Telefondaki Sesin Hızı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Telefondaki Sesin Hızı
Devam ;;)

Sesimiz telefonda ses hızı ile gitmez. Telefonun ağız kısmı denilen mikrofona konuştuğumuzda, ses burada elektrik akımına çevrilir. Karşı tarafın telefonunda tekrar sese çevrilene kadar yolculuğunu elektrik akımı olarak yapar.

Bilindiği gibi elektriğin hızı ışık hızı ile aynıdır. Dolayısıyla ses telefonda ışık hızı ile yol alır. 5 kilometre uzaklıktaki bir arkadaşınızla telefonla konuşurken onun bulunduğu yerde gök güderse, şimşeğin ışığının gökgürültüsünden önce gelmesi gibi, gökgürültüsünün telefondaki sesi de havadan gelen sesine göre daha önceden kulağımıza ulaşır.

Ses hızı, deniz seviyesinde, kuru ve sıfır derecedeki havada saniyede 331,4 metredir. Bakır kablo içinde ise saniyede 3500 metre kadardır. Yani sesimiz telefonda ışık hızı ile değil de ses hızı ile gitseydi (ki bu mümkün değildir) 600 kilometre uzaklıktaki bir arkadaşımız konuştuklarımızı telefonda 3 dakika sonra duyabilirdi. Düşünebiliyor musunuz böyle bir konuşma sonunda gelecek telefon faturasını? :wacko:

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
331 metre.. :wacko:

_GiTaRisT_

Üye
çok güzel bir bilgi ama şaşırtıcı..

climax

Üye
telefondaki sesin direkt olarak iletildiğini düşünen mi vardı yoksa aramızda....

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by climax@Sep 22 2005, 04:24 PM
telefondaki sesin direkt olarak iletildiğini düşünen mi vardı yoksa aramızda....
[post=174016]Quoted post[/post]​
az öncekine cevabın haklıydıda(görünmezlik) bu cevaba kulp takmak denir :) :huhu:

climax

Üye
Originally posted by _KyRa_+Sep 22 2005, 04:29 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(_KyRa_ &#064; Sep 22 2005, 04:29 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-climax@Sep 22 2005, 04:24 PM
[post=174016]Quoted post[/post]​
az öncekine cevabın haklıydıda(görünmezlik) bu cevaba kulp takmak denir :) :huhu:
[post=174023]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
tamam tamam kızma :D

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Vay be : )

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
yaw şimdi iyice kafam karıştı zaten hiç anlayamadım bu cep telefonlarının nasıl ses yolladığını yani sesin nasıl olurda elektriğe dönüşebildiğini anlayamaıyorum bu teknoloji kafayı yedirtir adama yaw :wacko: :vur:

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Saol :wacko: :wacko: :wacko:
dünyam dönüyor :wacko:

Shadowman07

Shadowman07

Üye
baya yüksek olması lazım...

Caine

Caine

Üye
Yani sesimiz telefonda ışık hızı ile değil de ses hızı ile gitseydi (ki bu mümkün değildir) 600 kilometre uzaklıktaki bir arkadaşımız konuştuklarımızı telefonda 3 dakika sonra duyabilirdi. Düşünebiliyor musunuz böyle bir konuşma sonunda gelecek telefon faturasını?

düşünemiyorum ve cidden de düşünmekte istemiyorum :DD
ellerin dert görmesin :artı:

_GiTaRisT_

Üye
Originally posted by Caine@Sep 22 2005, 11:26 PM
Yani sesimiz telefonda ışık hızı ile değil de ses hızı ile gitseydi (ki bu mümkün değildir) 600 kilometre uzaklıktaki bir arkadaşımız konuştuklarımızı telefonda 3 dakika sonra duyabilirdi. Düşünebiliyor musunuz böyle bir konuşma sonunda gelecek telefon faturasını?

[post=174539]Quoted post[/post]​
konuşma başladı..

selam abi nasılsın..
1 dakka sonra..
lan niye aradın birşey söyle şerefsiz.. :D

:off:

işite böyle durumlar olabilirdi.. :rolleyes:

Caine

Caine

Üye
Originally posted by _GiTaRisT_+Sep 22 2005, 11:35 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(_GiTaRisT_ &#064; Sep 22 2005, 11:35 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-Caine@Sep 22 2005, 11:26 PM

konuşma başladı..

selam abi nasılsın..
1 dakka sonra..
lan niye aradın birşey söyle şerefsiz.. :D

:off:

işite böyle durumlar olabilirdi.. :rolleyes:
[post=174547]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

:haha: :haha: :haha:
aynen olurdu valla. heleki bizim köyün muhtarını arıyosan :DD

midnight

midnight

Üye
Belki konuyla pek alakâlı değil ama,normal telefonun ses hızıyla cep telefonunun da hızı farklı..eğer sevdiğiniz birisi varsa hem ev telefonundan hem de cep telefonundan arayın aynı anda ve ikisini de kulağına tutmasını söyleyin...Seni seviyorum diye bağırın.. :) ....Gerçekten çok hoş bir efekt oluşuyor ve ses yankılanıyor...bir zamanlar yapmıştım.. :) ...

lastsmileegs

Üye
kyra ellerine sağlık genel kültür açısından bize çok şeyler getiriyon paylaşıyon ne diyeyim ellerine sağlık

Shadowman07

Shadowman07

Üye
zaten telefon kablolarında 12v elektrik var..

serdar06288

serdar06288

Üye
abi eline koluna sağlık güzel bilğiler

dustqm

dustqm

Üye
gerçekten çok güzel on parmağını ve gözlerine sağlık arkadaşım

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
Originally posted by Caine@Sep 22 2005, 11:26 PM

:kop: :kop:

myadres

Üye
abi sen kesin neydi o yaf heh filozoftsundur ;:D:D:D:D:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt