SSD'nin Sürekli Bozulması

Sponsorlu Bağlantılar

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
SSD'nin Sürekli Bozulması
Merhaba arkadaşlar geçen sene Vatan'dan 180 liraya aldığım Corsair 120 GB SSD Bozulup Duruyor.

İlk aldığımda taktım fakat 3 gün içinde bozuldu. bilgisayar bi anda kapanıp açıldı ve ssd bozulmuştu çoktan tüm herşeyim gitmişti.

sonra Vatan'a götürüp garanti ile değiştirttim sonuç yine aynı 1 hafta dayanmadı bilgisayar bi anda reset attı ve ssd yine bozuldu.

Bugün tekrar gideceğim Vatan'a çünki deliricem artık ben böyle saçma bir sorun görmedim. Neden olabilir acaba bir bilginiz var mı ? SSD'nin bozulmaması için ne yapmam gerekiyor. 1 Ay'a yakındır HDD kullanıyorum doğal olarak ssd kullandıkdan sonra yarım saate açılıyor pc. Acilen yardım arkadaşlar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bende SSDNOW 60 GB Vardı Dediğin Gibi Pcyi Aç Kapada Yakmiştim.Sanırım PC SSDyi Aktif Kullandığı Zaman Birden Güç Vs Keserse Yanıyormuş.Aynı Şekilde Senin Gbi Bir ÇokDOsyam Gitti Telafiside Olmadı.Artık Akıllandım Normalde Zaten C De BişeyTutmazdım 2.Bir HDD Var 1 TB Onu D Yaptım Şu Anda 850 Pro Var Oda C O Şekilde Yardırıyorum.İade Alabilirsen Al Dostum Uğraşma SSDNOWdan 850 ye Geçtim Ciddi Fark Var.

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Bende SSDNOW 60 GB Vardı Dediğin Gibi Pcyi Aç Kapada Yakmiştim.Sanırım PC SSDyi Aktif Kullandığı Zaman Birden Güç Vs Keserse Yanıyormuş.Aynı Şekilde Senin Gbi Bir ÇokDOsyam Gitti Telafiside Olmadı.Artık Akıllandım Normalde Zaten C De BişeyTutmazdım 2.Bir HDD Var 1 TB Onu D Yaptım Şu Anda 850 Pro Var Oda C O Şekilde Yardırıyorum.İade Alabilirsen Al Dostum Uğraşma SSDNOWdan 850 ye Geçtim Ciddi Fark Var.
Sanırım birkez daha yanarsa öyle yapacağım çünki cidden sürekli git gel dosyaları yeniden indir bul bir sürü uraşıp duruyorum

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Sanırım birkez daha yanarsa öyle yapacağım çünki cidden sürekli git gel dosyaları yeniden indir bul bir sürü uraşıp duruyorum
SSDler O Konuda Biraz Sıkıntılı Maalesef.PC Çalışırken Gücünü Kes Yanabilir Ama HDDninkini KEs Yanmaz İmkanı Yok.Dikkat Etmek Gerek Özellikle Yoğun Kullanımda Birden Güç KEsilirse Sıkıntıya Girer

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
SSDler O Konuda Biraz Sıkıntılı Maalesef.PC Çalışırken Gücünü Kes Yanabilir Ama HDDninkini KEs Yanmaz İmkanı Yok.Dikkat Etmek Gerek Özellikle Yoğun Kullanımda Birden Güç KEsilirse Sıkıntıya Girer
İşte bende ne yapıcam bilmiyorum vatan computer'da ki lere sordum " bilgisayarın gücü yetmiyordur " dediler ki şuan hiç bi sıkıntı olmadan resetlemeden kullanıyorum pc'yi . Güç kaynağı mı alsam diyorum ? elektrik falan kesilirse 5 dakika bilgisayarı kapatmama fırsat versin yeter sonucunda

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
İşte bende ne yapıcam bilmiyorum vatan computer'da ki lere sordum " bilgisayarın gücü yetmiyordur " dediler ki şuan hiç bi sıkıntı olmadan resetlemeden kullanıyorum pc'yi . Güç kaynağı mı alsam diyorum ? elektrik falan kesilirse 5 dakika bilgisayarı kapatmama fırsat versin yeter sonucunda
Şu Anda Kullandığın Kaç Watt? Ayrıca Sık Sık Elektrik Kesintisi Yaşıyormusun?

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Şu Anda Kullandığın Kaç Watt? Ayrıca Sık Sık Elektrik Kesintisi Yaşıyormusun?
350W Sık sık yaşamasamda geçen gün 2 kere ard arda elektrikler saniye de gidip geldi 2 kere. Bu yüzden bende Güç Kaynağı Dediğim Kesintisiz Güç Kaynağı UPS bunu almayı düşünüyorum. bilgisayarı aniden kapanmasına engel olsun yeter bana :D

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
350W Sık sık yaşamasamda geçen gün 2 kere ard arda elektrikler saniye de gidip geldi 2 kere. Bu yüzden bende Güç Kaynağı Dediğim Kesintisiz Güç Kaynağı UPS bunu almayı düşünüyorum. bilgisayarı aniden kapanmasına engel olsun yeter bana :D
Çok Etkisi Olmaz Elektrikler Kesildiğinde Filan.Normalde Güç Kaynağındaki Kondansatörlerin Görevi Tamda Budur Elektrikler Kesildiğinde Birden Gücü KEsmezler Yavaş Yavaş Keserler Bu Şekilde Diğer DOnanımlarda Zarar Görmez.350W Güç Kaynaği Biraz Normal Sistemin Nasıl Ekran Kartın Filan?

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Çok Etkisi Olmaz Elektrikler Kesildiğinde Filan.Normalde Güç Kaynağındaki Kondansatörlerin Görevi Tamda Budur Elektrikler Kesildiğinde Birden Gücü KEsmezler Yavaş Yavaş Keserler Bu Şekilde Diğer DOnanımlarda Zarar Görmez.350W Güç Kaynaği Biraz Normal Sistemin Nasıl Ekran Kartın Filan?
Radeon R7 240 var Amd a8-5600 k işlemci var. öyle 350 W'ı geçecek bir donanımım yok yani.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Radeon R7 240 var Amd a8-5600 k işlemci var. öyle 350 W'ı geçecek bir donanımım yok yani.
Yetersiz Gelebilir.600W 80Plus Bir Güç Kaynaği Alırsanız Belkide Sorununuz Düzelicektir Çünkü 350 W Bİraz Düşük Kalabilir.Kaldıkı 350W Dediğiniz GÜç Kaynaği Size Max 250 300W Veriyordur.Bunun 70-120Wnı İşlemci Yese Bi 75W Da Ekran Kartı Daha Bunun Anakartı Var RAMleri Var Bilmem NEsi Var Zaten Sınırda Kalıyor Gibi Bişey.Bende GT9500e 200W Güç Kaynaği İle Kullandım 1.5 Yıl Sonra Kart Elimde Patladı :D Gittim 600W Güç Kaynaği Aldım Sorunsuz Kullanıyorum :D

oguzxw

oguzxw

Üye
Bildiğime göre ssd ler fazla dayanmaz ama anormal seninki 3 günlük ömürleri yok üstteki arkadaşın dediği gibi güç kaynağındanda olabilir. ssd sorunlu bir ssd herşey olabilir.

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Yetersiz Gelebilir.600W 80Plus Bir Güç Kaynaği Alırsanız Belkide Sorununuz Düzelicektir Çünkü 350 W Bİraz Düşük Kalabilir.Kaldıkı 350W Dediğiniz GÜç Kaynaği Size Max 250 300W Veriyordur.Bunun 70-120Wnı İşlemci Yese Bi 75W Da Ekran Kartı Daha Bunun Anakartı Var RAMleri Var Bilmem NEsi Var Zaten Sınırda Kalıyor Gibi Bişey.Bende GT9500e 200W Güç Kaynaği İle Kullandım 1.5 Yıl Sonra Kart Elimde Patladı :D Gittim 600W Güç Kaynaği Aldım Sorunsuz Kullanıyorum :D
Ama şöyle bir durum var mesela şuan hiç resetlemedi veya başka birşey yapmadı :D yani ssd'den sonra öyle resetliyor kendi başına saçma bir şekilde. sırf ssd'ye mi yetmiyor gücü :D hayır şimdi ben hangisini almalıyım ? Güç kaynağı mı yoksa psu mu ? Güç kaynağı alırsam ve sorun benim elektrikteyse boşuna almış olucam ama psu alırsam pc elektrik yetersizliğinden resetlemeye çalışsa bile yinede açık tutacaktır diye düşünüyorum

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bildiğime göre ssd ler fazla dayanmaz ama anormal seninki 3 günlük ömürleri yok üstteki arkadaşın dediği gibi güç kaynağındanda olabilir. ssd sorunlu bir ssd herşey olabilir.
Samsung 850 Pro Seri SSDLerine 10 Yıl 150 TB Yazma Garantisi Veriyor.
Ama şöyle bir durum var mesela şuan hiç resetlemedi veya başka birşey yapmadı :D yani ssd'den sonra öyle resetliyor kendi başına saçma bir şekilde. sırf ssd'ye mi yetmiyor gücü :D hayır şimdi ben hangisini almalıyım ? Güç kaynağı mı yoksa psu mu ? Güç kaynağı alırsam ve sorun benim elektrikteyse boşuna almış olucam ama psu alırsam pc elektrik yetersizliğinden resetlemeye çalışsa bile yinede açık tutacaktır diye düşünüyorum
Sorun Kesilen Elektrikler Olsaydı Her Elektrik Keşilişinde SSD Yanardı Zaten.Yorumunda Belirttiğin PSU ve Güç Kaynaği Aynı Şey Zaten.Şu Anda Benm Kullandığım Güç Kaynaği Bu Zamanında 145 TLye Almiştim Şu An Uçtu Buna Benzer Birşey Al İleride Sisteminde Yetersiz Güçden Dolayı Başka Şeylerde Patlak Verebilir.

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
Emin ol HDD elektrik kesintisine karşı SSD'den daha hassas. 3-4 defa elektrik gitsin gelsin bak gör ne oluyor. En kötü ihtimalle badsector oluşur. Genelde kafa atma denilen olay oluyor zaten HDD de

Güç kaynağı işine yaramaz. Çünki onda da ani dalgalanmalar olacaktır elektrik kesintilerinde. 80 plus etiketli 600W power alırsan işi çözersin sıkıntı olmaz. Bir de bilgisayarın fişini taktığın prize bir tane akım dengeleyici al tak o da düzenler

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yada Zorda Olsa Bir İhtimal Güç Kaynağının Kondansatörleri Artık Özelliğini Kaybettiği İçin Ani Elektrik KEsilmelerinde Yada Güç Kayıplarında Kondansatörler Öldükleri İçin Yeterli Enerjiyi Akü Görevi Görüğ Veremedikleri İçin Bazı Donanımları Yakıyorlar.SSD Hassasdir Bu Konularda Belki Dİğer Parçalar Biraz Daha İyidir

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
Bilgisayar tv gibi elektronik cihazların ve bileşenlerinin fazla akıma karşı korumaları var ama düşük akıma yapabilecekleri birşey yok. Elektronik cihazlar genelde fazla akımdan değil düşük akımdan zarar görür zaten. Belirttiğin PSU sisteme göre düşük kalıyor gibi

BurakTura

BurakTura

Üye
    Konu Sahibi
Benim bildiğim PSU (Kesintisiz Güç Kaynağı) denilen alet elektrikler gittiğinde bilgisayar'ın bataryası işlevini görüyor yani elektrik gittiğinde 5 dakika veya 10 dakika daha ayakta tutuyor bilgisayarı kapatabilmemiz için doğru mudur ? fakat sizin bahsettiğiniz güç kaynağı bilgisayarın içindeki Ram Ekran Kartı vs. Güç dağıtan birim. ve şöyle bir durum var eğer benim güç kaynağım yetmiyor olsaydı şuanda bilgisayar kendini resetlerdi veya kapanırdı aniden. ama şuan öyle bir durumum yok :) bende bu yüzden psu (Kesintisiz Güç Kaynağı) denilen aygıtı almak istiyorum dedim ki ani bi kapanmada elektrik kesintisinde bilgisayarı kapatmasın ayakta tutsun bende o ara bilgisayarı kapatayım ki SSD'im yanmasın :D benim derdim bu :D inşallah anlatabilmişimdir

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Benim bildiğim PSU (Kesintisiz Güç Kaynağı) denilen alet elektrikler gittiğinde bilgisayar'ın bataryası işlevini görüyor yani elektrik gittiğinde 5 dakika veya 10 dakika daha ayakta tutuyor bilgisayarı kapatabilmemiz için doğru mudur ? fakat sizin bahsettiğiniz güç kaynağı bilgisayarın içindeki Ram Ekran Kartı vs. Güç dağıtan birim. ve şöyle bir durum var eğer benim güç kaynağım yetmiyor olsaydı şuanda bilgisayar kendini resetlerdi veya kapanırdı aniden. ama şuan öyle bir durumum yok :) bende bu yüzden psu (Kesintisiz Güç Kaynağı) denilen aygıtı almak istiyorum dedim ki ani bi kapanmada elektrik kesintisinde bilgisayarı kapatmasın ayakta tutsun bende o ara bilgisayarı kapatayım ki SSD'im yanmasın :D benim derdim bu :D inşallah anlatabilmişimdir
Bende Yukarıda Belirtmiştim 200W Güç Kaynaği İle GT9500 u Kullandım 1.5 Sene Herhangibir Sorun Yaşamadım Ama 1.5 Sene Sonra Ekran Kartı Çortladı Verdim Servise Bana Denilen Şey Kullanıcı Hatasıydı Yani Yetersiz Güç Kaynağindan Kaynaklı birşey.Senin Dediğin Gibi Donma Güç Kapatma Gibi Birşey Zaten Yaşanmıyor.Bunu Sana Söyle Anlatayım Max Devri 8.000 Devir Olan Bir Aracı Ortalama 2.000 Devir İle 2.700 Devir Arasında Kullanırsınki Araçta İdeal Yakıt Hava karışımı Olsun ve Aracın Max Güç ve Hızı Versin.Eğer aracı 1.500 İle 2.000 Devirleri Arasında Kullanırsan Zamanla Aracın Motoru Zarar Görecek Yanmayan Yakıt Motorunda Zift Gibi Yapışıp Kalacak Yada Tam Tersi Yüksek Devirli Kullanırsan Bu Seferde Araç Çok Isınacak Çok Yakacak Gibi Gibi Gibi.Bak Sana Tekrar PC Konusuna Döneyim Örnek Vereyim Şimdi 300W Güç Kaynaği İle Kullanırsın Ama Bunu Kısa Vadede Anlayamazsın Sorun Yapıyormu Yapmıyormu Diye Uzun Vadede Çıkar Kokuku.Bi İhtimal Oc yaparsan Fark Ettirebilir Anlayabilirsin.Kesintisiz Güç Kaynağı Dediğiniz Gibi 5 10 Dk Sistemin Kapanmamasını Sağlar Bence Biraz GereksizBişey.Dediğim Gibi Elektrik Gidince Zaten Güç Kaynağinın Kondansatörleri O Cihazin Görevini Yapıyor.

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
PSU (Power Supply) Kesintisiz güç kaynağı değildir. Psu bizim deyimimizle power kutusudur. Yani bilgisayara güç sağlayan birim. Senin 350W diye bahsettiğin şey. Kesintisiz güç kaynağı denilen şey APC ya da UPS diye geçer. Bunlar akü gibi belli bir güç depolayarak elektrik kesintilerinde senin sistemini açık tutmaya yarar. Fakat senin ihtiyacın olan şey bu değil. Çünki devamlı olarak sana güç sağlamaz. Herhangi bir kesintide elektriğin kesildiğini anlayıp senin sistemine güç vermesi arasında geçen gecikme süresi senin için yine sorun olacaktır. O sırada bilgisayar kapanmaz ama kesinlikle akım dalgalanması yaşayacaksın emin ol. Senin sistemine zarar veren şey budur. Yapacağın işlem birincisi bir tane 600W power kutusu almak. Mümkünse 80 plus etiketli olanlardan. İkincisi ise bulunduğun yerde akım dalgalanması çok oluyor ise akım düzenleyici almak. Son olarakta Corsair iyi marka ama eğer mağaza olur derse farklı bir marka ile değişimini iste. Sandisk olabilir. Ya da Samsung

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
PSU (Power Supply) Kesintisiz güç kaynağı değildir. Psu bizim deyimimizle power kutusudur. Yani bilgisayara güç sağlayan birim. Senin 350W diye bahsettiğin şey. Kesintisiz güç kaynağı denilen şey APC ya da UPS diye geçer. Bunlar akü gibi belli bir güç depolayarak elektrik kesintilerinde senin sistemini açık tutmaya yarar. Fakat senin ihtiyacın olan şey bu değil. Çünki devamlı olarak sana güç sağlamaz. Herhangi bir kesintide elektriğin kesildiğini anlayıp senin sistemine güç vermesi arasında geçen gecikme süresi senin için yine sorun olacaktır. O sırada bilgisayar kapanmaz ama kesinlikle akım dalgalanması yaşayacaksın emin ol. Senin sistemine zarar veren şey budur. Yapacağın işlem birincisi bir tane 600W power kutusu almak. Mümkünse 80 plus etiketli olanlardan. İkincisi ise bulunduğun yerde akım dalgalanması çok oluyor ise akım düzenleyici almak. Son olarakta Corsair iyi marka ama eğer mağaza olur derse farklı bir marka ile değişimini iste. Sandisk olabilir. Ya da Samsung
Münkünse 80 Plus Demişsi Ama Şayet 600 W Piyasa Malı Örneğin Everesttin GÜç Kaynağı Şu Anda 145 TL Cıvarında Ama Sertifikasız Birşey Benim Attığım 250 TL Aralarında 100 TL Fark Var.Tutupta Everesti Alırsan Faturaya Yılda 30 İle 60 TL Fazladan Para Ödeyeceksin.Ama Benim Attığım 80 Plusu Alırsan O Yıllık 30-60 TL Yi Gidip Peşin GÜç Kaynağina Vermiş Olacaksın 4 Sene Kullansan En Kötü Cebinde 250 TL Para Kalacak Bunlarıda Anlatmak Gerek :) Everest 600W Güç Diyor Ama 600W Zaten Verememekle Beraber 500W Cıvarına Çıkabilmek İçin Şebekeden 650 700W Enerji Çekecek Ama Benim Attığım Güç Kaynaği İse 600Win Yine Tamamını Veremeyecek Fakat 500 550W Güç İçin Şebekeden Max 600W Güç Çekecek Buda Dediğim Gibi Yıllık 30 İle 60 TL Cebinize Kalması Demek :)

Üst Alt