Sorularım var

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
Sorularım var
Yakın zamanda telefon almayı düşünüyorum. Düne kadar Butterfly Note II vs düşünüyordum ama bi telefondan çok fazla şey beklemek saçma geldi. Evet öyle oldu :D
N9 almayı düşünüyorum ama birkaç sorum onlara da cevap bulduktan sonra net bi karar vermiş olucam.

Çok fazla fotoğraf çekerim nasıl bi şey beklemeliyim?
Twitter ve YouTube'u çok sık kullanıyorum, bu uygulamalar nasıl?
Android kurduktan sonra hem Meego hem Android'i beraber kullanabilir miyim?
Az da olsa oyun oynarım, Android kurduktan sonra oyunları rahat oynayabilir miyim? (çok büyük oyunlarda gözüm yok :D )
Her Android oyunu oynayabilir miyim? Hepsi olmasa da küçük ve zevkli olanlar da olabilir :D
Klavye kullanımı rahat mı?
64 GB siyah almayı düşünüyorum böyle bi şey var mı :D

Çevremde hiç N9 kullanan olmadığı için çok sordum idare edin :ehe
En yakın zamanda bi mağazaya gidip kendim de bakmayı düşünüyorum. Daha önce alıcı gözüyle bakmadım hiç :ehe

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
32 gb'lik yok sadece 16 ve 64'lük var :)benden bu kadar diger cevapları arkadaşlar verir topragım :)

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];5879959' Alıntı:
32 gb'lik yok sadece 16 ve 64'lük var :)benden bu kadar diger cevapları arkadaşlar verir topragım :)

Benim için bi tane yapmazlar mı? :D

- - - Eklendi - - -

GSMArena'da 32 gözükmüyo ama sanki var diyenler olmuştu :hmmm Mecbur 64 alıcam yani

- - - Eklendi - - -

Teşekkürler Engin abi :)

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Var diyenler olabilir ama yok maalesef :rica:efenim

• Beğen
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
Serdar'ı ne zaman arasam yok oluyo :ehe

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
Seglopsi

Seglopsi

Üye
android ile meego'yu kullanabilirsin soyle ki android suan sadece oyun amacli kullaniliyor zaten. android'de arama, gps ve kameralar calismiyor. internet uzerinden gorusme yapilsada (skype, viber, whatsapp gibi..) arama geldiginde karsi tarafin sesini alamiyor ve karsiya ses gonderemiyorsunuz. oyunlara gelince most wanted bile suan n9 uzerinde oynanilmakta. twitter ve facebook'u cok kullanan birisi icin n9 ideal telefon. meego'daki bildirim ekrani zaten onun icin tasarlanmis. n9'un sadece 16 ve 64 gb'lik versiyonlari mevcut. ulkemizde sadece beyaz renk 64 gb'lik olan model var. yurtdisi kayitli almak istersen 64 gb siyah renk de mevcut. 16 gb'lik modellerin ise cyan(mavi), pembe ve siyah renkleri mevcut. kamerasinda ise nokia'nin lumia920 ve 808'de kullandigi pureview kameranin temeli var. pureview kamera sayilabilir. kameranin carl zeiss lensi ve cift led flasida cabasi. kamerasina gercekten iyi bir kamera diyebiliriz. 12mp sensorlu N8'den daha iyi goruntu veriyor diyebilirim. klavye kullanimina gelince swype klavye ile elini kaldirmadan klavyeyi kullanmak da mumkun yani kolay diyebiliriz.

akici bir meego isletim sistemi var ve yakin zamanda meego'yu tasarlayan simdilerde jolla'yi kuran kisilerin yazdigi sailfish os'nin port edilmesini beklemekteyiz. suan meego'nun tek eksigi ofis programi. word, excel hatta pdf gibi dokumanlari acmakta son kullanici icin sorunlar var. eger ki halledebilirim dersen easydebian isletim sistemini kurup orada halletmen mumkun olacaktir. hatta harmattan sdk'yi da easydebian'da calistirip n9 icinde n9 uygulamasi yazmakta mumkun.

sorularin isiginda diyebileceklerim bunlar. umarim yardimci olur. :)

• Beğen
pRime.

pRime.

Üye
şu an mobildeyim gelince ben de bir şeyler çizerim.

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
android ile meego'yu kullanabilirsin soyle ki android suan sadece oyun amacli kullaniliyor zaten. android'de arama, gps ve kameralar calismiyor. internet uzerinden gorusme yapilsada (skype, viber, whatsapp gibi..) arama geldiginde karsi tarafin sesini alamiyor ve karsiya ses gonderemiyorsunuz. oyunlara gelince most wanted bile suan n9 uzerinde oynanilmakta. twitter ve facebook'u cok kullanan birisi icin n9 ideal telefon. meego'daki bildirim ekrani zaten onun icin tasarlanmis. n9'un sadece 16 ve 64 gb'lik versiyonlari mevcut. ulkemizde sadece beyaz renk 64 gb'lik olan model var. yurtdisi kayitli almak istersen 64 gb siyah renk de mevcut. 16 gb'lik modellerin ise cyan(mavi), pembe ve siyah renkleri mevcut. kamerasinda ise nokia'nin lumia920 ve 808'de kullandigi pureview kameranin temeli var. pureview kamera sayilabilir. kameranin carl zeiss lensi ve cift led flasida cabasi. kamerasina gercekten iyi bir kamera diyebiliriz. 12mp sensorlu N8'den daha iyi goruntu veriyor diyebilirim. klavye kullanimina gelince swype klavye ile elini kaldirmadan klavyeyi kullanmak da mumkun yani kolay diyebiliriz.

akici bir meego isletim sistemi var ve yakin zamanda meego'yu tasarlayan simdilerde jolla'yi kuran kisilerin yazdigi sailfish os'nin port edilmesini beklemekteyiz. suan meego'nun tek eksigi ofis programi. word, excel hatta pdf gibi dokumanlari acmakta son kullanici icin sorunlar var. eger ki halledebilirim dersen easydebian isletim sistemini kurup orada halletmen mumkun olacaktir. hatta harmattan sdk'yi da easydebian'da calistirip n9 icinde n9 uygulamasi yazmakta mumkun.

sorularin isiginda diyebileceklerim bunlar. umarim yardimci olur. :)

Çok teşekkürler. Android'i sadece oyun için kurmayı düşünüyorum zaten sıkıldım artık Android'den.

Birkaç soru daha.
Ses kalitesi nasıl? 3.5 mm girişli overhead kulaklıkla kullanmayı düşünüyorum sorun olmaz umarım.
.flv ve .avi dosya türlerini açabiliyor mu?

şu an mobildeyim gelince ben de bir şeyler çizerim.

Bekliyorum :D

Seglopsi

Seglopsi

Üye

Çok teşekkürler. Android'i sadece oyun için kurmayı düşünüyorum zaten sıkıldım artık Android'den.

- - - Eklendi - - -

Birkaç soru daha.
Ses kalitesi nasıl? 3.5 mm girişli overhead kulaklıkla kullanmayı düşünüyorum sorun olmaz umarım.
.flv ve .avi dosya türlerini açabiliyor mu?

yeni gelecek android surumunde arama, gps ve on kameraninda calismasi bekleniyor.

• Beğen
Seglopsi

Seglopsi

Üye
avi ve flv dosyalari da bir uygulamayla aciliyor diye biliyorum.

• Beğen
Seglopsi

Seglopsi

Üye
ses kalitesine gelince dolby digital ses var :) kulaklikla oldukca iyi ses veriyor ama n9'un hoparlorunu tam manada begenmedim, eksikligi fazla sesi yok. yalniz aramalar ve yolculuk yaparken film izlemek icin yeterli diyebilirim.

• Beğen
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
    Konu Sahibi
ses kalitesine gelince dolby digital ses var :) kulaklikla oldukca iyi ses veriyor ama n9'un hoparlorunu tam manada begenmedim, eksikligi fazla sesi yok. yalniz aramalar ve yolculuk yaparken film izlemek icin yeterli diyebilirim.

kulaklıksız müzik dinlemediğim için sorun olmaz :)

pRime.

pRime.

Üye
Furkan nereden aklına esti bilmiyorum ama eğer bu cihazı alacaksan öncelikle bir kaç şey için hazırlıklı olman lazım.
1. N9 işlemci canavarı bir cihaz değil ve üzerindeki donanım da gerçekten günümüz cihazlarına göre eski. Yani ultra hızlı bir cihaz bekleme.
2. Yazılıma 3 güncellemeden sonra destek kesildiği için tamamlanmamış vaziyette. Hala bazı eksiklikleri var. Bazıları göze çok batıyor.
3. Nitelikli oyun çok az.
4. Nitelikli uygulama var ama her şeyin bir uygulaması yok.
Eğer bunlar olmadan yaşayabilirim diyorsan N9 alabilirsin. Şimdi nefesini tut ve okumaya başla. :D

Şimdi gelelim ilk soruna. Fotoğraf için ortalama bir şey beklemelisin. N9 Stephen Elop'un ona buna yanan platform dediği zamanlarda ortaya çıkan bir cihaz olduğundan dolayı kameraya da diğer cihaz donanımlarına yaptıkları gibi özen göstermemişler. Şöyle ki, fotoğraf kalitesi iPhone 4S ile samsung galaxy S2/S3 arasında bir yerlerde. Yani N8 kullanmış biri olarak böyle diyorum. N8'in malesef yanına yaklaşamaz ancak eğer bu saydığım cihazların fotoğraf kalitesi seni tatmin ediyorsa N9'un kamerasını da beğeneceğine eminim.
http://www.maxicep.com/cep-telefonlari-genel/cep-telefonu-fotografciligi-141-506012.html#post5814665
şurada benim çektiğim yakın plan fotoğraflara bakabilirsin.

