Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
    Konu Sahibi
Telefon tuşlarında niçin çıkıntılar var?
Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının '5' tuşu üzerindeki çıkıntıya hiç dikkat ettiniz mi? Bu çıkıntı en ortadaki tuşu el yordamı ile bularak, tuşlamayı bakmadan yapabilmeyi sağlar.
Büyük bir ihtimalle bilgisayarınızdaki klavyede 'F' ve 'J' ya da 'A' ve 'K' tuşlarında da böyle birer çıkıntı olduğunu fark et-memişsinizdir. Bu çıkıntılar da klavyeye bakmadan yazanlarda her iki elin klavyenin ortasını bulmasında yardımcı olur.
Yine gözden kaçan bir ayrıntı ise tuşların diziliş şeklidir. Telefondaki tuşlarda en üst sırada l, 2 ve 3 rakamları yer alırken bilgisayarımızda ve hesap makinemizde tam ters şekilde 7, 8 ve 9 rakamları dizilmiştir. Bu diziliş şeklinde hesap makinelerini ve bilgisayarları yapanlar, en süratli hesaplamayı esas almışlardır. Tarihi çok daha eski olan telefonun başlangıcında ise, hızlı tuşlama pek önemli kabul edilmemiştir. Ancak ev kadınları arasında yapılan bir araştırmada, telefondaki dizilişin onlara daha kolay geldiği ve daha süratli uygulayabildikleri saptanmıştır.
Bilmem hiç dikkat ettiniz mi, telefondaki tuşların içinde ' l' ve 'O'in üstünde hiç harf yoktur. Ama daha şaşırtıcı bir tespit ise, birçok telefonda mevcut harflerin içinde 'Q' ve 'Z' harflerinin bulunmamasıdır.
Günümüzde yaygın olarak acil servis (112), yangın ihbar (110), polis imdat (155) ve alo trafik (154) gibi acil hizmetlere l ile başlayan, üç haneli numaralar verildiği için, eğer l tuşunun üzerinde de harfler olsa idi, cep telefonunuzla bir mesaj gönderirken, daha üçüncü harfte bu servislerden birine otomatik olarak bağlanabilir ve bunların santrallerini lüzumsuz işgal edebilirdiniz.
'O' ise bilindiği gibi dahili santrallerde operatöre ulaşmada, şehirlerarası numaralarda ve cep telefonlarında ilk çevrilen numaradır. Eğer bu 'O' tuşunun üzerinde harf olsaydı, daha o harfe basar basmaz doğrudan santrale bağlanacak ve santrallerin kilitlenmesine sebep olabilecektik.
Tabii telefonun üzerinde zaten on tane olan rakam tuşlarının ikisine harf koyamayınca, geriye kalan 8 tuşa 24 harf yerleştiri-lebilmiş ve bu durumda İngilizce'de en az kullanılan 'Q' ve 'Z' harfleri tuşların üzerinde yer alamamıştır.
Şimdiki cep telefonlarında ' l' ve 'O'ın üzerinde hala harf yok ama teknolojinin gelişmesi sayesinde, bir tuşa dört harf konula-bildiğinden 'Q' 7 tuşunda, 'Z' ise 9 tuşunda kendilerine yer bulabilmiş durumdalar.

PcM@STéR

PcM@STéR

Üye
hımm bende Görme engelliler için tasarlanıyor Diye Düşünüordum ;)

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
5 tuşunu hep merak etmiştim sağol.. ;)

iceboy

iceboy

Üye
Benim bildigim o 5 tusu gorme engelliler icin. Tamam hadi klavyede bakmadan yazanlara yardimci olur denilmis ama herhalde telefonda da tuslara bakmadan yazan yoktur artik.
Gorme engellilerin tuslarin yerini rahatca kavrayabilmeleri icin yapilmis o cikintilar.
Konunun diger yerleride ilginc. Bilgilerin ve aydinlattigin icin sagol...

metintekin

Üye
bende körler için zannediyodum çıkıntıları .

helper007

helper007

Üye
Ben el yormak için zannediyodum

climax

Üye
Originally posted by van_hoijdonk@Sep 24 2005, 07:34 PM
[post=176436]Quoted post[/post]​
nesini merak ediyodun tuş işte sonuçta

cllgr

cllgr

Üye
güzel calışma eline saglık. ;;)

_GiTaRisT_

Üye
güzel bilgi , 10 parmak yazanların işine yarıoyor cidden..

alfanox

alfanox

Üye
5 tuşundaki çıkıntıyı bende görme engelliler için sanıyodum :wacko:

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Oldum olası 5 tuşunu merak ettim ve oyun vs. oynarken sürekli parmağımı acıtır.

Bİlgi için teşekkürler.

MobiLe_ManiA

Üye
Originally posted by climax+Sep 24 2005, 08:48 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(climax &#064; Sep 24 2005, 08:48 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-van_hoijdonk@Sep 24 2005, 07:34 PM
[post=176497]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

bende merak etttim.gördüğün gibi bol miktarda merak eden arkadaş war.SEN merak etme......

emreakcali

emreakcali

Üye
evet görme engelliler icin ben cok önceden biliyodum bunu

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
    Konu Sahibi
önemli değil arkadaşlar taş attımda kolummu yoruldu altı üstü copy-paste ;)

climax

Üye
Originally posted by MobiLe_ManiA+Sep 26 2005, 07:59 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(MobiLe_ManiA &#064; Sep 26 2005, 07:59 PM)</div><div class='quotemain'>
Originally posted by climax@Sep 24 2005, 08:48 PM
<!--QuoteBegin-van_hoijdonk
@Sep 24 2005, 07:34 PM

bende merak etttim.gördüğün gibi bol miktarda merak eden arkadaş war.SEN merak etme......
[post=178381]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
niye alındın..

hasisa

hasisa

Üye
Originally posted by MobiLe_ManiA+Sep 26 2005, 07:59 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(MobiLe_ManiA &#064; Sep 26 2005, 07:59 PM)</div><div class='quotemain'>

[/b][/quote]
kop,kop. usta koptum ya

climax

Üye
Originally posted by hasisa+Sep 26 2005, 09:49 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(hasisa &#064; Sep 26 2005, 09:49 PM)</div><div class='quotemain'>
Originally posted by MobiLe_ManiA@Sep 26 2005, 07:59 PM

kop,kop. usta koptum ya
[post=178457]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
:artı: :artı: :artı: :artı: muhabbete bak abi

_GiTaRisT_

Üye
işte bir tuştakımı...

hemde 5 tuşunun üstünde çıkıntısı yok...

ericson t200 e yeni tuştakımı almıştım ve 5 tuşunun üstünde çıkıntı filan yok..demekki bu telefonu görme özürlülere satmıyorlar :DD

ciddi yaa..belkide yapım hatasıdır..ama yok işte.. ;)

ekolix

Üye
enteresans bır bılgı...

emege saygı...

Caine

Caine

Üye
Originally posted by _GiTaRisT_@Sep 27 2005, 03:39 PM
işte bir tuştakımı...

hemde 5 tuşunun üstünde çıkıntısı yok...

ericson t200 e yeni tuştakımı almıştım ve 5 tuşunun üstünde çıkıntı filan yok..demekki bu telefonu görme özürlülere satmıyorlar :DD

ciddi yaa..belkide yapım hatasıdır..ama yok işte.. ;)
[post=178761]Quoted post[/post]​

:haha: :haha: :P süpersin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt