıkandı baba, çay getir”

“Tıkandı baba, oralet getir” vb.

Bu durum Sultan Mahmut'un dikkatini çekmiş. Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı baba meselesi?

Uzun mesele evlat, demi Tıkandı baba..

Anlat baba anlat merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi. Tıkandı baba da peki deyip başlam anlatmaya;

Bir gece rüyamda birçok insan gördüm ve her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. "Benimki de onlarınki kadar aksın" diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalştım. Ben uğraırken çomak kırıld ve akan su damlamaya başladı. Bu sefer içimden " Onlarınki kadar akmasada olur, yeter ki eskisi kadar aksın" dedim ve uğraırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı. Ben yine açmak için uğraırken Cebrail göründü ve Tıkandı baba, tıkandı. Uğraşma artık, dedi. O gün bu gün adım "Tıkandı baba" ya ıktı ve hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdide burada çaycılık yapıp geçinmeye çalıyoruz.

Tıkandı baba'nın anlattıkları Sultan Mahmut'un dikkatini çekmiş. Çayını içtikten sonra dşar ıkmş ve adamlarına ;

“Hergün bu adama bir tepsi baklava getireceksiniz. Her dilimin altında bir altın koyacaksınız ve bir ay boyunca buna devam edeceksiniz.”

Sultan Mahmut'un adamlar peki demişler ve ertesi akşam bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı baba'ya baklavaları vermişler. Tıkandı baba baklavayı almş , bakmış baklava nefis. " Uzun zamandır tatlı da yiyememiştik. öyle aız tadıyla bir güzel yiyelim" diye içinden geçirmiş. Baklava tepsisini almş evin yolunu tutmuş. Yolda giderken "Ben en iyisi bu baklavayı satayım evin ihtiyaçlarını gidereyim" demiş ve işlek bir yol kenarına geçip başlamş bağırmaya “Taze baklava, güzel baklava !” Bu esnada oradan geçen bir Yahudi baklavaları beğenmiş. ç aşaı beş yukarı anlaşmışlar ve Tıkandı baba baklavay satıp elde ettiği para ile evin ihtiyaçlarının bir kısmını karılamş. Yahudi baklavayı alıp evine gitmiş. Bir dilim baklava almş yerken ağzına bir şey gelmiş. Bir bakmş ki altın. Şaırmş, diğer dilim diğer dilim derken bir bakm her dilimin altında altın. Ertesi akşam Yahudi acaba yine gelirmi diye aynı yere geçip başlamş beklemeye. Sultanın adamları ertesi akşam yine bir tepsi baklavay getirmişler. Tıkandı baba yine baklavayı satıp evin diğer ihtiyaçların karılamak için aynı yere gitmiş. Yahudi hiçbir şey olmamış gibi Baba baklavan güzeldi. Biraz indirim yaparsan her akşam senden alırım, demiş. Tıkand baba da Peki, demiş ve anlaşmşlar. Tıkandı babaya her akşam baklavalar gelmiş ve Yahudi de her akşam Tıkandı baba'dan baklavaları satın almş.

Aradan bir ay geçince Sultan Mahmut ;

“Bizim Tıkandı baba'ya bir bakalım...” deyip Tıkandı baba'nın yanına gitmiş. Bu sefer padişah kıyafetleri ile içeri girmiş. Girmiş girmesine ama birde ne görsün bizim tıkandı baba eskisi gibi darmadaın. Sultan;

Tıkandı baba sana baklavalar gelmedi? mi, demiş

“Geldi sultanım”

“Peki ne yaptın sen o kadar baklavayı?”

“Efendim satıp evin ihtiyaçlarını giderdim, sağolasınız, duacınızım.”

“Sultan öyle bir tebessüm etmiş.”

“Anlaıldı Tıkandı baba anlaıldı, hadi benle gel..” deyip almş ve Devletin hazine odasına götürmş. Baba şuradan küreği al ve hazinenin içine daldır küreğine ne kadar gelirse hepsi senindir, demiş. Tıkand baba o heyecanla küreği tersten hazinenin içine bir daldırıp çıkarmş ama bir tane altın küreğin ucunda dştü dşecek. Sultan demiş;

“Baba senin buradan da nasibin yok. Sen bizim şu askerlerle beraber git onlar sana ne yapacaını anlatırlar” demiş ve askerlerden birini çaırmş;

“Alın bu adamı Üsküdar'ın en güzel yerine götürün ve bir tane taş beğensin. O taı ne kadar uzağa atarsa o mesafe arasını ona verin” demiş.

Padişahın adamları "peki" deyip adamı alıp Üsküdar'a götürmşler.Baba hele şuradan bir ta beğen bakalım, demişler. Baba;Niçin, demiş. Askerler Hele sen bir beğen bakalım demişler. Baba şu yamuk, bu kük, derken kocaman bir kayay beğenip almş eline “Ne olacak şimdi” demiş..

Baba sen bu taı atacaksın ne kadar uzağa giderse o mesafe arasını padişahımız sana baışladı.demiş. adam ta kaldırmş tam atacakken taş elinden kayıp baına dşmüş. Adamcaız oracıkta ölmş. Askerler bu durumu Padişaha haber vermişler. şte o zaman Sultan Mahmut o meşhur sözünü söylemiş;

"VERMEYİNCE MABUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT"

mAd_girL

mAd_girL

Üye
gercekten hoş bi hikaye önceden de duymuştum eline saglık fan hoydonk

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Kısmet.

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Arkadaşlar tamamını okuyun derim gerçekten güzel bir hikaye..

slayer

Üye
bu kadarda olmaz....

hidayet

hidayet

Üye
okudum güzelmiş

cllgr

cllgr

Üye
adamın basireti bağlanmış,ne yapsa boş

jöly

Üye
adamda da hiç şans yokmuş

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
adamda şans SIFIR

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
bahtsiz bedeviyi cölde kutup ayısı öpermiş

darkred

darkred

Üye
<div class='quotetop'>(DeLmIrA &#064; Dec 13 2005, 11&#58;07 PM) [post=226881]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
bahtsiz bedeviyi cölde kutup ayısı öpermiş
[/b][/quote]
lafı ağzımdan almışsın kardeşim

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
ee olm kaç sene olmuş kafa az bucuk aynı çalışıo normaldır

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
harbi güzelmiş, saol

wampir

Üye
çok güzel

abuvice

abuvice

Üye
Saolasın hoydong.. çok güsel .

tofy

Üye
ayy yazık yaaa hiç şansı gülmemişş çok güzel bir hikaye

eeANTi

eeANTi

Üye
hep merak etmişimdir bu söz nereden geldi diye ama sonunda anlaşıldı

vallahi güzel bir hikaye

Caine

Caine

Üye
tıkandı babaaaaaaaaaa yazık yaw adama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...