Sorunum sizce nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
Sorunum sizce nedir?
Bilgisayar donanımından çok iyi anlayan birisi değilim ama sorunumun hard diskten kaynaklandığını düşünüyorum. Bazen bilgisayarımı zaman kaybı olmasın diye güç düğmesinde basılı tutarak kapatıyordum. Daha sonra pc de gezinirken donmaya başladı pc ve en son olarak yine güç düğmesinden kapattım ve bamm. PC çalışıyor ama açılırkenki o "bip" sesi gelmiyor. Hard diskin yandığını düşünüyorum. Eğer hard disk yanmamışsa sorun neyden kaynaklanıyor acaba? Samsun gibi bir yerde en ucuz parça taktırabileceğim bir bilgisayarcıyı nereden bulabilirim?

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Bir kere sorunu çözdükten sonra o tuşa basılarak kapatmayacağını artık fark etmişsindir. Kabloları kontrol edin, RAM, ekran kartı, hard diski çıkartıp toz varsa temizleyip yerlerine yerleştirip kablolarını takın, açılış olmuyorsa parçaları tek tek kontrol etmen de gerekebilir.

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
Bir kere sorunu çözdükten sonra o tuşa basılarak kapatmayacağını artık fark etmişsindir. Kabloları kontrol edin, RAM, ekran kartı, hard diski çıkartıp toz varsa temizleyip yerlerine yerleştirip kablolarını takın, açılış olmuyorsa parçaları tek tek kontrol etmen de gerekebilir.

Bir forum sitesinde gezerken şu yazıyı okudum sizce ne kadar doğru. Ve hard diskin yeri tam olarak nerede oluyor kasada?

Okuduğum yazı ise bu : "
Pilin sol tarafında CLRTC diye bir yazı var. Onun hemen sağında da mavi bir Jumper mevcut. Bu Jumper anakartınızda şu anda 1 ve 2 nolu pinlere takılı. Yani tabloda da yadığı üzere Normal modda. Şimdi PC kapalıyken bu Jumper'ı sökün ve bi pin kenara kaydırıp yeniden takın. 2 ve 3 nolu pinlere takacaksınız. Yani Clear RTC modunda. Buraya taktıktan sonra çıkartıp tekrar eski yerine takın."

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Dün ben güç tuşu ile kapatmak zorunda kaldım. Cihaz 2 defa restart yaptıktan sonra düzeldi. PC açılıyor mu? Açılıyorsa düzgün çalışıyor mu?

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Sorununun nereden kaynaklandığını uzaktan anlamak çok güç.
Bununla birlikte, çok çok zorunlu olmadıkça bir bilgisayarı güç düğmesinden kapatmak, ya da şalteri çekerek kapatmak,
bir insanın 4 ncü kata yürüyerek çıkıp, sonra o katın penceresinden kendisini aşağıya atması gibidir.
Neresinin kırılacağını Allah bilir.. : ) )
O yüzden siz siz olun bu yöntemi denemeyin.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Sorununun nereden kaynaklandığını uzaktan anlamak çok güç.
Bununla birlikte, çok çok zorunlu olmadıkça bir bilgisayarı güç düğmesinden kapatmak, ya da şalteri çekerek kapatmak,
bir insanın 4 ncü kata yürüyerek çıkıp, sonra o katın penceresinden kendisini aşağıya atması gibidir.
Neresinin kırılacağını Allah bilir.. : ) )
O yüzden siz siz olun bu yöntemi denemeyin.
Arkadaş çok güzel anlatmış gerçekten, bence pek fark yok bu ikisi arasında :)

hikmet366

hikmet366

Üye
sistemin yavaşlamis olabilir virüs bulaşmış olabilir bir format atmanı öneririm

jumper ler bir kasada 1 den fazla Hard disk varsa hangisini ilk görüp görmeyeceğine karar veriyor ama bu ide de geçerli eğer Hard disk sata ise jumper yoktur

yani pc donuyor ise format at belki sistem yavaşlamis olabilir

ve birde sistem donanım özellikleri yazar mısın

ben pc yi hep dügmeden kapatıyorum

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
sistemin yavaşlamis olabilir virüs bulaşmış olabilir bir format atmanı öneririm

jumper ler bir kasada 1 den fazla Hard disk varsa hangisini ilk görüp görmeyeceğine karar veriyor ama bu ide de geçerli eğer Hard disk sata ise jumper yoktur

yani pc donuyor ise format at belki sistem yavaşlamis olabilir

ve birde sistem donanım özellikleri yazar mısın

ben pc yi hep dügmeden kapatıyorum

PC ye format attım zaten 1 hafta sonra bazı nedenlerden dolayı hatırlamıyorum ama arada düğmeye basılı tutarak kapatıyordum. Virüs olduğunu sanmıyorum.

3 GB Ram var
AMD işlemcili 2.0 ghz hızı var.

Bir tek bu özellikleri biliyorum.

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
PC ye format attım zaten 1 hafta sonra bazı nedenlerden dolayı hatırlamıyorum ama arada düğmeye basılı tutarak kapatıyordum. Virüs olduğunu sanmıyorum.

3 GB Ram var
AMD işlemcili 2.0 ghz hızı var.

Bir tek bu özellikleri biliyorum.
Sorun nedir? Dıt sesinin gelmemesi mi sadece?

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
Sorun nedir? Dıt sesinin gelmemesi mi sadece?
Hani her PC açıldığı zaman ilk başta dıt sesi çıkarır ya sonra ana kart ekranı geliyor. İşte ben de dıt sesi çıkmıyor ve ana kart ekranı gelmiyor dolayısıyla PC açılmıyor. Sorunu anlayamadım ana kartım mı yandı hard disk mi yandı ne oldu bilmiyorum. PC çalışıyor fan sesi geliyor ama monitörde siyah ekran var

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Hani her PC açıldığı zaman ilk başta dıt sesi çıkarır ya sonra ana kart ekranı geliyor. İşte ben de dıt sesi çıkmıyor ve ana kart ekranı gelmiyor dolayısıyla PC açılmıyor. Sorunu anlayamadım ana kartım mı yandı hard disk mi yandı ne oldu bilmiyorum. PC çalışıyor fan sesi geliyor ama monitörde siyah ekran var
BIOS ekranı mı gelmiyor? Hard diskle alakası yok öyleyse. Bence kısa devre olup olmadığını kontrol et.
PSU (PowerSUpply - Güç kaynağı) hatası olabilir

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
BIOS ekranı mı gelmiyor? Hard diskle alakası yok öyleyse. Bence kısa devre olup olmadığını kontrol et.
PSU (PowerSUpply - Güç kaynağı) hatası olabilir
Hic anlamiyorum oyle seylerden psu hatasi vb nedir nasil duzelticem

Adilx05

Adilx05

Üye
Aynısı Benim Başıma Defalarca Geldi Sanırım :) Pcnin Ekranına Hiç Görüntü Geliyor Mu Bios Startup Falan ?

rammstein97

rammstein97

Üye
    Konu Sahibi
Adilx05

Adilx05

Üye
aynen oyle dedigin gibi hic goruntu gelmiyor
O Zaman Biraz Uzun Olcak Ama Anlatayım Önce Uzay Kurulum Yapmalısın Yani Minimum Donanım.
Harici Ekran Kartını Sök Tek Ram Kalıncaya Kadar Bütün Ramleri Sök Harici Ses Kartın Varsa Sök.
Monitör Bağlantını Onboard Çıkışa Bağla Ramleri Tek Tek Farklı Slotlarda DeneYine Görüntü Gelmiyosa Sağlam Olduğundan Emin Olduğun Ramlerle Dene Yine Gelmezse Ram Slotların Veya Ana Kartın Arızalanmış Demektir.

Kolay Gele

Üst Alt