Telefona zararlı yazılım yükledim ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Baydırman

Baydırman

Moderator
    Konu Sahibi
Telefona zararlı yazılım yükledim ne yapmalıyım?
Telefonunuza asla kırılmış oyunlar veya uygulamalar yüklememelisiniz zira bu uygulamaları kırmak için kullanılan yazılımlar çoğunlukla zararlı yazılımlar içerirler, böylece telefonunuz hacker’ların eline düşer. Eğer yanlışlıkla zararlı bir yazılım yüklediğinizi düşünüyorsanız bir virüs tarayıcısı ile telefonunuzu taramanızı öneririz. Bu konuda başarılı olan yazılımlardan biri ücretsiz bir uygulama olan Lookout'tur.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve Karacaahmet1993

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Malesef buna katılamayacağım. Çünki zararlı yazılımlar telefona kırılmış uygulama-oyun yüklenmesi ile girmez. 5000-e yakın apk denemişliğim var, ama bir kere de virüs olmadı kendi telefonlarımda. Neden mi? J2ME devrinde çok kontör kaybettik sahte JAR dosyalardan ve dersimizi aldık. Tavsiyeler:

1) Sadece tanıdık ve güvenilir sitelerden APK indirin. Güvenilir site bilmiyorsanız bilen birilerinden 3-4 tane tam link alın, mesela: "siteadi.com". (ben Android-le uğraşmıyorum artık, bana sormayın lütfen)
2) Google-dan girdiğiniz sitelerin adlarını HEP okuyun. Güvendiğiniz "siteadi.com" sitesi var diyelim. URL-in ilk kısmı 1 sembol bile farklıysa site aynı değildir ve zararlı yazılım İÇERİR MUTLAKA. "siteadi.com"-un sahte versiyonları şunlar ola bilir: "siteadi.me", "site-adi.com", "sitead.com", "siteadi.net", "siteadl.com" ve yüzlerle benzer isim. Tamamı aynı olmak zorunda.
3) Yüklediğiniz şeye bakın. Reklam çıkarsa, umursamazca "Download"-a basıp açılan POP-UP tan dosya İNDİRMEYİN. 2 dakika sabırsızlık yüzünden 3 gün kaybedersiniz. 18+ APK virüsler hep böyle yayılır. Reklamların içinde olan ve gerçek Download butonlarını ayırt etmeyi öğrenin. Zor bir şey değil, ilk gördüğünüz Download butonu her zaman istediğiniz dosyayı yüklemez.
4) İndirdiğiniz APK-nın adına bakın yüklemeden önce. Çoğu virüs random adlar kullanan APK-lardan düşer (istisnalar mevcuttur).
5) Mehşur firmaların online olan oyunlarında hile yapmaya yaradığını iddia eden TÜM APK-LER SAHTEDİR. Özellikle Supercell oyunları gibi oyunlarda HİLE YAPILAMAZ. Yaparsanız zaten 3 saniye geçmeden ban yersiniz. Büyük firmalar bu işlere önem verir ve ciddi harcamalar yapar. Neticede oyun içi eşyalardan gelen paradır onların esas geliri.
6) İnternetten indirdiğim APK-ları ücretsiz bir antivirüsle telefonun kendisinde deneyin. MOD-lu oyunlar, kırılmış programlar ücretsiz antivirüslere çoğu zaman takılmazlar, çünki içlerinde zararlı bir şey yoktur. Ama ciddi bir virüs direk takılır ve antivirüs onu yüklemenizi engeller.
7) YAZDIĞIM ŞEYLER SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. Unutmayın ki, bazı programcıların tek gelir kaynağı o programlardır. Eğer program şu an aktiv olarak satılıyorsa, o programların gelişimine destek olmak için programı satın almanızı öneririm. Böylece geliştiriciye teşekkür etmiş te olursunuz.

Sağlıcakla kalın.

• Beğen
Tepkiler: Baydırman, MAERKEK ve Karacaahmet1993
karansa

karansa

Üye
Android'de tek zarar güvenlik kodlarının ihlalini içeren uygulamalardır. Android ne kadar açık kaynak kullanan bir yazılım olsa da Root erişimi olmadan hiç bir uygulama sisteme erişemez. Play Protect sayesinde de güvenlik kodlarının ihlalini içeren uygulamalar yüklerken uyarılır. Android telefonlar da Antivirüs kullanımı bile çok gereksizdir. Çünkü bir virüs indirseniz bile kendisine gidecek yol bulamayacak olduğu yerde hayatını sürecektir. Bilgisayarda ki gibi yönetici haklarını ele alıp dosyayı silmenizi engelleyen bir durumu yaşatamaz. Yüklediğiniz uygulamaların izinlerini kontrol etmeniz sizin için en iyi olanı. Örnek veriyorum ki, bir duvar kağıdı uygulamasına ses kaydetme iznini vermek çok gereksiz olduğı gibi izin yöneticisinde bu izinleri kontrol edebiliriz. Kısacası en iyi koruma kullanıcı tarafından sağlanır. Sizi koruduğunu zannettiğiniz uygulamalar ise alan ve ram sömürmekten başka bir işe yaramazlar.

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Android'de tek zarar güvenlik kodlarının ihlalini içeren uygulamalardır. Android ne kadar açık kaynak kullanan bir yazılım olsa da Root erişimi olmadan hiç bir uygulama sisteme erişemez. Play Protect sayesinde de güvenlik kodlarının ihlalini içeren uygulamalar yüklerken uyarılır. Android telefonlar da Antivirüs kullanımı bile çok gereksizdir. Çünkü bir virüs indirseniz bile kendisine gidecek yol bulamayacak olduğu yerde hayatını sürecektir. Bilgisayarda ki gibi yönetici haklarını ele alıp dosyayı silmenizi engelleyen bir durumu yaşatamaz. Yüklediğiniz uygulamaların izinlerini kontrol etmeniz sizin için en iyi olanı. Örnek veriyorum ki, bir duvar kağıdı uygulamasına ses kaydetme iznini vermek çok gereksiz olduğı gibi izin yöneticisinde bu izinleri kontrol edebiliriz. Kısacası en iyi koruma kullanıcı tarafından sağlanır. Sizi koruduğunu zannettiğiniz uygulamalar ise alan ve ram sömürmekten başka bir işe yaramazlar.
Uygulamalar güncellendiği zaman Play Protect düzgün çalışmıyor şu an (ve Google 8 aydır bunu düzeltmedi). Kendim antivirüs kullanmıyorum, ama deneyimsiz biri için "Play Store" harici bir yerden yüklenen bir programı antivirüs taraması olmadan, direk kurmak büyük bir risktir. Virüs programlayan kişiler kullanıcı davranışlarını inceleyerek deneyimsiz biri tarafından yakalanması imkansız olan virüsler geliştiriyor.

Antivirüs programları tamamen yeni virüsleri bulmakta asla yeterince iyi olmasalar da, kendi veritabanlarında olan virüsü anında yakalaya biliyorlar. Sizin için "Earn Free Money Online!!!" programı direk şüpheli gözüke bilir, ama deneyimsiz birinin indirip kurmak istemesi doğaldır. Bu yüzden deneyimsiz kullanıcılar tanımadıkları bir uygulama yüklerken mutlaka tarama yapmalıdır.

Yani normal kullanımda (Play Store harici ugulama yüklenmeyen) ve deneyimli kullanıcılar için gereksiz olan antivirüs, deneyimsiz kullanıcılar için hayat kurtarıcı ola bilir. Son yıllarda bu vakalar ne kadar azalsa bile daha durmadı. En çok da yaşlılar ve çocuklar telefonlara virüs bulaştırıyor, çocuklar oyun hileleri ararken, yaşlılarsa reklamlardan.

• Beğen
Tepkiler: Baydırman ve MAERKEK
karansa

karansa

Üye
Uygulamalar güncellendiği zaman Play Protect düzgün çalışmıyor şu an (ve Google 8 aydır bunu düzeltmedi). Kendim antivirüs kullanmıyorum, ama deneyimsiz biri için "Play Store" harici bir yerden yüklenen bir programı antivirüs taraması olmadan, direk kurmak büyük bir risktir. Virüs programlayan kişiler kullanıcı davranışlarını inceleyerek deneyimsiz biri tarafından yakalanması imkansız olan virüsler geliştiriyor.

Antivirüs programları tamamen yeni virüsleri bulmakta asla yeterince iyi olmasalar da, kendi veritabanlarında olan virüsü anında yakalaya biliyorlar. Sizin için "Earn Free Money Online!!!" programı direk şüpheli gözüke bilir, ama deneyimsiz birinin indirip kurmak istemesi doğaldır. Bu yüzden deneyimsiz kullanıcılar tanımadıkları bir uygulama yüklerken mutlaka tarama yapmalıdır.

Yani normal kullanımda (Play Store harici ugulama yüklenmeyen) ve deneyimli kullanıcılar için gereksiz olan antivirüs, deneyimsiz kullanıcılar için hayat kurtarıcı ola bilir. Son yıllarda bu vakalar ne kadar azalsa bile daha durmadı. En çok da yaşlılar ve çocuklar telefonlara virüs bulaştırıyor, çocuklar oyun hileleri ararken, yaşlılarsa reklamlardan.
Evet dediklerinin çoğuna katılıyorum. Şimdi geçen bir reklam yazılımı gördüm. İndirme sitelerinde indirdiğiniz dosyanın adını taklit ediyor. Ancak uygulama ikonu yok, ve uygulama ismi de yok. Yani manifest dosyasına boş bir saydam png ikonu girilmiş. İsim kısmına da sadece boşluk koyulmuş. Yaptığı tek şey ana ekran da bile karşınıza çıkan reklam atmak ama ne yazık ki bunu antivürus uygulamaları zararlı olarak görmüyor. Çünkü sadece reklam gönderen masum bir uygulama Antivirüs'ün gözünde. Ben Play Protect'i zaten ciddi uygulamalar da her zaman görüyorum. Konu da belirttiğim olay ciddi virüsler için, güvenlik kodlarını ihlal eden ve telefonunuzu bootloop bırakan. Bunun dışında ki uygulamalara kullanıcı seçim yapabilir ancak. Çakma Lucky Patcher'ın cihazı bootloop'a soktuğu da bir gerçek. Bu ciddi bir zarardır. Yazılım bilgisi olmayan kişi cihazı servise vermeden bu işlemi yapamaz. Bilgileyseniz, TWRP de dosya yöneticisi kullanarak Luck Patcher'ı app bölümünden silerek kurtarabiliyorsunuz. Ama lucky'de sadece Play Protect'in uyarısını görüyoruz. (çakma olan) Antivirüs denen şey yine uyuyor.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
derhal silin ve hard reset atın. geçmiş olsun.

• Sevdim
Tepkiler: Baydırman

Üst Alt