"Teke Zortlatması" ile Guinness Rekoru

Sponsorlu Bağlantılar

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
"Teke Zortlatması" ile Guinness Rekoru

Burdurlular rekoru zortlattı!

Burdur'da 20 bin 328 kişi Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için aynı anda 6 dakika boyunca 'Teke Zortlatması' adlı oyunu oynadı.

Stada Sığamadılar
Burdur Guinness Rekorlar Kitabı'na "Teke Zortlatması" ile girdi. Gazi Atatürk Stadyumu'nda 20 bin 328 kişinin Sümer Ezgü'nün "Hadi gali sen de gel" türküsü eşliğinde 6 dakika oynaması ile rekor kırıldı. 63 bin nüfuslu şehirde stada giremeyen binlerce kişi de dışarıda rekorun kırılmasını bekledi. Katılımın yüksek olması nedeniyle rekor denemesi 1 saat ertelendi.

Son Rekor Hong Kong'un
Guinness Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural gözetiminde kırılan rekor, tescil edildikten sonra rekorlar kitabına geçecek. Burdurlular, 2000 yılında Hong Kong'da 12 bin 168 kişinin aynı anda oynayarak kırdığı rekoru ele geçirmenin sevincini hep birlikte sevinç gösterileri ile kutladı.

(Sabah)

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Teke zortlaması oyunu ne ki..??? :wacko:

cllgr

cllgr

Üye
son zamanlarda türkiyenin adından bahsettirmek için her türlü yolu deniyoruz galiba.burdurlulara hayırlı ugurlu olsun.umarım istediklerini elde ederler.Guinness rekorlar kitabına girerler yani.

lastsmileegs

Üye
o kadar rahatsız oraya gitmiş ne dieyim

pasa

pasa

Üye
zortlatabilmişlermi bari tekeyi :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD :DD

_GiTaRisT_

Üye
:DD bende öyle anladım ha..ciddi neymiş anlamadım bu oyunu..güzelse bende oynucam.. :DD

slayer

Üye
helal olsun adamlara

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Oynayarak Guinnes Kitabına girmek de bana biraz şey geldi :ehe:

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yaw birisi açıklamayacak mı şu oyunu?? :vur:

Caine

Caine

Üye
zortlatma, sicrama, hoplama anlamina gelir..
teke zortlatmasinin dogus yeri, yoruklerin yasadigi daglik yorelerdir.. sonbahar mevsimi tekelerin ciftlesme zamanidir.. bu mevsimde erkek tekeler hoplayip ziplayarak disilere kur yaparlar.. gunun birinde cobanin biri tekelerin bu halini gorunce dayanamaz ve hoplayip ziplama hareketlerine kendini kaptirir.. sekerek taslarda sesler cikarir.. sonralari bu hoplayip ziplamalara, taslarda sekerken olusan ritme benzer bir muzik de uydurulur.. boylece teke zortlatmasi denen halk oyunu ortaya cikar..
teke zortlatmalarinin en unluleri; yayla yollari ve ak koyunum yuz olsadir.. :DD

yayla yollarında yürüyen gelin
ay geliiiin ay geliiin ay gelin
allı şalvarını sürüyen gelin
amman amman amman

ünledim ayşe diye
odamı döşe diye
ünledim gülsüm diye
yanıma gelsin diye

ben varmam oralıya
oralı duralıya
allah nasip eylesin
davullu zurnalıya