Kendi Twitter uygulaması çok iyi. Twitter'ın çoğu özelliğine sahip ve hoş bir arayüzü var. Ancak daha iyi alternatifler var. Qneptunea başta olmak üzere, Tweetian, Rocket, ve daha aklıma gelmeyen ancak çok kullanışlı olan Twitter uygulamaları var masaüstünde ne yaparsan bu uygulamalarla da onu yapabilirsin.
Youtube için orjinal uygulama yok ancak CuteTube, Youtube Downloader vs. Uygulamalar mevcut. Ben şahsen cihazda önyüklü olarak gelen YouTube yer imini kullanıyorum youtube html5 sitesine yönlendiriyor ve video izlemek, paylaşmak, yüklemek uygulaması kadar pratik oluyor.

N9 bootloader kilidi tamamen açık bir telefondur. Cihaz kapasitesi yettiğince işletim sistemi kurabilir ve bunları bir arada kullanabilirsin. Buna da multiboot denir. NITDroid projesiyle bildiğin üzere Android'i tamamen portlama üzerinde uğraşıyorlar N9 için. Teorik olarak her oyunu oynaman mümkün ancak NITDroid'i kurunca hemen oyunlara atlayamıyorsun. Bir iki püf noktası var onları çözmen gerekiyor. Ne olduklarını bilmiyorum çünkü kendi cihazıma NITDroid'i kurmadım ve büyük ihtimalle kurmam da. Mert arkadaşımızın cihazını kullanmıştım oradaki deneyimlerimi aktarıyorum. Şu anda Mass Effect, NFS Most Wanted gibi oyunları 20~ FPS civarında bir performansla oynatabiliyor. Modern Combat 3 sorunsuz ama 4'ü bilmiyorum. Real Racing 2 de sorunsuz oynanabiliyor.

Klavye kullanımı iPhone kadar iyi bence. Hatta daha iyi. Şöyle ki N9'da tam Türkçe QWERTY klavye var ve ios 6 ile gelen tam Türkçe klavyeden daha iyi. Kelimeler arası boşluk çok iyi. Daha çok boşluk istersen klavye açıkken kenardan sağa veya sola kaydırarak ingilizce klavyeye geçebilirsin.

Evet, farklı klavye temaları yapabiliyorsun.

16 ve 64 GB olmak üzere iki farklı model ve siyah, beyaz (yalnızca 64 GB), mavi ile pembe renkleri mevcut. 64 GB olanı almalısın ama baştan uyarayım 64 GB'lığın siyah versiyonu Türkiye'de yok. Mavi ve pembe versiyonları da sadece 16 GB ile geliyor yani alırken sadece beyaz modelin 64 GB olduğunu bil. Kandırmaya çalışmasınlar.

Ses kalitesine gelelim. FLAC formatı dinliyor musun bilmiyorum ama N9 o formatı hiçbir sorun yaşamadan direk açıyor. Ses kalitesi Dolby Headphone olmadan bile çok iyi. Kulaklık ses çıkışı aşağı yukarı iPhone ile aynı yani baya yüksek ses veriyor kulaklıktan. Baslar ve tizler şarkının kalitesine bağlı olarak çok dengeli oluyor. Dolby Headphone'u ise Dolby destekli bir kulaklık veya ses sistemi kullanmadığın sürece açmamanı tavisye ederim. Ben şahsen normal bir kulaklıkta Dolby Headphone'u beğenmedim. Ancak Dolby destekleyen cihazlarla harikalar yaratıyor. Müzikçaların Dolby Headphone dışında ekolayzır ayarı yok. Bu kötü gibi görünüyor olabilir ama bence gerek de yok. Kendi müzikçalarını beğenmezsen alternatifler mevcut.
Kendi hoparlörü vasatın üstü diyeyim. Ne çok yüksek ses veriyor ne de çok kaliteli. Birine müzik dinletmek istersen sesi sonuna kadar açman gerekebilir. Ancak aramalarda ve mesaj geldiğinde kendini duyuruyor. iPhone 4S tadında bir hoparlörü var.
Avi formatını kendi video oynatıcısı açıyor ancak ben şahsen Open Video Player veya KMPlayer'ı tavsiye ederim. Bahsettiğin formatları sorunsuz olarak oynatacaktır.

Başka merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin. :)

• Beğen
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
bize yazacak bişey kalmamış Serdar :)

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady ve pRime.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt