"Speedpark" Tartışması Büyüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Quattro

Quattro

Üye
    Konu Sahibi
"Speedpark" Tartışması Büyüyor
Daha önce adı "İstanbul Otodrom" olan, ancak daha sonra "Speedpark" olarak değiştirilen ve Kurtköy'de inşaatı süren pistin adı üzerinde daha önce İnternet'te e-posta kampanyası olarak başlatılan tartışmaya Türk Dil Kurumu (TDK) da karıştı.

Bugünkü Hürriyet Gazetesi, Anka Ajansı'na atfen yayınladığı "Speedpark" Değil "İstanbul Yarış Alanı" başlıklı haberinde, TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın'ın açıklamasına yer verdi. Ayrıca, Gazetenin yazarlarından Doğan Hızlan da isim tartışmasına bugünkü köşesinde "Formula pistine Türkçe ad verelim" başlığıyla katıldı ve e-posta kampanyasının metnini yayınladı. Hızlan yazısında; "Dün e-posta kutumda aynı konuya değinen yüzü aşkın yakınmayı okuduktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Ortak bir kaynaktan geldiği belli olan bu e-postalardan birini aynen yazıma aldım" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Bu e-postaları okuduktan sonra, Türk Dil Kurumu’na sordum. Bu konuda çalışma yaptıklarını, isim önerisinde bulunacaklarını belirttiler. Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, ‘hız alanı’ önerisinde bulundu. Spor servisinden Bülent Boğ, bulunduğu yerin adının kullanılması gerektiğine işaret ederek Kurtköy Pisti’ni öneriyor. Böylesine bir uluslararası yarışta, Türkçe ad kullanmasını doğrusu ben de destekliyorum. Dilde milliyetçilik olarak yorumlanamaz bu duyarlılık. Çünkü bundan sonra bölgenin adı belleklere böyle yerleşecektir. Formula tarihine Türkiye’de yapılmış bir yarışma eklenecekse, literatürüne de niye bir Türkçe kelime girmesin ki?"

Hürriyet gazetesinde yayınlanan konuya ilişkin haber ise aşağıdadır.

"Speedpark" değil "İstanbul Yarış Alanı"

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Türkiye’de yapılacak Formula 1 yarşları için hazırlanan İstanbul Otodrom Pisti’nin adının "Speedpark" olarak değiştirilmesine tepki gösterdi.

Dünyada bu tür yarış alanlarının ülkelerin kendi dilleriyle adlandırıldığına dikkat çeken Başkan Şükrü Haluk Akalın, "Bu adlandırmada yarış alanının bulunduğu şehir, bölge adı kullanılabildiği gibi, o ülkenin yetiştirdiği ünlü yarışçıların adları da bu alanlara verilmektedir" dedi. Türkiye’de yapılacak Formula 1 yarışının ülke tanıtımına önemli katkıları bulunacağını belirten Akalın, bu nedenle pistin adının da Türkçe olması gerektiğini söyledi.

"Yarışın nerede olduğu belli olmayacak"

Akalın, özellikle İstanbul adının yarışlarda geçmesinin tanıtım açısından önemli olduğunu belirterek, pistin adının İngilizce olmasının diğer alanlarda yabancılaşmaya kötü örnek olacağını söyledi. "Ayrıca bu tür yerlerin İngilizce adlandırılmasının ülkemizde İngilizce’nin adeta Türkçe’yle eşdeğer bir dil gibi düşünülmesine yol açacaktır" diyen Akalın, piste Speedpark adının verilmesinin yarışın hangi ülkede olduğunu anlatamayacağına da dikkat çekti. Akalın, piste verilebilecek en uygun adın "İstanbul Yarış Alanı" olduğunu kaydetti.

İlgili kuruluşlara resmi yazı gönderiliyor

Şükrü Haluk Akalın, konuyla ilgili TDK görüşünü ilgili kurumlara göndermeye hazırlandıklarını belirterek, adın Türkçe olarak değiştirilmesini isteyeceklerini bildirdi.

Diğer ülkelerde Formula 1 yarış pistlerine verilen bazı adlar şöyle:

- ABD: Indianapolis Motor Speedway,
- Kanada: Gilles Villeneuve Circuit,
- Almanya: Hockenheimring - Monako: Circuit de Monako.

slayer

Üye
abi geçin artık bunları :off: yarışın nerde olacağı anlaşılmayacakmış bak :angry: spa yada silverstone diyince nere olduğu anlaşıyorsa speedpark da anlaşılır

Quattro

Quattro

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by blslayer@May 29 2005, 11:37 PM
abi geçin artık bunları :off: yarışın nerde olacağı anlaşılmayacakmış bak :angry: spa yada silverstone diyince nere olduğu anlaşıyorsa speedpark da anlaşılır
[post=68006]Quoted post[/post]​

Kardeş bana neden kızıyosun:blink: :'( tama bundan sonra bişi demem :D

RockFord Fosgate

Üye
walla bızımkıler slak ılla ıstanbul olacak ıcınde abocım speedpark cok guzel ısım ya halt etsınler!!!

slayer

Üye
Originally posted by Quattro+May 30 2005, 04:39 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(Quattro &#064; May 30 2005, 04:39 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-blslayer@May 29 2005, 11:37 PM
abi geçin artık bunları :off:    yarışın nerde olacağı anlaşılmayacakmış bak :angry:  spa yada silverstone diyince nere olduğu anlaşıyorsa speedpark da anlaşılır
[post=68006]Quoted post[/post]​

Kardeş bana neden kızıyosun:blink: :&#39;( tama bundan sonra bişi demem :D
[post=68368]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
:D :D :D

hasisa

hasisa

Üye
şu yabancı kelimeleri ne kadar çok seviyoruz ???

RockFord Fosgate

Üye
ne war abı hallahalla ne olacak yanı onemlı olan akılda kalıcı olması soylemı olsun

&#39;&#39;turkıye otomobılcıler ve soforler odası ıstanbul kurtkoy formula bır yarıss pıstı&#33;&#33; boylemı olsun&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;

doukan1989

Üye
Autodrom iyiydi yaw niye degistirdiler ki bu yabanci kelime sacmaligindan biktim ben yani. Ne olacak autodrom olursa maksat adi deil icinde ne oldugudur

RockFord Fosgate

Üye
EWET SPEEDPARK TA GUZEL ISIM WALLA ne olacak bılmıyorum bende&#33;&#33;&#33;

slayer

Üye
istanbul autodrom, izmir autodrom, kayseri otodrom.. başka şey bilmiyomlarmı?? :eksi:
speedpark çok güzel

RockFord Fosgate

Üye
ewet ama mıllet zart zurt edıyo cahıllıklerınden ılla turkce olacak bu kadar mıllıyetcılık kotu:))

ibrahimcay1

Üye
hosssssssstt....

RockFord Fosgate

Üye
hız parkı azuhahahahahahaha

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt