Standartlar silsilesi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
cllgr

cllgr

Üye
    Konu Sahibi
Standartlar silsilesi
Standartlar silsilesi ve tasarıma etkileri:

Kennedy uzay araci firlatma rampasina baktigimizda, asil yakit tankinin her iki yaninda iki büyük füzenin yer aldigi dikkatimizi çeker. Bunlar SRB (Solid Rocket Boosters) olarak adlandirilir ve Thiokol sirketi tarafindan Utah'taki fabrikasinda üretilir. Bunlarin genisligi yaklasik olarak 5 feettir.
Aslinda bunlari tasarlayan mühendisler daha fazla genislikte yapmayi istemisler, ama yapamamislar... PEKI NIYE?

SRB'ler fabrikadan firlatma rampasina trenle gönderilmek zorunda oldugundan bu istekleri gerçeklesememis. Bahsedilen tren yolu dagdaki bir tünelden geçmektedir ve SRB'ler yolun genisliginden hafifçe daha genis olan bu tünelden geçmek zorunda oldugundan, bahsettigimiz genislik de yaklasik olarak tren raylarinin arasindaki genislik olan 4 feet 8.5 inc'ten biraz fazladir.
ABD'deki raylarin genisligi NEDEN 4 feet, 8,5 inc'tir?...
Bu oldukça ilginç bir mesafe.. NEDEN acaba tam olarak bu ölçüde?...
Çünkü Ingiltere'de de bu sekilde ve raylar ilk defa sürgündeki Ingilizler tarafindan yapilmis..Peki NEDEN Ingilizler bu genisligi kullaniyorlarmis ?
Çünkü ilk tren raylarini yapanlar eski tramvaylari yapan kisilermis ve bu genislik de onlarin kullanmis olduklari genislikmis...
NEDEN acaba özellikle bu uzunlugu kullaniyormus bu adamlar?
Çünkü bu adamlar, tekerlerkler arasindaki bu mesafey eskiden beri at arabalarini yaparken dikkate aliyor ve tramvaylari yaparken de ayni sase genisligi ve araç gereçleri kullaniyorlarmis...
Güzel. O zaman, at arabalarinda tekerlekler arasinda NEDEN bu ilginç ölçüyü dikkate aliyorlarmis?...
Çünkü diger bir ölçü kullandiklarinda eski bir Ingiliz yolunda araba bozuldugunda, yol izleri arasindaki mesafeye uyacak sekilde ölçüyü tutturmak zorundaymislar.
Iyi de, acaba KIM bu eski yollari yol izlerini böyle olusturacak sekilde yapiyormus?
Avrupa'daki (ve Ingiltere'deki) ilk uzun mesafeli yollar Roma Imparatorlugu tarafindan kendi savasçilari için yapilmis ve o zamandan beri kullanila gelmekteymis.
Bu yol izleri NEDEN bu sekildeymis?...
Çünkü Roma Imparatorlugu'nun ilk savascilarinin arabalari bu ilk tekerlek izlerini olusturmuslar ve digerleri de arabalarinin tekerleklerinin zarar görmesinden korktuklarindan, bu izlerin üzerinde gitmesini saglayacak sekilde iki tekerlek arasindaki mesafeyi taklit etmek zorunda kalmislar.
Iste bu nedenle, Roma imparatorlugu için ya da Roma imparatorlugu tarafindan yapilan at arabalarinin hepsi, tekerlekler arasindaki bu mesafeyi koruyacak sekilde ayni ölçülerdeymis...
ABD'deki standart ray genisligi olan 4 feet, 8,5 inc ölçüsü Roma imparatorlugu savas-arabalarinin yapilis kurallarindan türemis gelmis!...
Peki Romalilar NIYE böyle bir ölçü tutturmuslar?... 4 feet 8.5 inc'i NEREDEN bulmuslar?
Roma imparatorlugu'nda savas arabalari, arabanin eni, tam olarak iki atin kalcasi arasindaki mesafeye esit olacak sekilde yapilmistir!...
Böylece ulastigimiz yanit, en basta sorulan sorunun yanitidir. Yani sonuç olarak, dünyanin en gelismis ulasim sisteminin firlatma füzelerinin dizayni, iki bin küsur yil önce bir atin kalcasinin genisligi ile belirlenmistir...

iceboy

iceboy

Üye
:wacko:
Okurken kriz geciriyordum, dayanamadim sonuna gectim ve olayi kavradim ve :wacko: oldum!!!
Ilginc bir haber, ellerine saglik...

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
Eyvallah sagol :artı:

_GiTaRisT_

Üye
at olmasaydı kesin eşşeğinkine göre yaparlardı :DD

Caine

Caine

Üye
yaw maşallahda bu geceki okuduğum tüm konular değişik geldi nedense :DD
ellerine sağlık kardeşim benim ;;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt