Tavukların Yem Yemesi

Sponsorlu Bağlantılar

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Tavukların Yem Yemesi
Aslında insanların leblebiyi havaya fırlatıp sonra ağızının içine düşürmeye çalışması gibi
her sabah tavukları yemlerken gördügüm manzara tavuk önce buday tanesini
gagasının ucuyla kavrıyor kafasını yukarı kaldırıp gagasının ucundaki taneyi bırakıyor
yere düşmeden kafasını hızlıca aşağıya indiriyor ve yem tavugun sallayasının yapışgansı etkisi ile
gırtlagının duvarına yapışıyor. yutkunarak midesine gönderiyor. Kafası aşağıya da olan tavuk
tekrar buday tanesi alıyor döngü böyle devam edip gidiyor

• Beğen
Tepkiler: .caner.

.caner.

.caner.

Üye
Güzelmis :hmmm

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Leblebi :ehe

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Ben aldıkları yemin yumuşatılması için önce kursakta biriktirildiğini duymuştum. :)

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Yok hani gırtlağına yapışıyor dedin ya o nedenle öyle söyledim ben.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
O zaman, önce kursağa alıp yumuşattıktan sonra mideye gönderiyor demek daha doğru olur. :oke:

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy
Invoke

Invoke

Üye
kursa girmesi için önce yutması gerekiyor

Yemler kursa mı gidiyormuş? :hmmmkursak*
buğday*
salya*

bu kelimelere çalış haydar :D

• Kuşların ağız bölgesinde besin kaynağına ve beslenme tipine göre farklı gaga yapıları bulunmaktadır.
  • Gagalarıyla aldıkları besinleri yutak ve yemek borusunu kullanarak kursağa iletirler.
  • Kursakta besinlerin depolanması ve bir miktar yumuşatılması sağlanır.
  • Bu besinler daha sonra ön mideye(bezli mide) iletilip bazı salgılarla karıştırıldıktan sonra kaslı mideye(taşlık) aktarılır.
  • Besinlerle birlikte alınan taşlar yardımıyla taşlıkta besinlerin mekanik sindirimi yapılır.
  • Bu besinler daha sonra ince bağırsağa aktarılıp,pankreastan gelen sişndirim enzimleriyle kimyasal olarak parçalanır ve sindirim ürünleri kan damarlarına emilir.
  • Sindirim sonucu kalan artıklar ise idrarla birlikte kloaktan vücut dışına atılır.

• Beğen
Tepkiler: haydaravısyon
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Yemler kursa mı gidiyormuş? :hmmmkursak*
buğday*
salya*

bu kelimelere çalış haydar :D

• Kuşların ağız bölgesinde besin kaynağına ve beslenme tipine göre farklı gaga yapıları bulunmaktadır.
  • Gagalarıyla aldıkları besinleri yutak ve yemek borusunu kullanarak kursağa iletirler.
  • Kursakta besinlerin depolanması ve bir miktar yumuşatılması sağlanır.
  • Bu besinler daha sonra ön mideye(bezli mide) iletilip bazı salgılarla karıştırıldıktan sonra kaslı mideye(taşlık) aktarılır.
  • Besinlerle birlikte alınan taşlar yardımıyla taşlıkta besinlerin mekanik sindirimi yapılır.
  • Bu besinler daha sonra ince bağırsağa aktarılıp,pankreastan gelen sişndirim enzimleriyle kimyasal olarak parçalanır ve sindirim ürünleri kan damarlarına emilir.
  • Sindirim sonucu kalan artıklar ise idrarla birlikte kloaktan vücut dışına atılır.
kuşların idarıda mı var

Invoke

Invoke

Üye
kuşların idarıda mı var

Tabiki var.Var dediğim, sıvı idrar yok. Katı da yok. adını unuttum kuşun yaptığı şeyin bilimsel bir adı vardı. Neyse onların kabaca kakasıyla çişi karışık olduğundan böyle sıvımsı bir şey yapıyorlar. Yani tek çeşit boşaltım atığı.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Tabiki var.Var dediğim, sıvı idrar yok. Katı da yok. adını unuttum kuşun yaptığı şeyin bilimsel bir adı vardı. Neyse onların kabaca kakasıyla çişi karışık olduğundan böyle sıvımsı bir şey yapıyorlar. Yani tek çeşit boşaltım atığı.
akarı ile kokarı bir yerden çıkıyorsa kuşların tavukların kabız olması mümkün değil :)
@Kabız Civciv

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Yakinda tasinir gereksizlere :sirit:

Üst Alt