Sümbülzade Vehbi Efendi

puraq

Üye
    Konu Sahibi
Biliyorum bir çoğunuz biliyordur bunu ama benim çok hoşuma gidiyor eklemeden edemedim. :D :D
Aşağıdaki şiir, edebiyat tarihimizin saygın şahsiyetlerinden Sümbülzade Vehbi Efendi'nin müstesna bir eseridir. Şiirin hikayesi ise şöyle: Bir gün padişah Vehbi Efendi'yi yanına çağırır ve: "Bana öyle bir şiir yaz ki bir mısrasını okuyunca içimden seni öldürmek, bir sonrakini okuyunca ise ödüllendirmek gelsin" der. Ve işte sonuç aşağıda:

Azm-u hamam edelim, sürtüştürem ben sana,
Kese ile sabunu, rahat etsin cism-u can.
* * *
Lal-u şarap içurem ve ıslatıp geçirem,
Parmağına yüzüğü, hatem-i zer drahsan.
* * *
Eğil eğil sokayım, iki tutam az mıdır?
Lale ile sümbülü kakülüne nevcivan.
* * *
Diz çökerek önüne ılık ılık akıtam,
Bir gümüş ibrik ile destine ab-ı revan.
* * *
Salınarak giderken arkandan ben sokayım,
Ard eteğin beline, olmasın çamur aman.
* * *
Kulaklarından tutam, dibine kadar sokam,
Sahtiyenden çizmeyi, olasın yola revan.
* * *
Öyle bir sokayım ki, kalmasın dışarda hiç,
Düşmanın bağrına, hançerimi nagehan.
* * *
Eğer arzu edersen, ben ağzına vereyim,
Yeter ki sen kulundan lokum iste her zaman.
* * *
Herkese vermektesin, bir de bana versene,
Avuç avuç altını, olsun kulun şaduman.
* * *
Sen her zaman gelesin, ben Vehbi'ye veresin,
Esselamun aleyküm ve aleykümesselam.

Nazy

Nazy

Üye
sümbülzade vehbi efendi kim yaw

*esra_r*

Üye
(Asıl adı Mehmed olup 1718 tarihinde Maraş 'ta doğmuştur. 18. yüzyılın tanınmış alimlerindendir . Sünbülistân adını verdiği bir divanı , Lütfiyye 'si ve Şevkengiz adlı mesnevisi vardır .)
Bu kaside sanırım Ragıp Paşa'nın isteği üzerine yazılmış .

Bu kasideyi bi de edebiyatçı gözüyle okusanız gülmekten kırlırsınız :D paylaşım için saolun :oke:

canturgay

canturgay

Üye
(Asıl adı Mehmed olup 1718 tarihinde Maraş 'ta doğmuştur. 18. yüzyılın tanınmış alimlerindendir . Sünbülistân adını verdiği bir divanı , Lütfiyye 'si ve Şevkengiz adlı mesnevisi vardır .)

Bu kasideyi bi de edebiyatçı gözüyle okusanız gülmekten kırlırsınız :D paylaşım için saolun :oke:
iki dakika gözleri ödünç verde bi de biz gülelim mademm...:D:D

bişey anlamadım çünkü...:ehe

*esra_r*

Üye
:bleh:

canturgay

canturgay

Üye
sana :bleh:
:ehe :ehe

Nazy

Nazy

Üye

bilgi için sağol
şiiri anldımda bu şair mi alim mi kimse artık tanımıyorum

*esra_r*

Üye
Osmanlı döneminde kimse ben şairim deyip bahşiş bekleyerek oturmuyordu. Şiir yazanlar genellikle devrin ilimlerini öğrenmiş eğitimli kimselerdi.O yüzden Osmanlı şairlerinin bir çoğu alimdir .

neyse siz komikmiş deyip gülün ... sonra konuyu dağıtmışsınız diye kızıyorlar :oke:

canturgay

canturgay

Üye
anlamadığım şeye niye güleyim yawww...:)

*esra_r*

Üye
sözlük kullanmayı denesen

*esra_r*

Üye
sen umutsuz vakasın

ultraslan07

ultraslan07

Üye
adamın isminde hayır yok :D

Yasminozz

Yasminozz

Üye
hangi birine kullanayımm...:)
bülent ersoy bile zor anlar bunu...:D

:ehe :ehe :ehe :ehe

gayet açık belli işte...kıtaların ilk satırlarında edepsiz laflar edip kızdırıyo 2. kısımda öle bi kıvırıyo ki sinirini alıyo hemen...gayet komik...biliyodum önceden de... :ehe :ehe :ehe

kurt bey

kurt bey

Üye
yaw gece gece koptum valla süpermiş yaw. helal vehbi efendiye harika bi çalışma yapmış :D

Altun.

Altun.

Üye
ya bende çok beğendim yaa süperdiiii