star wars izonun sırrı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ardaca

Üye
    Konu Sahibi
star wars izonun sırrı
Türk 'Star Wars' fan-filmi
Temizlik sopalarından ışın kılıçları yaptılar, vantilatörle hızlı giden uzay aracı sahnelerini çektiler. Dört genç, hayranı oldukları "Star Wars / Yıldız Savaşları" filmlerinin iki bölümünü böyle hazırladı

Bazı insanlar vardır, bir oturuşta seri bir filmin üç-dört bölümünü seyrederler. Kapının altından yemeğini, suyunu verin onlara yeter. Çok sevdikleri o filmin her karesini hatmeder, tüm ayrıntıları hafızalarına kazırlar. Kutan Ural (20), Çağdaş Çıtır (19), Can Akdağ (20) ve Batuhan Çokmar'ı (16) da bu kategoride değerlendirebiliriz. Ekipteki herkes sıkı bir sinema takipçisi. Ama hepsinin en çok sevdiği film "Star Wars / Yıldız Savaşları". Bakmışlar dünya gözüyle George Lucas'ın "Yıldız Savaşları"nda rol alamayacaklar, onlar da kendi "Yıldız Savaşları"nı yaratmışlar. Bir filmin hayranları tarafından çekilmiş haline verilen isim olan fan-film için kamera arkasına geçmişler. Hatta çekmekle kalmayıp oynamışlar da. 30 dakikalık "Izon'un Sırrı" ve 10 dakikalık "Tuzak" adlı fan-filmler şu an montaj aşamasında. Toplam 12 kişinin rol aldığı filmler mayıs ayında sadece internette seyirciyle buluşacak.

Hayaliniz gerçek oldu galiba. Hem bir film çektiniz hem de oynadınız.
Can Akdağ: Çevremizdekiler bize genelde "Star Wars" fanı diyor. İnsanların gözünde nasıl bir imaj çizdiğimizi bilmiyoruz ama biz Müslüm Gürses hayranları gibi hayranı olduğumuz şey için kendini jiletleyen insanlar değiliz. Biz bu filmi çok seviyoruz. Bir "Star Wars" hayranı olarak kamera önünde veya arkasında küçüklüğümüzden beri rüyalarımızı süsleyen bir ortamın içinde olduk. İnsanın kendini ekranda bir uzay gemisini kumanda ederken ya da ışın kılıcıyla dövüşürken görmesi çok güzeldi.

"Yıldız Savaşları"nın orijinal senaryosuna bağlı kalmamışsınız. Alternatif senaryoyu nasıl hazırladınız?
Çağdaş Çıtır: Fan-filmlerde genellikle senaryo orijinal filmle aynı olmaz. Çelişkiye düşmeyecek şekilde bir alternatif senaryo yazılır. Bunun nedeni de filmin orijinal senaryonun bir parçası olduğu düşüncesini seyirciye verebilmektir. "Star Wars" evreni çok geniş. Böyle bir evrende filmlere alternatif bir senaryo yazmak zor olmadı.

"Bu film için ormanda koşturacak, yuvarlanacak bir kız oyuncu bulamadık"
Genellikle bilimkurgu filmleri pahalı prodüksiyonlardır. Sizinki öyle olmadı galiba.
Can A.: Evet. Ne kadara mal olduğunu bilmiyorum ama çok fazla tutmadı. Film için gerekli olan para harçlıklarımızdan çıktı. Filmi amatör bir el kamerasıyla çektik.

Çağdaş Ç.: Filmde, oyunculuktan kameraya, kostümlerden ışıklandırmaya, kıyafetlerden animasyonlara değin her şeyi kendi imkanlarımızla oluşturduk.

Filmin setinden, çekimlerden biraz bahsedin.
Batuhan Çokmar: Set çoğunlukla Can'ın evi oldu. Evin bir duvarına 15 milyon liraya yaptırdığımız yeşil perde kurduk. Bilgisayar yardımıyla bu fon, oyuncunun arkasında istenen bir set olabiliyordu. Ankara'da çekmemize rağmen deniz manzaralı bir sahne bile oldu. Ahlatlıbel'deki ormanı aksiyon sahneleri için kullandık. Uzay gemisinin hareketli olduğu anları da vantilatör yardımıyla yaptık.

Sizi zorlayan ne oldu?
Batuhan Ç.: Bilgisayar efektleri ve kız oyuncu. Biz filmde oynatacak bir kız bulamadık. Senaryoda başrolde bir kız vardı, ancak hiç kimse bizimle ormanda koşturmayı, yerlerde yuvarlanmayı göze alamayınca o oyuncuyu biz erkek yaptık. Filmde pilotları canlandıranlar da "Star Wars"u seven çevremizdeki arkadaşlarımız oldu.

Kutan Ural: Batuhan ufak el çizimleri yaptıktan sonra bunları bilgisayara geçirdi. Uzay gemisinin görüntüsü 3D yöntemiyle oldu. Kostümlerimizi Ankara Ulus'ta bir terziye diktirdik. Kostümlerin patronlarını verdiğimizde terzi bunlarla ne yapacağımızı anlayamadı. Biz de içlerinde siyah cüppeler olan bu kıyafetleri, yanlış anlaşılmalara mahal vermemesi için okul piyesinde kullanacağımızı söyledik. Işın kılıçlarının tutma yeri oyuncakçılarda satılan ışın kılıçlar. Dövüş sahnelerinde çabuk hasar görmemesi için plastik kısımlarını sökerek yerlerine vileda sopalarını ekledik. Sonra da rotoscoping denilen teknikle bilgisayarda ışın kılıçlarına parlama efektlerini verdik.

"İnsanlar sopalarla kavga edeceğimizi düşündü"
Kutan Ural: Ormanlık alanda çektiğimiz sahnelerde ortalıkta dolaşan veya piknik yapan insanların dikkatini bir hayli çektik. Hatta bir ara ekibe, meraklı vatandaşı oyalamaktan sorumlu bir kişiyi bile ekledik.

Işın kılıcı yapmak için aldığımız süpürge saplarını ne için aldığımızı, niye yanımızda taşıdığımızı çoğu kişi anlayamadı. Elimizde sopalarla dolaşırken çoğu kişi kavga etmeye gittiğimiz düşünmüştür herhalde.
not:alıntıdır
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
adamlar aşmış yaa! bu arada filmi arattım ama bulamadım. da var deniliyor ama siteye giremedim! bilen bulan varsa eklerse ya da link verirse iyi olur!
 
mavizeybek

mavizeybek

Üye
abi bir ara arkadaşlarla bizde çeviriyorduk böle şeyler ve genelde kimse kötü adam olmak istemediği için hep beni kötü adam yaparlardı neyse..... her ne kadar star wars serisinden nefret etsemde adamların hakkını yememek lazım abi adamlar ciddi ciddi oturup kendi imkanlarıyla film yapmışlar. :bravo: :bravoo:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

hikmet366
Cevap
0
Görüntüleme
361
hikmet366
ANIL
Cevap
0
Görüntüleme
365
ANIL
azattt
Cevap
14
Görüntüleme
718
azattt


Üst Alt